V uliciach Banskej Bystrice sa v piatok večer začal štvrtý ročník Festivalu svetla a tieňa. Jeho program pokračuje aj v sobotu od podvečerných hodín.

Návštevníci podujatia žiaľ v piatok večer niektoré plánované atrakcie nevideli pre technické problémy, s ktorými organizátori zápasili od začiatku podujatia. Aj napriek tomu sa ale bolo na čo pozerať. Za najvydarenejšie a najpútavejšie z toho, čo v piatok k videniu bolo, možno označiť napríklad holografické premietanie na vodnú stenu na nábreží Hrona pri malej železničnej stanici či viaceré atrakcie, ktoré zapájali do diania priamo divákov. Zaujali tiež videomappingy na kostol sv. Alžbety na Dolnej ulici, biskupský palác na Námestí SNP či budovu Lesov Slovenskej republiky z Národnej ulice. Hra svetiel číhala na okoloidúcich aj z nečakaných miest, napríklad z výkladu jedného z butikov na Dolnej ulici a jednotlivé atrakcie dopĺňali tanečné scénické vystúpenia.

Program + mapa atrakcií: Festival svetla a tieňa ožiari mesto už po štvrtýkrát

V sobotu program festivalu pokračuje od 17-tej hodiny, pričom po odstránení niektorých technických závad by už mali byť k dispozícii aj tie svetelné atrakcie, ktoré v piatok návštevníci nevideli. Patrila medzi ne napríklad aj interaktívna inštalácia Cyklo triptych s projekciou na hodinovú vežu. Zapojenie bicyklov do hry svetiel a tieňov ale v sobotu vyjde určite. O 19.30 odštartuje na Námestí Štefana Moyzesa svetelná cyklojazda mestom, ku ktorej sa môžete ešte pridať aj vy.

A nebude to jediné sobotňajšie špeciálne sprievodné podujatie festivalu. V diskusii moderovanej Slavom Sochorom sa budú v sobotu od 17.00 h v Thurzovom dome na tému či je umenie bublina alebo sa dostane aj ku človeku s masovým vkusom rozprávať Zuzana Hájková, Martin Staňo či Ondrej Geče.

Festival svetla a tieňa 2018 organizuje Občianske združenie TRAKT, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Asociáciou kreatívcov, Občianskym združením Za živa na amfiteátri, Múzeom SNP a spoločnosťou Via MRG.