Umelecká skupina Playground 89, spolu so street art umelcom Ivanom Jakušovským, v uplynulých dvoch týždňoch zmenila budovu bývalého Kina Hviezda, dnešného Urban Spot-u na nepoznanie.

Ide pritom o jeden z úspešných projektov tohtoročného participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica. Aj vďaka ďalším sponzorom, je Folcolor pre mesto projektom, ktorý oživuje kultúrny odkaz slovenského folklóru a spája ho s modernými formami umenia – streetart a breakdance.

Na stenách niekdajšieho kina vznikli monumentálne výjavy odkazujúce na folklór i dnešnú kultúru ulice. Veď práve farebnosť a originalita folklórnych vzorov je skvelým námetom pre najlepších street art umelcov aj dnes. Toto prepojenie zvlášť zdôrazní pripravované podujatie, ktoré je na programe v priestore pred kinom už v tento štvrtok.

Tanečníci z Folklórneho súboru Urpín a break danceri zo Stred crew pripravujú spoločné vystúpenie, ktoré ukáže, že tradície a moderná kultúra ulice sa navzájom nevylučujú. Čo presne vznikne zo spojenia dvoch tanečných štýlov je zatiaľ tajomstvom organizátorov, ale sľubujú, že je sa na čo tešiť.

Tanečné predstavenie v rámci projektu Folcolor pre mesto sa uskutoční pred kinom Hviezda na Skuteckého 3 vo štvrtok, 26. júla od 18.00 h.

Vystúpenie bude mať ešte jednu reprízu – a to v sobotu, 28.7. od 12.00 h v Europa SC v rámci podujatia Youth is Future. Viac o projekte aj aktuálne informácie k podujatiu nájdete na Facebooku Playground 89.

Členovia Občianskeho združenia Playground 89, Igor Fekiač a Roman Weis, nie sú v tomto smere žiadni nováčikovia. Už v minulom roku sa im podarilo zrealizovať prvú maľbu na budove Základnej školy Radvanská 1 v Radvani.