Piatkový šláger 1. kola zvládol lepšie nováčik zo Slovenskej Ľupče, ktorý si aj vďaka dvom gólom Ivana Pipicha poradil s Jakubom. Hostia svoje šance nepremenili. Z tohto derby vám prinášame fotoreportáž.

V sezóne 2021/2022 vám budeme na portáli BBonline.sk okrem pravidelných sumárov nižších súťaží prinášať aj fotoreportáže nami vybraných šlágrov kola, v ktorých na seba narazia mužstvá z blízkeho okolia Banskej Bystrice. Ako prvý šláger víkendu v novej sezóne sme vybrali duel, v ktorom nováčik V. ligy skupiny C zo Slovenskej Ľupče privítal na domácom trávniku už etablovaného piatoligistu z Jakuba.

V úvode zápasu sa očakával tlak domácich, ktorí si už v 5. minúte vypracovali prvú nebezpečnú príležitosť. Foltániho nádejný center z pravej strany adresáta nenašiel a následná strela toho istého hráča spoza pokutového územia mierila nad. Krátko na to sa zas na ľavej strane pokutového územia ocitol v šanci Pipich, ktorý prudkou strelou takmer otvoril skóre. Diváci však na gól dlho nečakali. V 6. minúte mala Ľupča k dispozícii priamy kop z nebezpečnej pozície a Ivan Pipich presnou strelou upratal loptu k ľavej žrdi Filadelfiho brány.

Po góle na 1:0 boli domáci naďalej aktívnejší. Strelec prvého gólu Pipich v 13. minúte odcentroval z pravej strany na Lakomčíka, ktorý vo veľkej šanci trafil len brankára hostí. Filadelfi sa musel mať na pozore aj o dve minúty neskôr, keď opäť zneškodnil zakončenie Lakomčíka, ktorý tentokrát vystrelil spoza pokutového územia po protiútoku. Hra sa postupne vyrovnala a do šancí sa začali dostávať aj hráči Jakuba. V 32. minúte sa Kútik v šestnástke domácich šikovne zbavil obrancu a následné zakončenie zblokoval skvelým obranným zákrokom kapitán nováčika Hermánek. Tesne pred prestávkou mal Kútik ďalšiu nádejnú príležitosť, keď prudkou strelou z vnútra šestnástky tesne minul bližší horný roh Gašperanovej brány.

Domáci tak po 45 minútach viedli najtesnejším rozdielom. V úvode druhého polčasu sa hral už opatrnejší futbal. Divákov nadchla v druhom dejstve až situácia zo 65. minúty, kedy sa domáci stredopoliar Ternuščák pred šestnástkou zbavil brániaceho hráča a technickou strelou trafil spojnicu Filadelfiho brány. Mužstvo Jakuba si skomplikovalo šance na bodový zisk v 72. minúte, kedy sa po zaváhaní v obrane hostí dostal do úniku Pipich, ktorý prehodil Filadelfiho a svojím druhým gólom v zápase zdvojnásobil vedenie Slovenskej Ľupče. Hrdina domácich mohol skompletizovať hetrik, no v 74. minúte vystrelil pekne z voleja len tesne vedľa lavej žrdi.

Hostia z Jakuba mohli v závere zápas zdramatizovať. V 82. minúte sa Kubát v brejku vyhol aj psovi, ktorý vbehol na ihrisko, no málo razantné zakončenie placírkou nasmeroval len do Gašperanových rukavíc. V 90. minúte zas po skvelej Hrošovej prihrávke z pravého krídla nepremenil tutovku pred bránou Cimerman.

Treba podotknúť, že obe mužstvá hrali korektne a diváci neboli svedkami tvrdých faulov, o čom svedčia len dve udelené žlté karty, pričom len jednu z nich vytiahol hlavný arbiter Laššák po faule. Slovenská Ľupča, ktorá v tomto roku oslavuje 100. výročie založenia futbalu v obci, tak po vyradení štvrtoligistu z Medzibroda v Slovnaft Cupe zvládla aj úvodný duel ligovej sezóny.

Matúš Holécy, tréner OFK Slovenská Ľupča: „V dnešnom zápase sme podali po taktickej stránke super výkon. Chceli sme do 20. minúty dať gól, čo sa nám aj podarilo. Potom sme strážili súpera, mali sme viac šancí, ktoré sme nepremenili. Chvalabohu, prišiel druhý gól. V posledných desiatich minútach prvého polčasu súper možno trochu viac chcel. My sme trochu prestali hrať. Mysleli sme si, že to príde samo, ale v šatni sme si to povedali a druhý polčas bol opäť náš.“

Pavol Zlevský, tréner TJ ŠK Sokol Jakub: „Súper začal s veľkým nováčikovským elánom. Bolo vidno, že im chutí futbal. Začiatok zápasu sme celkom nezachytili, ale potom to všetko opadlo a myslím si, že sme hrali celkom vyrovnaný zápas. Do druhého polčasu sme nastúpili možno aj lepšie, ale spravili sme chybu a pykali sme. S nepremieňaním šancí sa trápime už od prípravných zápasov, ale hádam to príde.“

V. liga skupina C – 1. kolo – piatok 30.07.2021 – Slovenská Ľupča

OFK Slovenská Ľupča – TJ ŠK Sokol Jakub 2:0 (1:0)

Góly: 6. a 72. Pipich. ŽK: 53. P. Lakomčík – 87. Filadelfi.

Zostava OFK Slovenská Ľupča: Gašperan – Ľuptovčiak (61. Dula), Hermánek, Melicher, Hamza, Ternuščák (83. P. Lupták), M. Bartoš (76. Klinec), Foltáni (83. Pažout), P. Lakomčík, Pipich (76. M. Majer), V. Giertl.

Zostava TJ ŠK Sokol Jakub: Filadelfi – Binda (77. Badinský), Z. Cimerman, M. Čief, Hroš, Kubát, L. Kupec, Kútik, Mišány, O. Poljovka (63. Kubacký), P. Poljovka (86. Sanitra).

Prvé kolo v nižších futbalových súťažiach bude cez víkend pokračovať bohatou porciou zápasov. Program zvyšných stretnutí 1. kola nájdete v našej pozvánke. Do pozornosti dávame aj 1. kolo Slovnaft Cupu, v ktorom Slovenská Ľupča privíta Hontianske Nemce (17.00 h), Šalková sa stretne s Kováčovou (19.00 h), Podkonice vycestujú do Málinca (17.00 h) a Badín sa predstaví v Olovároch (17.30 h). Všetky štyri stretnutia sa odohrajú v stredu 4. augusta.