Diváci v Banskej Bystrici mali vo štvrtok možnosť vidieť dosiaľ najlepšie mužské výškarské výkony roka. Banskobystrická latka 2016 opäť potvrdila svoju medzinárodne vysokú úroveň, aj keď výraznejšie rekordy tentokrát nepadali.

IMG_4595Banskobystrické publikum v športovej hale Dukla potešila aj účasť niekdajšieho štvornásobného víťaza Banskobystrickej latky – Švéda Stefana Holma. Olympijský víťaz a štvornásobný výškarský halový majster sveta sa návštevníkom aj prihovoril v rámci oficiálneho otvorenia. Na podujatí bol ale zároveň v roli trénera Sofie Skoogovej, ktorá skončila napokon druhá v ženskej súťaži.

Súťaž žien bola sklamaním, keď najväčšia favoritka po vynútenom odrieknutí účasti zo strany Blanky Vlašičovej, Litovka Airiné Palšyté, nedosiahla na svoj výkon 197 centimetrov z predošlého týždňa. Palšyté skočila napokon len 180 centimetrov, rovnako ako najlepšia Slovenka Tatiana Dunajská z VŠC Dukla. Prekvapivou víťazkou sa napokon stala Doreen Amatová z Nigérie. Tá sa po dosiahnutí víťaznej výšky 193 centimetrov snažila aj o prekonanie svetového výkonu roka na úrovni 198 centimetrov, ale ani jeden z jej troch pokusov nebol úspešný.

Ani v mužskej hlavnej kategórii štrnásti účastníci neatakovali vlaňajší rekord mítingu, ktorý si pripísal Mutaz Essa Barshim s výškou 240 centimetrov. O osobné či sezónne rekordy ale núdza nebola. Skvele sa darilo novicovi v drese VŠC Dukla Banská Bystrica Matúšovi Bubeníkovi, ktorý dosiahol až na výšku 230 centimetrov. Len o tri centimetre pritom zaostal za kvalifikačnou výškou na svetový halový šampionát.

IMG_4745Tú napokon dosiahli štyria účastníci Banskobystrickej Latky, medzi ktorými následne dominovali talianski reprezentanti Marco Fassinotti a Gianmarco Tamberi. Len oni dvaja napokon zdolali aj latku vo výške 235 centimetrov. Tamberi si so svetovým halovým výkonom roka a zároveň talianskym halovým rekordom poradil na prvýkrát, Fassinotti na druhý pokus. To napokon rozhodlo aj o konečnom umiestnení. Latku na úrovni 237 centimetrov už ani jeden z dvojice neprekonal, už istý víťaz Gianmarco Tamberi dokonca svoju poslednú príležitosť posunul až na 240 centimetrov, no latka padla aj pri poslednom pokuse.

Videozáznam z podujatia nájdete na stránke tveso.sk.