Po zisku zlatej medaily Rusky Anny Čičerovovej prišla na rad mužská časť medzinárodného halového výškarskeho mítingu Europa SC High Jump. Ženy výkonmi v porovnaní s minulými rokmi mierne zaostali, rekordu-chtiví diváci tak so zatajeným dychom očakávali, čo im ponúknu muži.

Jeho štart bol z finančných dôvodov otázny, nakoniec však zvíťazil. Rus Ivan Uchov. (foto: Branislav Račko/BBonline.sk)

Rovnako ako ženy, aj muži prvú sériu skokov zvládli a cez úvodných 210 cm prešli všetci. Až na Dána Klausena nebola problémom ani výška 215 cm, ktorú zvládli ostatní súťažiaci na prvý pokus. Prvé vypadnutia sme mohli vidieť až po následnom zdvihnutí latky o ďalších päť centimetrov. A bol to práve domáci zástupca Lukáš Beer, pre ktorého ostala 220-tka pre tentokrát nepokorenou. Aj napriek tomu znamenala vyrovnanie jeho osobného halového rekordu. Poslednú priečku však neobsadil, rovnako v tejto úrovni skončil aj vyššie spomenutý Dán Klausen. Nasledoval posun latky o ďalších päť centimetrov, pričom vo výške 225 cm ukončili svoje pôsobenie Shapoval, Tamberi a rovnako tak aj Slovák Peter Horák. Ten pritom nebol najúspešnejším domácim reprezentantom, v poli bol stále Michal Kabelka a na latke v rovnakej výške zaznamenal úspešný pokus tiež Matúš Bubeník, ktorý vypadol až následne a vytvoril si tak svoje nové osobné maximum. Spoločnosť medzi pretekármi, ktorí si pripísali posledný úspešný pokus na úrovni 225-centimetrov mu robili ukrajinský majster Európy do 22 rokov Bondarenko a Talian Chesani. Na rozdiel od nich, latku vo výške 228 centimetrov zvládlo zvyšných šesť pretekárov, pre dvoch z nich však bola tou poslednou zdolanou. Trevor Barry sa následne na 231 cm mierne zranil, no pokračoval. Túto hranicu však aj napriek bojovnosti neprekonal a obsadil tak celkové šieste miesto. Pred ním sa umiestnil najlepší skokan Českej republiky a niekoľkonásobný medailista z vrcholných svetových a európskych podujatí Jaroslav Bába, ktorý  rovnako ako Barry úspešne absolvoval maximálne 228 cm.

Latku vo výške 231 cm zdolali štyria pretekári: Baniótis, slovenské želiezko v ohni Kabelka, Williams i Uchov. Nasledovalo zvýšenie na 233 centimetrov. Práve v tejto výške sa odohrával boj o medaily. Tesne za pódiovými umiestneniami skončil Kostadínos Baniótis. Príjemným prekvapením večera bol výkon Michala Kabelku. Slovenský reprezentant obsadil výkonom 231 cm bronzovú priečku, pričom svoj osobný rekord vylepšil o sedem centimetrov (svoje halové maximum dokonca o desať centimetrov). Pre 27-ročného Slováka je potešujúcim tiež fakt, že tento výkon znamená splnenie A-limitu na olympijské hry. Druhý skončil úradujúci majster sveta Jesse Williams. Víťazstvo si vybojoval halový šampión Rus Ivan Uchov. Ten preskočil 233 centimetrov, pričom pokus o prekonanie najlepšieho výkonu tejto sezóny nevyšiel, latku vo výške 237 cm neprekonal. Odolal tak aj (jeho vlastný) rekord banskobystrického mítingu z minulého roka, ktorý zostal vo výške 238 cm.

Výsledky:

1. UCHOV IVAN (RUS) – 233 cm
2. Williams Jesse (USA) – 231 cm 
3. Kabelka Michal (SVK) – 231 cm (nové osobné maximum)

4. Baniótis Kostadínos (GRE) – 231 cm
5. Bába Jaroslav (CZE) – 228 cm
6. Barry Trevor (BAH) – 228 cm
7. Chesani Silvano (ITA) – 225 cm (nové osobné maximum)
7. Bondarenko Bohdan (UKR) – 225 cm
9. Bubeník Matúš (SVK) – 225 cm (nové osobné maximum)
10. Horák Peter (SVK) – 220 cm
11. Shapoval Viktor (UKR) – 220 cm
12. Tamberi Gianmarco (ITA)- 220 cm
13. Beer Lukáš (SVK) – 215 cm (vyrovnal osobné halové maximum)
14. Klausen Janick (DEN) – 215 cm