V sobotu 16. novembra sa spojili divadlá z celej Európy aby naplnili motto projektu: ,,Herci nespia! Príď sa presvedčiť“.

Noc divadiel, Banská Bystrica, 16.11.2013
Nespali ani herci Bábkového divadla na Rázcestí.

Noc divadiel 2013 bola v meste pod Urpínom už 4. ročníkom akcie otvorených divadiel a predstavení. Ide o európske podujatie, ktorého iniciátorom je chorvátska Noć kazališta. Tento rok sa do tohto projektu zapojilo 40 divadiel z 15 slovenských miest, z toho 7 divadiel z Banskobystrického kraja. Koordinátorom podujatia bol Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s divadlami na celom Slovensku.

Banskobystrickú Noc divadiel odštartovalo Divadlo Akadémie umení  s monodrámou  Leonardo. Program vznikol v spolupráci kultúrneho centra Záhrada a Fakulty dramatických umení v Banskej Bystrici. Milovníci divadla mohli ďalej pokračovať s Divadlom z Pasáže, ktoré sa im predstavilo so svojimi ,,Večernými dialógmi“. Herci tak spolu s divákmi odkrývali tajomstvá, ktoré sa ukrývajú v kútoch divadla.

Divadelná noc pokračovala humorným predstavením Bábkového divadla na Rázcestí, ktoré sa divákom snažilo priblížiť život herca a objasniť im prečo herci nespia. Tento rok sa Bábkové divadlo rozhodlo spolupracovať  s Divadlom Štúdio tanca, ktoré sa predviedlo v rôznych krátkych choreografiách. Okrem iného si so svojimi návštevníkmi pripomenuli aj 15. výročie, ktoré tento rok Divadlo Štúdio tanca oslavuje.

Noc divadiel, Banská Bystrica, 16.11.2013
V Štúdiu tanca boli umelci aj v pyžamách.

Toto výnimočné podujatie zakončila Štátna opera s tanečnou tragikomédiou Čilli tanečná noc. Neobyčajnú atmosféru predstavenia počas ktorého herci divákom priblížili svet Rómov, dotvárala hudba svetoznámeho srbského skladateľa Gorana Bregoviča.

Počas celej noci prebiehala fotodokumentácia návštevníkov divadiel so sloganom ,,Ani ja nespím!“  Bol to dôkaz, že počas uplynulej noci nespal naozaj nikto. O tom, že divadlo má v Banskej Bystrici svoju tradíciu svedčí aj to, že každoročne sa Noci divadiel zúčastní čoraz viac návštevníkov, ktorí sú už teraz  zvedaví, s čím prídu organizátori o rok.