Časy, keď banskobystrický amfiteáter zarastal burinou a o jeho areáli sa hovorilo skôr v súvislosti s developerskými projektami než kultúrou, sú definitívne preč. Za ostatné dva roky sa vracia jeho zašlá sláva a uvedomujú si to aj samotní Banskobystričania.

Amfiteater Banska Bystrica, premietanie 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Aj v dobe multiplexov majú premietania pod holým nebom svoje čaro. Nový česko-slovenský film Učiteľka v utorok večer prilákal na banskobystrický amfiteáter podľa organizátorov až približne 1700 ľudí. Snímka, za ktorú Zuzana Mauréry získala cenu pre najlepšiu herečku na festivale v Karlových Varoch, sa tak zapisuje do dejín obnovenej prevádzky banskobystrického Amfiteátra Paľa Bielika.

„Je to jednoznačne rekordná účasť. Premietači si dokonca nepamätajú takúto účasť ani z posledných rokov premietaní v deväťdesiatych rokoch, respektíve v závere socializmu,“ hovorí Juraj Havlík z OZ za! amfiteáter, ktoré premietania organizuje. „Takýto film nemáme každý týždeň, navyše tak krátko po premiére. Medzi ľudí sa už dostalo, že je to skutočne dobrá snímka a pomohlo tiež vynikajúce počasie,“ dodáva.

Amfiteater Banska Bystrica, premietanie 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk
Premietania opäť plnia banskobystrický amfiteáter. Viac fotografií z utorňajšieho podujatia nájdete v galérii pod článkom.

Občianske združenie za! amfiteáter a spoločnosť Kolotoče, s.r.o., ktorá prevádzkuje amfiteáter, pripravili aj počas tohtoročnej sezóny viacero zaujímavých akcií v jeho areáli. Za zmienku určite stojí napríklad nedávne premietanie panoramatických snímkov na celú šírku premietacej plochy, ktorá sa radí medzi najväčšie v rámci bývalého Československa.

Premietania pod holým nebom v Banskej Bystrici pokračujú počas leta ďalej. V utorok síce skončila tohtoročná návšteva Bažant Kinematografu v našom meste, ale domáce projekty pokračujú. Už vo štvrtok o 20.30 h  láka aj bezplatné Kino v bazéne do areálu Gymnázia J. G. Tajovského, kde premietnu film Eva Nová s Emíliou Vášáryovou. Na banskobystrický amfiteáter zas bude na budúci týždeň lákať nezabudnuteľná klasika – Sedem statočných. OZ Za amfiteáter! dokonca zvažuje tento rok pridať ešte niekoľko ďalších premietaní.

Premietania pod holým nebom v auguste

4.8. ŠTVRTOK

KINO V BAZÉNE: EVA NOVÁ
o 20.30 h, Areál Gymnázia J. G. Tajovského | Viac informácií…
Nezabudnuteľná Emília Vášáryová v úlohe niekdajšej hereckej hviezdy, ktorá sa po návrate z protialkoholického liečenia snaží získať opäť priazeň svojho syna. Vstup voľný.

9.8. UTOROK

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: SEDEM STATOČNÝCH
o 20.30 h, Amfiteáter Banská Bystrica | Viac informácií…
Americká klasika z roku 1960. Dedina Ixcatlan trpí útokmi banditov, vedených neľútostným Calverom, ktorý jej obyvateľov každý rok pripraví o väčšinu úrody a zásob. Preto sa dedinčania rozhodnú nakúpiť v najbližšom mestečku zbrane a brániť sa… Vstupné 2,50/3,50 €.

11.8. ŠTVRTOK

KINO V BAZÉNE: FLÁKAČ
o 20.30 h, Areál Gymnázia J. G. Tajovského | Viac informácií…
Intímny dokumentárny portrét rebelujúceho teenagera, ktorý si nevšíma výčitky rodičov a berie osud do vlastných rúk. Vstup voľný.

16.8. UTOROK

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: ZEM, KTORÁ HĽADÁ SVOJE NEBO
o 20.30 h, Amfiteáter Banská Bystrica | Viac informácií…
Spoznajte život slovenskej dediny na príklade Pohorelej bez príkras. Udržiavanie tradícií ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým zahľadením sa do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia. Vstupné 2,50/3,50 €.

18.8. ŠTVRTOK

KINO V BAZÉNE: RODINNÝ FILM
o 20.30 h, Areál Gymnázia J. G. Tajovského | Viac informácií…
Ak chceme zažiť niečo výnimočné, alebo potrebujeme vyriešiť svoje problémy, netreba cestovať príliš ďaleko. Aj o tom je film mladého režiséra Olma Omerzu s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe. Vstup voľný.

23.8. UTOROK

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: OSVIETENIE
o 20.30 h, Amfiteáter Banská Bystrica | Viac informácií…
Kubrickova klasika z roku 1980. Spisovateľ Jack Torrance, ktorý hľadá kľudné miesto na písanie svojho nového románu, prijme ponuku robiť správcu odľahlého horského hotela v Rocky Mountains. Jeho predchodca tam zo samoty zošalel a povraždil členov svojej rodiny sekerou. Aj Jack, ktorý sa do hotela odsťahuje so ženou a malým synom, čoskoro zisťuje, že samota uprostred hôr je ťaživá. Vstupné 2,50/3,50 €.

30.8. UTOROK

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: LÁSKA
o 20.30 h, Amfiteáter Banská Bystrica | Viac informácií…
Georges a Anne sú osemdesiatnici, kultivovaní pár učiteľov hudby na dôchodku. Ich dcéra žije v cudzine. Anne však jedného dňa dostane porážku a život dvoch starých ľudí, oddaných manželov, prechádza krutou emočnou skúškou. Hanekemu sa podarilo pre tento projekt získať 81-ročného Trintignanta, ktorý je už niekoľko rokov na dôchodku. Film získal Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Vstupné 2,50/3,50 €.