V stredu 4. augusta boli na programe stretnutia 1. kola futbalového Slovnaft Cupu, v ktorom sa predstavili aj kluby z banskobystrického regiónu. V akcii boli Podkonice, Slovenská Ľupča či Šalková, z ktorej súboja s Kováčovou vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

Súboj domáceho štvrtoligistu s treťoligistom z Kováčovej odštartoval v Šalkovej pod umelým osvetlením úvodným výkopom o 19.00 h. Od začiatku zápasu dominovali podľa očakávania hráči Kováčovej, ktorí si v prvej 20-minútovke vypracovali aj dve nebezpečné príležitosti. Krížne strely Dudu a Hrica však mierili tesne vedľa domácej brány. Šalková sa najmä bránila, no v 17. minúte mala k dispozícii priamy kop spoza pokutového územia. Šimčík sa však pri realizácii štandardky pošmykol a poslal loptu vysoko nad. V závere prvého dejstva sa v ďalšej šanci ocitol Duda, ktorý z pravej strany pokutového územia minul pravú tyč Gnidovej brány.

Aj v druhom polčase sa hralo viac na polovici Šalkovej. Hráčom Kováčovej sa však nedarilo pretaviť rozdiel ligy aj do výsledku. V 50. minúte mohol po Dudovej prihrávke z pravého krídla poslať hostí do vedenia Macuľa, ktorý však zblízka prekopol bránu. Po vyše hodine hry sa z ľavého krídla rútil na Gnidu Hric a ani jeho zakončenie sa medzi tri žrde nezmestilo. Hostia nechceli nechať nič na náhodu a v závere zápasu ešte viac zatlačili domáci tím. Mužstvo Šalkovej však odolávalo a nádej na postup do 2. kola Slovnaft Cupu živilo až do penaltového rozstrelu. V ňom sa už strelci Kováčovej nemýlili. Postup si tak zabezpečil treťoligista, ktorý narazí v ďalšom kole na Slovenskú Ľupču.

FK Šalková – ŠK Prameň Kováčová 0:0 (0:0) – 3:5 na penalty

ŽK: 65. Zimnikoval, 78. Mikulec.

Zostava FK Šalková: Gnida – Pet. Dobrík, Pav. Dobrík, Zimnikoval, Štubniak (71. Tuček), J. Mesík, M. Pánik, Mikulec, Alakša (46. Bútora), Šimčík (60. J. Chovanec), Binder.

Zostava ŠK Prameň Kováčová: A. Tuček – J. Slovák, M. Bariak, M. Giertl, R. Duda, Bellay (46. Skydan), Majerčík (61. Hámorník), Hric, Macuľa, Turák (61. Psársky), V. Mojžiš.

V stredu o 17.00 h odštartoval duel medzi dvomi piatoligistami – Slovenskou Ľupčou a Hontianskymi Nemcami. Domáci v predkole vyradili štvrtoligový Medzibrod a darilo sa im aj v úvodnom zápase ligovej sezóny proti Jakubu. Ľupčania tak vstúpili nabudení aj do tohto stretnutia, v ktorom od úvodného hvizdu dominovali. Prvé šance ešte nevyužili, no v 30. minúte už otvoril skóre Pipich, ktorý poslal k ľavej tyči krásnu strelu z voleja. Krátko na to sa v ďalšej tutovke ocitol Lakomčík, ktorý prekonal brankára Hontianskych Nemiec a zvýšil na 2:0.

Po takmer hodine hry videli diváci v Slovenskej Ľupči aj tretí presný zásah, keď sa po hraničnej situácii na ofsajdovej línii dostali dvaja domáci hráči do úniku, ktorý gólom do odkrytej brány zakončil Klinčík. Z podobnej situácie zvyšoval na 4:0 striedajúci Vaňo. V závere zápasu pridali domáci ešte jeden gól, keď stav stretnutia na konečných 5:0 spečatil Foltáni. Slovenská Ľupča sa tak teší z ďalšieho cenného víťazstva, vďaka ktorému privíta v 2. kole Slovnaft Cupu na domácom trávniku treťoligistu z Kováčovej.

OFK Slovenská Ľupča – OTJ Hontianske Nemce 5:0 (2:0)

Góly: 30. Pipich, 36. P. Lakomčík, 58. Klinčík, 80. Vaňo, 87. Foltáni.

Zostava OFK Slovenská Ľupča: Gašperan – Ľuptovčiak, R. Hermánek, Melicher (73. Vaňo), Giertl, Foltáni, Ternuščák, M. Bartoš (60. Dula), Pipich (60. M. Majer), P. Lakomčík (77. Lazenga), Klinčík (60. P. Lupták).

Ambiciózne Podkonice vycestovali na pôdu štvrtoligového Málinca s cieľom vybojovať si konfrontáciu s bratislavským Slovanom. Treťoligista hral od 39. minúty presilovku po druhej žltej karte Findru. Na gól sa ale čakalo až do 66. minúty, kedy poslal Podkonice do vedenia Sedliak. Napriek tomu sa Málinec o desiatich proti favoritovi nevzdal a v 74. minúte vyrovnal gólom Blahutu. O postupujúcom tak rozhodli až penalty. Tie zvládli lepšie hráči Málinca, ktorí sa môžu v ďalšom kole tešiť na súpera zvučného mena – ŠK Slovan Bratislava.

TJ Jednota Málinec – FK Podkonice 1:1 (0:0) – 5:3 na penalty

Góly: 74. Blahuta – 66. M. Sedliak. ŽK: 2. Findra, 45. T. Ďurica, 61. Kamas, 90. Šnúrik – 87. Baliak, 90. Rajčok, 90. Selecký. ČK: 39. Findra (pod druhej ŽK).

Zostava FK Podkonice: A. Petrík – Turňa, Dlhoš, Martinec, Lašút, Rajčok, Koreň, Baliak, Selecký, M. Sedliak, A. Kostúr.

Vo štvrtok 5. augusta sa v rámci Slovnaft Cupu predstavil aj štvrtoligový Badín, ktorý vycestoval do piatoligových Olovárov. Hostia išli do vedenia už v 11. minúte po zásahu Viciana. Olováry odpovedali takmer po polhodine hry, keď na 1:1 vyrovnal Golian. Badín sa po druhýkrát ujal vedenia krátko po zmene strán, keď sa opäť presadil Vician. Olováry však dokázali opäť vyrovnať zásluhou Hriňa. Penalty zvládli lepšie Badínčania, ktorí tak postúpili do 2. kola Slovnaft Cupu.

OFK Olováry – ŠK Badín 2:2 (1:1) – 6:7 na penalty

Góly: 27. R. Golian, 81. M. Hriň – 11. a 47. Vician. ŽK: 36. Hriň – 75. Studený.

Zostava ŠK Badín: Koválik – A. Medveď, D. Urgela, H. Kollár, A. Urgela (46. Malík), Rafanides, M. Bíreš, Výlupok, Vician (78. E. Hudec), Laksík (71. Studený), R. Valent (78. I. Marko).