Prelom októbra a novembra sa tentokrát v Banskej Bystrici nebude niesť v duchu pamiatky zosnulých, ale najmä v znamení plošného testovania verejnosti na prítomnosť ochorenia Covid-19.

Od soboty, 24. októbra vstúpil do platnosti na území celého Slovenska zákaz vychádzania, ktorý síce v našom regióne umožňuje návštevu najbližších potravín či cestu do práce a množstvo ďalších výnimiek, avšak nie už napríklad cestu za nákupmi oblečenia, do kaderníctva či cesty za oddychom mimo okresu. Tie sú síce povolené, avšak len s podmienkou negatívneho PCR alebo antigénového testu, ktoré tak môže polícia vyžadovať pri podozrení na porušenie vládneho nariadenia vyhláseného v rámci platného núdzového stavu.

S testovaním majú verejnosti pomôcť práve dve etapy dobrovoľného plošného testovania antigénovými testami, ktorého organizácia je v plnom prúde. V týchto dňoch navyše už prebieha v najpostihnutejších regiónoch. V okresoch Oravy a v Bardejove len za piatok vykonali celkom 61 905 testov, z ktorých bolo 2 225 pozitívnych. V Banskej Bystrici sa plošné testovanie uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a v druhom kole od 6. do 8. novembra.

Mesto vyberá lokality pre testovanie

Podrobné zoznamy všetkých odberných miest na území Banskej Bystrice, ako aj presné pravidlá účasti na plošnom testovaní, by mali byť známe začiatkom posledného októbrového týždňa. Celkom na území mesta vznikne približne 70 odberných miest. Počet obyvateľov nad 10 rokov, ktorí by sa testovania mohli zúčastniť, sa totiž pohybuje na počte okolo 68-tisíc.

„Testovanie sa bude vykonávať na chodbách, prípadne v telocvičniach, základných, stredných a vysokých škôl. V spolupráci s hasičmi bude zabezpečená dezinfekcia priestorov pred testovaním, ako aj po jeho ukončení. V niektorých mestských častiach využijeme kultúrny dom či futbalové ihrisko,“ hovorí prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Samospráva zároveň potrebuje vytvoriť tím administratívnych síl, ktoré budú pri testovaní pomáhať. Nábor už prebieha. Prihlásiť sa je možné na e-mail testovanie@banskabystrica.sk. Ľudia, ktorí takto pomôžu pri administratívnom zabezpečení, budú odmenení sumou 70 eur brutto/deň. Dostanú stravu i potrebné ochranné pomôcky.

„V tomto prípade nepôjde o dobrovoľnícke pozície, ale o dohodu o vykonaní práce v pozíciách administratívnych pracovníkov na odberných miestach pri informovaní obyvateľov, registrácii, evidencii testovaných a pod,“ dopĺňa druhý zástupca primátora Milan Lichý.

Rezorty obrany, zdravotníctva a vnútra zriadili web somzodpovedny.sk, kde obyvatelia nájdu potrebné všeobecné informácie.