Víkend v Banskej Bystrici ponúkol obyvateľom mesta bohaté kultúrne vyžitie, a to aj vďaka podujatiu Voľné pódium, v rámci ktorého sa počas troch dní vystriedalo na pódiu na Námestí SNP viacero hudobníkov a kapiel. Korunu celému programu nasadila skupina Korben Dallas, ktorá tak uzavrela bohatý program.

štvrtkový program bol predzvesťou, že k videniu bude množstvo talentovaných hudobníkov z Banskej Bystrice a okolia. Zarezonovalo najmä vystúpenie Džipsis & Gádžos, ktorí patrili k jedným z „highlightov“ celého podujatia. Piatkový program bol rovnako bohatý a počas niekoľkých hodín sa na pódiu predstavili postupne Roman Dovala, duo Dominik Považan / Matúš Tuček a účastníčka jednej z talentových šou, mladá speváčka s umeleckým menom Andy Lou. Po nej prišlo na rad zoskupenie hudobníkov pod názvom Collegium Musicum Tribute. Dlhé, inštrumentálne prevedenia skladieb slávneho slovenského zoskupenia Collegium Musicum zožali medzi prítomnými potlesk.

Po nich si prišli na svoje priaznivci gitár a rockovej, respektíve punk-rockovej muziky. Živelnými skladbami sa prezentovali skupiny Marlett a Sitňan, ktorí sú známi aj poslucháčom BB FM rádia, a ktorých vystúpenie vyzdvihla aj Zuzana Chrenková Srncová z Oddelenia kultúry Mesta Banská Bystrica: „Určite boli príjemným prekvapením, ich tvorbu som si naozaj pozorne vypočula, vytvorili výbornú atmosféru a boli skvelým zavŕšením piatkového programu.“

V priľahlej Lazovnej ulici, presnejšie v 365.labb, bol na programe sprievodný program, ktorého súčasťou bolo Slam Poetry s Tomášom Strakom, či diskusia hudobníkov, vedená Atym Bérešom. Aj sprievodný program podľa slov Zuzany Chrenkovej Srncovej splnil svoj účel. „Chcem vyzdvihnúť aj Slam Poetry, čo malo v Lazovnej ulici úspech, okoloidúci sa pristavovali a pridávali, vďaka čomu sa konfrontovali s umením priamo na ulici. Trochu na škodu bolo, že diskusia moderovaná Atym Bérešom sa krížila s vystúpením Collegium Musicum Tribute, ale aj debata renomovaných hudobníkov prispela k dobrému programu a k zhode názorov, ako posunúť kultúru v meste Banská Bystrica.“

Sobotný program sľuboval vyvrcholenie troch dní plných hudby. Priestor postupne dostala najprv Nela Šajbanová, po nej nasledovala menšia zmena v programe. Kapelu Pohoda museli pre zdravotné komplikácie ich bubeníka nahradiť akustickým duom Radaňa, ktorí sa podujali na vystúpenie a prezentovali sa najmä známymi zahraničnými skladbami ako Imagine alebo Every Breathe You Take. Po nich sa na pódiu predstavila skupina Kvet z Alokatu, ktorá bola ďalším príjemným prekvapením celého podujatia.

Ako nám ďalej uviedla Zuzana Chrenková Srncová, ich vystúpenie zaujalo aj členov kapely Korben Dallas. „Určite je dôležité dávať priestor mladým kapelám a interpretom, majú svoju kvalitu a potrebujú skúsenosti. Korben Dallas označili Kvet z Alokatu za hotovú kapelu, ich vystúpenie ich veľmi prekvapilo a skonštatovali, že si zaslúžia hrať na čo najviac podujatiach.“

Záver už patril spomínaným Korben Dallas, ktorí sú známi svojím blízkym vzťahom k mestu Banská Bystrica, po ktorom pomenovali aj svoj tretí štúdiový album. Bubeník kapely, Igor Guttler, je rodákom z Banskej Bystrice, čo je tiež jeden z dôvodov prečo sa sem táto kapela tak rada vracia a prečo sa rozhodli podporiť podujatie Voľné pódium.

No a práve ich atmosferické vystúpenie bolo dokonalou bodkou za trojdňovým programom, ktorý by sa nemohol uskutočniť bez podpory Fondu pre podporu umenia a všetkým organizátorom. Tí si síce ešte nestihli poriadne vydýchnuť, no pomaly už smerujú svoju pozornosť k prípadnému budúcoročnému ročníku. Podľa ich slov má Voľné pódium potenciál stať sa etablovaným festivalom autorskej tvorby, čo vďaka multižánrovosti a kvalite účinkujúcich môže byť poľahky naplnené. Fotoreportáž z piatkového a sobotného programu si môžete pozrieť v našej fotogalérii.