Oblastný futbalový zväz Banská Bystrica (ObFZ BB) každoročne organizuje halové turnaje pre kluby z nášho regiónu a inak to nebolo ani tento rok. Práve naopak. 5. Február bol dňom premiérového turnaja dorastencov „O putovný pohár predsedu Oblastného futbalového zväzu“. Pravidelne sa hrávajú turnaje mladších a starších žiakov a tento rok sa turnaja konečne dočkali aj hráči v kategórií dorastu. Stalo sa tak zásluhou predsedu ObFZ BB Vladimíra Vaníka, členov komisie mládeže a generálneho sponzora – spoločnosti MM Stav BB.

Na turnaj do Závadky nad Hronom sa prihlásilo 9 družstiev, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Prichádzajúce chrípkové obdobie znemožnilo účasť Jasenia a tak sa na poslednú chvíľu namiesto nich prihlásil Bacúch „B“.

Skupina „A“

ŠK Kremnička, FK Šalková, Sokol Braväcovo, 1.FK Horehron

Po úvodnom stretnutí, v ktorom Braväcovo zvíťazilo nad 1.FK Horehron, nasledoval dramatický zápas medzi Šalkovou a Kremničkou. Hráči Kremničky otvorili skóre kapitánom Matúšom Kováčom, ale potom Šalková udrela 3-krát po sebe a aj keď ešte tri minúty pred koncom Kremnička vyrovnala, Šalková pozbierala dostatok síl na strelenie víťazného gólu. Nebyť gólmana Lachkého v bráne Kremničky, rozdiel skóre by bol pravdepodobne oveľa väčší. V ďalších zápasoch prehral 1.FK Horehron so Šalkovou 0:5 a Kremnička s Braväcovom 2:4. Po týchto zápasoch bolo jasné, že v zápase Kremnička – 1.FK Horehron už o nič vážne nepôjde. Kremnička opäť prehrala jednogólovým rozdielom a jej hráči tak odchádzali z turnaja s nulou na konte. Za svoj výkon sa však hanbiť nemusia, pretože s každým súperom hrali vyrovnanú partiu. Malým finále mal byť zápas Šalková – Braväcovo. Zo začiatku to aj tak vyzeralo. Nechýbali tvrdé zákroky, vynikajúce individuálne výkony, pokriky, emócie a góly. Tie však padali iba do siete Šalkovej a tak sa po víťazstve 5:0 tešili z postupu do finále Braväcovčania.

Braväcovo – 1.FK Horehron              5:2

Kremnička – Šalková                       3:4

1.FK Horehron – Šalková                 0:5

Braväcovo – Kremnička                   4:2

Kremnička – 1.FK Horehron             4:5

Šalková – Braväcovo                        0:5

1. Sokol Braväčovo 3 3 0 0 14:4 9
2. FK Šalková 3 2 0 1 9:8 6
3. 1.FK Horehron 3 1 0 2 7:14 3
4. ŠK Kremnička 3 0 0 3 9:13 0

Skupina „B“

FK 34 Brusno, FK 09 Bacúch, Tatran Č. Balog, Baník Ľubietová, FK 09 Bacúch „B“

Zápasom medzi Bacúchom a Čiernym Balogom odštartovala početnejšia skupina turnaja. Keďže tu hral každý účastník o jeden zápas viac ako v skupine „A“, výsledok 3:2 pre Bacúch bol len akýmsi nastavením latky a nie kalkuláciou s postupom do ďalších bojov. Brusno vo svojom prvom vystúpení proti Bacúchu „B“ nastrieľalo desať gólov a zahanbiť sa nedala ani Ľubietová. Tá ich nastrieľala silnejšiemu z dvojice klubov z Bacúcha osem. Ľubietovci si brúsili zuby aj na prvé miesto, hlavne keď si „čipkári“ zo zápasu s Čiernym Balogom pripísali iba bod. Všetko mali vo svojich rukách, no Brusno si už nepripúšťalo ďalšie zaváhania a motivovanú Ľubietovú jeho hráči uzemnili poltuctom gólov do siete Dominika Sauku. V ďalších zápasoch si pripísal víťazstvo Čierny Balog a Brusno, ktoré sa tak definitívne posunulo do finále. O druhé miesto tak bojovala Ľubietová. Proti „béčku“ Bacúcha ratoval výsledok v posledných momentoch zápasu Kolík, ktorý strelil 2 góly a o postupe do zápasu o 3. miesto sa tak mohlo rozhodnúť v priamom súboji proti Čiernemu Balogu. Ten však ponúknutú šancu nevyužil a po prehre 0:2 odchádzali jeho hráči z turnaja s vedomím, že vo svojej skupine skončia na nepostupovom treťom alebo štvrtom mieste. O tom mal rozhodnúť zápas medzi Bacúchom a Bacúchom „B“. Bacúch podľa očakávaní svoje „béčko“ porazil a umiestnil sa tak na treťom mieste.

