Banskobystrický hokejbal vstúpil prvý septembrový víkend už do svojho 21. ročníka. Štrnásť tímov z celého regiónu sa pobije o prvenstvo v súťaži, ktorá prešla výraznými zmenami a novinkami. Titul z minulej sezóny bude obhajovať tím Cocra Radvaň. Zaujímavosťou je aj zvýšenie konkurencia v podobe zvolenského majstra Sparty Sekier.

Súťaž je rozdelená do troch výkonnostných skupín.

Skupina A: Cocra Radvaň, Sparta Sekier, Paluba Žiar nad Hronom, HbK Spartans BB, HbK Worms BB.

Skupina B: Serafins Eagles Liptovská Lúžna, Kremnica Wolves, Demons Hliník nad Hronom, Autos BB

Skupina C: Radvaň Stars, HbK Panthers, HbK Foresters, HbK Tigers, Viking Warriors

Model súťaže je nastavený tak, že v základnej časti sa tímy zo skupiny A stretnú dvakrát s každým tímom z vlastnej skupiny a raz s každým tímom zo skupiny B. Obdobne je to aj v skupine C. Tím y zaradené v B skupine ako jediné absolvujú zápasy proti celému ligovému pelotónu. O majstrovi sa rozhodne v záverečnom play off na jar 2018.

Prvé kolo novej sezóny začalo už štvrtkovou predohrávkou.

Paluba Žiar nad Hronom vs. HbK Spartans 5:11 (2:3, 3:1, 0:7)

Góly: Heckl 3, Hanus, D. Strohner – Zahoran 3, Magurský 2, Talapka, Babic, Bešina, Guttmann, Náter, Molitoris

Strely na bránu: 23:27. Brankári: Michaleje 16/27; 59,26% – Žilka 18/23; 78,26%. Hráči zápasu: Heckl – Zahoran.

Úvod zápasu bol obojstranne opatrný. V polovici prvej tretiny však v rozmedzí 40 sekúnd prišli dve vhadzovania pred bránou Žiaru a dve dorážky Zahorana znamenali dvojgólový náskok pre Spartans. Na opačnej strane znížil peknou strelou Heckl. Odpoveďou však bol tretí gól Zahorana, Dvadsaťpäť sekúnd pred sirénou našla odrazená loptička hokejku voľného Heckla, ktorý svojim druhým gólom znížil na 2:3.

V druhej tretine bol nebezpečnejší Žiar. Najprv vyrovnal Hanus s prispením teču na 3:3. V presilovke po hetriku Heckla sa dokonca prvý raz dostala Paluba do vedenia. Talapka vyrovnal presnou strelou na 4:4, ale Dušan Strohner strelil pekný gól na opačnej strane. Po druhej tretine tak viedol Žiar 5:4.

V úvode tretej časti hry po hrúbke v obrane Spartans však Žiar mohol viesť už o dva góly – Milčíka s Miškovským však vychytal Žilka a z protiútoku ponad padajúceho Michalejeho upratal do siete Magurský odrazenú loptičku – 5:5. O malú chvíľu Babic parádou bombou do vinkla a následne Bešina posunuli do vedenia 5:7 Spartans. Po týchto góloch prišiel definitívny zlom v zápase, po góloch Magurského, Guttmanna, Nátera a Molitorisa sa zastavilo skóre zápasu na 5:11.

Ostatné zápasy sa následne odohrali v sobotu:

Sparta Sekier vs. HbK Worms BB 12:2 (4:0, 1:0, 7:2)

Góly: P. Mojžiš 4, Babkovič 3, Trnka 2, Blahovský, Tary, Mozolány – Václavík 2

Strely na bránu: 41:11. Brankári: Scholz 9/11; 81,82% – Daxner 29/41; 70,73%. Hviezdy zápasu: Babkovič – Václavík.

Zápas začal jednoznačnou prevahou Zvolenčanov, ktorí od úvodu zatlačil Worms do hlbokej defenzívy. Výsledkom boli góly Petra Mojžiša, mladého Blahovského a dva góly Babkoviča v sieti Daxnera. V prvej tretine si Scholz ledva siahol na loptičku. Po prvej tretine si vypracovala Sparta štvorgólový náskok.

V prostrednej časti hry Worms zlepšili svoju defenzívu najmä vďaka dobrému výkonu Pavla Kukučku a Kňazeho. Napriek tomu boli v útoku bystrickí hokejbalisti takmer neškodní. Padol iba jeden gól, do vedenia 5:0 posunul Spartu Trnka.

V záverečnej tretine sa útočný koncert Sekieru spustil naplno. Najmä parádna spolupráca dua Mojžiš – Babkovič bola ozdobou, postarali sa spolu o ďalšie štyri góly v sieti Daxnera. Pridal sa aj kapitán Tary a Trnka a na tabuli svietilo hrozivých 11:0. V samom závere sa však aspoň dvomi peknými gólmi Václavíka čestne podpísali pod výsledok aj Worms. Bodku za stretnutím dal šyri sekundy pred koncom Mozolány a upravil na 12:2 pre Spartu.

Cocra Radvaň vs. Kremnica Wolves 12:1 (6:0, 4:0, 2:1)

Góly: R. Gašpar 8, Petro 3, Majer – Záhorec

Strely na bránu: 32:15. Brankári: Snitka 14/15; 93,33% – Lupták 20/32; 62,50%. Hviezdy zápasu: R. Gašpar – Záhorec.

