Zápas prvého s posledným prinieslo 18. kolo hokejovej Tipsport extraligy. Trápiaca sa Banská Bystrica na domácom ľade pritom vôbec nepôsobila ako outsider a súperovi zo Skalice nič neuľahčovala.

HC ’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Góly: 4. Jokila (Hričina, Haverinen), 26. Kokavec (Novák, Petro), 32. Sýkora (Kútny, Češík), 54. Kútny (Sýkora, Češík) – 24. Mikúš (Holovič, J. Jurík), 24. Hruška (Pálffy, Školiak)

Zostavy:

Banská Bystrica: Chorošun – Haverinen, Cebák, Huba, Kolba, Cuník, Kubka, Paľov, Bambúch – Hričina, Jokila, Tománek – Kútny, Češík, Sýkora – Marcinek, Heizer, Kristoffersson – Kokavec, Petro, Novák

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach. Kloz, Jankovič. Bučka, Gula. Srnec – Pálffy, Školiak, Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Klejna, Šátek – Holovič, Mikúš, J. Jurík

Po dlhšom čase to bol pod Urpínom opäť atraktívny hokej s víťaznou bodkou červeno-bielych. foto: Dušan Šípka (BBonline.sk)

Jasného favorita sa domáci nezľakli a stretnutie začali najlepšie ako mohli. Už vo štvrtej minúte otvoril skóre stretnutia fínsky legionár Jokila, ktorý dorazil Hričinovu strelu. Inkasovaný gól aktuálneho lídra tabuľky prebral a na puk si postupne viackrát siahol aj Chorošun. Obzvlášť dôležitý zákrok predviedol pri bravúrnom zneškodnený brejku Školiaka. Banskobystričania boli Záhorákom prekvapivo vyrovnaným súperom, čo mohol potvrdiť aj druhý gól v Lakosilovej sieti, Sýkora však pred bránou zaváhal. Rovnako nepochodil ani v samom závere prvej tretiny, keď nastrelil žrďku, pričom skóre stretnutia nezmenil ani Pálffy, ktorý nechal vyniknúť vyrážačku Chorošuna.

Skutočne divokou by sme mohli označiť prostrednú časť hry, v ktorej to do brány sypalo od úvodných minút. Najprv sa síce predstavili brankári, ktorí zlikvidovali pokusy Pálffyho a Hubu, následne sa však viackrát rozsvietilo červené svetlo. Najskôr sa na konci prečíslenia tešil z gólovej bodky Mikúš a o 17 sekúnd neskôr poslal hostí do vedenia Hruška. „Baranom“ však netrvalo ani dve minúty a skóre bolo opäť vyrovnané. Z ľavej strany sa presadil strelou z otočky Kokavec. Domáci boli od tohto momentu na koni, o čom svedčila aj 32. minúta, v ktorej počas presilovku zvýšil na 3:2 Sýkora. Práve 21-ročný útočník bol najaktívnejším hráčom na ľade, čo dokázal aj tri minúty pred koncom efektívnou fintou v brejku, zvonila však len žrď.

Nabudení Banskobystričania a strachom z blamáže posilnení Skaličania – to bolo zárukou atraktivity záverečného dejstva. Jeho úvod patril Záhorákom, z ktorých pohrozili najmä Višňovský a Holovič. Najväčšia možnosť Skalice vyrovnať však prišla desať minút pred koncom, no nahrávku z rohu klziska Klejna do brány cez Chorošuna nedostal. „Barani“ v poslednom dejstve nakoniec neboli takí nebezpeční a na ich hre bolo vidieť obrovskú pozornosť a sústredenosť. O to prekvapivejší bol štvrtý banskobystrický gól. Spoza brány naservíroval puk voľnému Kútnemu Sýkora. Pod Urpínom to bol následne hokej v domácej réžii a aj napriek viacerým príležitostiam na oboch stranách sa už skóre nemenilo. Pobyt Banskobystričanov na poslednom mieste tabuľky tak bol pre tentokrát len dočasný.