Bacúch – Čierny Balog                   3:2

Brusno – Bacúch „B“                    10:0

Ľubietová – Bacúch                        8:0

Čierny Balog – Brusno                    2:2

Brusno – Ľubietová                         6:0

Bacúch „B“ – Čierny Balog              1:2

Bacúch – Brusno                           0:3

Ľubietová – Bacúch „B“                   4:2

Čierny Balog – Ľubietová                 0:2

Bacúch „B“ – Bacúch                     0:2

1. FK 34 Brusno 4 3 1 0 21:2 10
2. Baník Ľubietová 4 3 0 1 14:8 9
3. FK 09 Bacúch 4 2 0 2 5:13 6
4. Tatran Čierny Balog 4 1 1 2 6:8 4
5. FK 09 Bacúch „B“ 4 0 0 4 3:18 0

Zápas o tretie miesto

Baník Ľubietová – FK Šalková 0:4

Hráči Baníka odohrali v základnej skupine o jeden zápas viac ako ich náprotivok a lepší pohyb Šalkovej tak nebol neočakávaný. Navyše Ľubietová nepochopiteľne nestriedala všetky formácie a tak sa výkonnostný rozdiel s pribúdajúcim časom zväčšoval. Výsledkom toho boli štyri góly v bráne Ľubietovej a trofej za tretie miesto v inventári Šalkovej.

Finále

Sokol Braväcovo – FK 34 Brusno 5:3 (PK)

Do finálového zápasu vstúpili mužstva podľa očakávaní – opatrne. Hráči sa nehrnuli dopredu a zakončovali prevažne z väčších vzdialeností. Skóre otvorili až v druhej polovici zápasu „čipkári“, no hráči Braväcova vyrovnali doslova za pár sekúnd. Braväcovo, hnané dopredu výborne hrajúcim Nemčokom, sa 5 minút pred koncom dostalo do vedenia 2:1. Po zlom striedaní v radoch Brusna sa na ihrisku objavili piati hráči, za čo rozhodca Medveď podľa pravidiel vylúčil na 2 minúty jedného hráča Brusna. Po tejto skutočnosti sa už zdalo rozhodnuté, no Brusňania zbrane neskladali a šikovný Dávid Marko počas vlastného oslabenia vyrovnal na 2:2. Gól už v riadnom hracom čase nepadol a tak o víťazovi rozhodli kopy zo značky pokutových kopov. Braväcovčania sa v kopaní nemýlili a keďže z hráčov Brusna premenil penaltu iba Marko, z víťazstva v premiérovom ročníku turnaja dorastencov „O putovný pohár predsedu Oblastného futbalového zväzu“ sa radovali hráči Sokola Braväcovo.

Umiestnenie tímov:

1. Sokol Braväcovo

2. FK 34 Brusno

3. FK Šalková

4. Baník Ľubietová

5. FK 09 Bacúch

6. Tatran Čierny Balog

7. 1.FK Horehron

8. ŠK Kremnička

9. FK 09 Bacúch „B“

Za najlepšieho hráča bol vyhlásený Marek Nemčok (Sokol Braväcovo)

Rozhodovali: Jozef Medveď (Čierny Balog), Stanislav Riša ml. (Banská Bystrica)

Ďalšie turnaje organizované komisiou mládeže ObFZ BB:

Turnaj mladších žiakov o „Pohár Jána Šutku“

5. marec 2011 (sobota) – telocvičňa Strednej odbornej školy Pod Bánošom.

Turnaj starších žiakov o „Pohár predsedu ObFZ Banská Bystrica“

6. marec 2011 (nedeľa) – športová hala v Brusne.

Turnaj prípraviek o „Pohár firmy MIS“

20. marec 2011 (nedeľa) – športová hala v Badíne.