Folklórny súbor Urpín patrí k špičkovým umeleckým telesám a reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí. Za 60 rokov svojej činnosti tanečne a hudobne spracoval folklór viacerých oblastí Slovenska.

Hlavným zameraním programovej skladby súboru sú oblasti Horehronia a Podpoľania, avšak program je doplnený aj o tance z iných oblastí Slovenska, ako sú Myjava, Zemplín, Šariš, Goral a iné. Počas svojho pôsobenia uskutočnil cez 2000 vystúpení, navštívil 24 krajín Európy, Ameriky, Afriky a Ázie. Absolvoval 64 zahraničných zájazdov a uskutočnil 240 vystúpení v týchto krajinách. V týchto dňoch súbor absolvuje vystúpenia, ktorými oslavuje svoje jubileum.

Bol založený v roku 1957 pod názvom Krajský súbor piesní a tancov pri Krajskom dome osvety v meste Banská Bystrica. K jeho vzniku viedla snaha skupinky nadšencov o založenie reprezentačného krajského folklórneho telesa, ktoré by scénicky stvárňovalo folklórne bohatstvo vtedajšieho banskobystrického kraja, najmä regiónu Horehronie a Podpoľanie.

Prvé verejné vystúpenia v roku 1958 a desiatky ďalších vystúpení po celej republike boli natoľko úspešné, že bol súbor ako jeden z prvých slovenských súborov poverený reprezentáciou na Medzinárodnom folklórnom festivale v Nice, Francúzsko. Pri príprave na zájazd dostal aj dnešné meno: URPÍN – podľa vrchu nad Banskou Bystricou.

V súčasnosti združuje okolo 50 prevažne mladých ľudí, ktorých spája láska k folklórnemu dedičstvu našich predkov. Za 60 rokov sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií tanečníkov, hudobníkov a spevákov, z ktorých mnohí zostali verní folklóru až dodnes a sú z nich úspešní vedúci iných folklórnych súborov, najmä v regióne.

Na jar tohto roku sa folklórny súbor Urpín dostal do povedomia celého Slovenska víťazstvom vo folklórnej šou Rozhlasu a televízie Slovenska Zem spieva. Ich finálový výkon v obľúbenom programe vtedy sledovalo až milión divákov.

Svoje šesťdesiate výročie súbor oslavuje špeciálnym galaprogramom, ktorý od piatka 27. až do nedele 29. októbra každý večer prezentuje v priestoroch Štátnej opery v  Banskej Bystrici. Na vypredané banskobystrické predstavenia ešte FS Urpín nadviaže aj galaprogramom vo zvolenskom Divadle J. G. Tajovského 25. novembra.