V 5. kole sme pod Urpínom privítali HC Košice, jedného z najväčších adeptov na titul. Napriek tomu zápas sa hral v opatrnom tempe a Banskobystričania boli súperovi vyrovnaným súperom.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

Góly: 7. Češík (Hvila, Grman), 7. Heizer (Bammbúch), 38. Heizer (Jabrocký, Kubka), 48. Sýkora (Hvila, Češík) – 22. Mlynarovič (Slovák), 30. Haščák (Kolba, Jenčík), 37. Huna (Svitana, Macejko)
Diváci: 1322

Zostavy:
Banská Bystrica: Slipčenko – Richter, M. Grman, Kubka, Bambúch, Ketner, Styk, Predajniansky – J. Sýkora, Češík, Hvila – Jabrocký, Heizer, Marcinek – Lamper, Petro, Lunter – Šimun, Michal Hlinka, F. Nemček
Košice: Hylák – Deyl, M. Macejko, Martin Chovan, M. Takáč, D. Brejčák, Michal Novák, Gajdoš – P. Svitana, Róbert Huna, Richard Huna – Mlynarovič, Marek Slovák, R. Jenčík – Kuběna, Marcel Haščák, Pašek – Gmitter, E. Piatak, Jokeľ

Úvod stretnutia sa niesol v obrannom duchu obidvoch tímov, ktoré začali opatrne. Prvý zlom však nastal v 6. minúte, kedy sa jeden z Košičanov musel porúčať na trestnú lavicu a onedlho za ním ďalší. Banská Bystrica mala 100-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a využila ju na 100%. Najprv na 1:0 skóroval Češík a následne Heizer. Košičania ani následne neprevzali výraznejšie iniciatívu a až na nebezpečnú strelu Piataka v 11. minúte výraznejšie neohrozovali domáceho brankára Slipčenka. Do konca tretiny tempo hry upadalo a stav sa nezmenil.

Úvod druhej časti hry vyšiel lepšie Košičanom, keď ofenzívny tlak pretavil do gólu Mlynarovič. Hostia predvádzali o poznanie aktívnejší hokej ako v 1. tretine, čo sa prejavilo jednak v šanciach a jednak vo fauloch, ktoré Bystričania nakopili. Zopakovala sa situácia z prvej časti hry, len tentoraz výhodu presilovky o dvoch hráčov mali Košice. Tí ponúknutú šancu využili a bombou Mareka Haščáka od modrej čiary vyrovnali v 30. minúte na 2:2. To prebudilo aj HC 05, odpovedať mohol v 32. minúte Lunter, ktorý sa snažil presadiť sólovo, ale brankár Hylák zostal tentoraz neprekonaný. Košičania sa do domácej tretiny dostávali často a jedna z ich pekných akcií skončila v 37. minúte gólom. Svitana nahral medzi kruhy Macejkovi a ten umnou strelou zvrátil stav na 2:3. Tento stav sa však neudržal ani minútu, hneď po rozohrávke sa dostali domáci do šance, ktorú využil Heizer a vyrovnal.

Úvod poslednej tretiny nepriniesol veľa vzruchu, iba zranenie Košičana Hunáka, ktorému museli pomáhať z ľadu. V 46. minúte sa pred košického brankára tlačil Ján Sýkora, ale bol faulovaný. Na to odpovedal v presilovke najlepším možným spôsobom, keď po prihrávke Hvilu prekonal brankára Hyláka. Košičania následne pykali za svoju nedisciplinovanosť. Po faule Nováka sa museli opäť brániť a okolo ich brány bolo horúco. Situácia sa obrátila o niekoľko minút, Slipčenko ukázal, že miesto v bráne si zaslúži a je momentálnou jednotkou banskobystrického tímu. V závere oba tímy ukázali obrovskú túžbu po bodoch, ale Košičanom nepomohla ani hra bez brankára. Banská Bystrica udržala tesné vedenie a konečne sa tešila z víťazstva na vlastnom ľade.