Úradujúci majster nastúpil síce v skromnej zostave, ale za to s tradičným gólostrojom Rasťom Gašparom. K tomu navyše pribudli dvaja dvorní nahrávači – brat Nico a veľký kamarát Petro. A tak to aj vyzeralo na ploche, táto trojica spolu nazbierala v zápase neuveriteľných 29 bodov! V prvej tretine to bol klasický gólový koncert v podaní R. Gašpara, sám strelil päť gólov, na šiesty prihral Petrovi a bolo jasné, kto si prišiel po tri body. Hoci v obrane sa pretrhnúť nešiel takmer nikto, Kremnica neostala žiaľ svojej povesti so zahadzovaním šancí nič dlžná a napriek dobrým príležitostiam si Snitka s každou poradil.

Naopak, brankár Lupták v bráne Kremnice síce robil, čo mohol, ale góly do jeho siete pribúdali aj v prostrednej časti hry. Hegemóniu R. Gašpara s Petrom prerušil len Majer, ktorého chlapci „pustili medzi seba“ do streleckej listiny Cocry. Po ďalších štyroch góloch majstra bol stav zápasu po druhej tretine 10:0.

V záverečnej tretine už Cocra ubrala z plynu a tak sa postupne hra vyrovnala. Za pohodlného stavu 12:0 pre Cocru sa po peknom sólovom prieniku čestným gólom Vlkov prezentoval Záhorec a dal tak konečnú podobu výsledku.

HbK Foresters vs. Serafins Eagles Liptovská Lúžna 4:5 (0:1, 3:2, 1:2)

Góly: Magdolen 2, Košťál 2 – M. Veselovský 2, Samolej, Jaraba, R. Veselovský

Strely na bránu: 12:20. Brankári: Procházka 15/20; 75,00% – Števák 8/12; 66,67%. Hviezdy zápasu: Magdolen – Samolej.

V zápase, v ktorom sa očakával súboj defenzív, tomu v prvej tretine bolo presne tak. Iba jediná strela na Števáka nemohla priniesť Foresterom v prvej tretine gól. Na opačnej strane taktiež chudobných päť pokusov znamenalo vedúci gól Lúžnej z hokejky Samoleja.

Viacej vzruchu a aj gólov priniesla druhá tretina. Najprv vyrovnal Magdolen. Martin Veselovský odpovedal na opačnej strane a navyše pri signalizovanom vylúčení zvýšil na 1:3 pre Serafinov Jaraba. Ihneď po vhadzovaní však opäť na rozdiel jediného gólu znížil druhým gólom Magdolen a po góle Košťála sa začínalo takpovediac odznova – 3:3.

V záverečnej časti hry mali streleckú prevahu majstri druhej ligy z predchádzajúcej sezóny z Liptova a tú dokázali pretaviť do dvoch gólov Martina a Radomíra Veselovských. V záverečnej snahe sa Foresterom podarilo už len vďaka Košťálovi znížiť, na vyrovnanie to už však nestačilo.

HbK Autos BB vs. Demons Hliník nad Hronom 10:1 (2:1, 6:0, 2:0)

Góly: Žiak 3, Gajan 2, Šávolt, Slávik, Valúch, Spodniak, Moravčík – Kršiak

Strely na bránu: 21:10. Brankári: Kočvara 9/10; 90,00% – Pivarči 11/21; 52,38%. Hviezdy zápasu: Žiak – Pivarči.

Zápas, ktorý nemal pred jeho začiatkom jasného favorita, začali lepšie Hliníčania. Gólom Kršiaka sa hneď v druhej minúte dostali do vedenia. Kto mohol vtedy tušiť, že to je posledný zásah Démonov a spustí to na druhej strane gólový uragán? Po góloch Žiaka a Šávolta to nevyzeralo na konci prvej tretiny na debakel.

V druhej tretine však šiestimi gólmi Autos ukázali, že s nimi bude treba v sezóne seriózne počítať. Z dvanástich striel na bránu Pivarčiho presná polovica skončila za jeho chrbtom, a to brankára Hliníka môžeme označiť za muža zápasu, pretože ďalšie čisté šance pochytal.

V záverečnej tretine sa zápas už len dohrával. Žiak zavŕšil svoj hetrika za jubilejný desiaty gól.

HbK Panthers vs. HbK Tigers 8:2 (4:1, 2:1, 2:0)

Góly: Auxt 2, Šebeň, Truska, Ďuriš, Melicherčík, Lupták, Sedmák – K. Krajči, Súč

Strely na bránu: 30:25. Brankári: Krištof 23/25; 92,00% – Jančo 22/30; 73,33%. Hviezdy zápasu: Truska – Jančo.

Skóre zápasu otvoril už v druhej minúte Šebeň v drese Panterov. Odpoveď však nenechala na seba dlho čakať, keď Kristián Krajči prekonal Krištofa. Panthers však v rozpätí necelých dvoch minút dokázali zásluhou Trusku, Ďuriša a kapitána Melicherčíka vziať výhodu späť na svoje hokejky.

V prostrednej časti hry Lupták a Auxt po geniálnej akcii Trusku zvýšili už na 6:1 a o zápase bolo prakticky rozhodnuté. Tigers sa s tým ale nechceli zmieriť a skóre skorigoval Súč.

V tretej časti hry Tigre prestrieľali svojho súpera v snahe spraviť niečo s výsledkom. Góly však už pribudli len do siete Janča. Druhý raz v zápase sa presadil Auxt a posledný gól zápasu zaznamenal skúsený bek Panterov Sedmák.