Kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica absolvoval posledný aprílový víkend krátke dvojetapové podujatie Belehrad – Banja Luka, po prvýkrát zaradené v kalendári UCI ako preteky kategórie 2.1.

Dve rovinaté etapy sľubovali priestor pre špurtérov. Z Duklákov je na takéto závery ideálny Filip Taragel, ktorého choroba však urobila škrt v plánoch športového riaditeľa. Taragela nahradil Jakub Varhaňovský, ktorý týždeň predtým dokázal na poľskej jednorazovke V4 finišovať s najlepšími eliťákmi. Okrem neho v drese Dukly štartovali Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Martin Haring, Andi Cully a Adrián Foltán.

V oba dni sa z víťazstva radoval Slovinec Gašper Katrašnik z tímu Adria Mobil, ktorý si pripísal aj body za celkové poradie. Jakub Varhaňovský v sobotu dvakrát veľmi ťažko spadol, „cestné lišaje“ mu pokrývali takmer celé telo. Ešte po prvom páde a výmene zlomeného kolesa pokračoval ďalej, po druhom páde na rovnaké rany ho rovno brala sanitka na ošetrenie. V špurtujúcom balíku najlepšie z našich finišoval Patrik Tybor, ktorý cieľovú pásku preťal na 19. mieste. Tým pádom mal zároveň prebrať úlohu koncovky v závere druhého dňa a ustrážiť body UCI za celkové poradie.

Aj druhý deň sa od začiatku nastupovalo. Po prvej prémii sa k štvorčlennému úniku pripojila aj dvojica s Martinom Haringom, Haringovi sa podarilo zvíťaziť na jednej horskej prémii a na ďalšej získal druhé miesto. Trinásť kilometrov pred záverom bol však únik pohltený pelotónom a o víťazstvo sa špurtovalo. V zrýchľujúcom závere sa do pádu nešťastne zamotal aj druhý líder, Patrik Tybor, ktorý pre technické problémy na bicykli a tretrách nemohol ďalej pokračovať. V celkovom hodnotení skončil v bodovanej 25. Marek Čanecký.

„Jednotkové preteky pritiahli do Srbska silnú, najmä stredoeurópsku konkurenciu, ale nechýbali ani aktívni Taliani, Azerbajdžanci a Rusi. UCI body sa nezískavajú ľahko, bojuje sa od prvých kilometrov. Vysoké priemerky, dosahujúce napríklad v sobotu až 49 km/ hodinu, neustále ataky od prvých kilometrov, neprehľadnosť situácie, to sú charakteristické znaky týchto pretekov. Proste musíte byť stále v strehu a stále uvažovať, ako byť lepší, než sú tí okolo vás. Takéto naprogramovanie je dôležité, ak sa chcete presadiť,“ povedal Martin Fraňo, športový riaditeľ CK Dukla Banská Bystrica.

„Škoda toho Jakuba, sezónu rozbehol naozaj výborne, výborne sa pripravil, čo ukázal na českej a poľskej jednorazovke, má odvahu a veľkú chuť bojovať. Tu mal na výsledok a aj starší chalani ho v tom podporovali. V stave, v akom bol po druhom páde, však už bolo nemožné pokračovať ďalej. V nedeľu išiel dobre šesťčlenný únik, v ktorom sme mali Martina Haringa. Rovina na konci etapy a vidina zisku bodov však naštartovala pelotón a v závere bolo jasné, že finišovať sa bude špurtom. Najvyššie z našich skončil druhý deň Marek Čanecký, ktorý v celkovom poradí obsadil 25. miesto a s ním spojené body UCI. Domov teda prichádzame s malou, ale istou porciou bodov UCI,“ dodal Fraňo na záver.