Červené vlajky v belgickom Spa charakterizovali druhé podujatie Svetovej série Renault (World Series by Renault) 2011. Víkendový priebeh Eurocup Formula Renault 2.0 za účasti banskobystrického jazdca Richarda Gondu v službách stajne Křenek Motorsport poznamenala séria ťažkých kolízií.

V konkurencii 46 pretekárov si Richard z legendárneho belgického okruhu Spa-Frankorchamps odviezol 29. a 31. pozíciu. V tíme však vládla spokojnosť, veď 17-ročný jazdec si tieto priečky vyjazdil z posledných radov, keď v sobotu kvalifikáciu nezvládol a v tej nedeľnej havaroval.

Sobota:

Ešte v piatok, v haváriami skľučovanom druhom tréningu, Richarda sklamala technika – stop mu vystavila chyba prevodovky. „Potreboval som dobre spoznať trať, ale bohužiaľ som najazdil príliš málo kôl. Dúfam, že to bude v sobotu lepšie,“ veril Gonda. Ani prvý súťažný deň však nevyšiel ideálne. Už v 4. kole opäť zaviali červené vlajky a jazdci museli naspäť do depa. Po dlhom čakaní odštartoval prvý pretek a Richard sa v úvodných kolách z poslednej pozície na štarte hneď posunul o niekoľko priečok vpred.

Nebezpečná Eau Rouge si však vybrala ako v tréningu a kvalifikácii aj v pretekoch ďalšiu daň. V 5. kole boli diváci najskôr svedkami vážnej kolízii pri predbiehaní. Na trať vyšiel Safety Car, no aj napriek tomu došlo v mieste nehody k ďalšej kolízii. Jeden z jazdcov nezaregistroval stojace vozidlá a v plnej rýchlosti do jedného z nich narazil. Formula letela vzduchom pred zrakmi mechanikov a ďalších členov tímu Křenek Motorsport. Na danú vzdialenosť však nebolo možné rozoznať, či nie je do ťažkej havárie zapletený aj Richard. Chvíle strachu umocnila strata rádiového spojenia s jazdcom. Nakoniec sa ukázalo, že kolízia Gondu tesne minula. Závod bol predčasne ukončený, čo pre Richarda znamenalo posun o 17 pozícií oproti kvalifikácii na 29. miesto. Vyhral doterajší suverén Carlos Sainz (Koiranen Motorsport).

Nedeľa:

V nedeľu mal Richard Gonda menej šťastia. Kvalifikáciu rozbehol sľubne, už v 2. kole sa výrazne zlepšil, ale v 3. kole vyletel z trate tak nešťastne, že komisári opäť museli vyvesiť červené vlajky. Za tie však, podľa pravidiel, nasledovala penalizácia v podobe škrtnutia najrýchlejšieho dosiahnutého času, čo Richarda odsunulo až na koniec štartového roštu.

V preteku získal Gonda hneď po štarte dve pozície a po ďalšom vyjdení Safety Car a následnom reštarte predbehol ďalších štyroch súperov. Ďalšia dravá jazda ho posunula ešte vyššie a nakoniec mu vyniesla 31. miesto. Druhý závod ovládol Daniil Kvyat, Sainzov kolega zo stajne Koiranen Motorsport.

Najbližší pretek WSR Eurocup Formula Renault 2.0 je na programe 18. – 19. 6. 2011 na nemeckom Nürburgringu.