Hala na Štiavničkách hostila tento víkend posledné kolo ligy dorastencov a extraligy mužov. Osobitne vystúpenie mladých banskobystričanov sa očakávalo s napätím, či sa podarí dosiahnuť zlatý hetrik a po rokoch 2017 a 2018 si opäť pripísať celkové ligové víťazstvo.

V ich neprospech hralo neobsadenie všetkých váh, hlavne tých nižších – do 50 a 55 kg. Zároveň prvým najľahším pretekárom, ktorý nastupoval vo váhe do 60 kg bol ešte len starší žiak Marco Madoš. Keďže celkove v súťaži ligových družstiev sa zápasí v siedmich váhach, na víťazstvo v dueli medzi dvomi klubmi potrebovalo družstvo 4 získané body – 4 vyhraté zápasy. Duklisti teda nastupovali do každého klubového duelu za nepriaznivého stavu 0:2 na zápasy, čo bolo náročnejšie na psychiku, pretože si to vyžadovalo od štyroch ďalších istotu víťazného zápasu.

A tu úspešné kvarteto banskobystričanov: Miloš Krajči do 66 kg, Alex Maruška do 73 kg, Samuel Ret do 81 kg a Benjamín Maťašeje v plus 81 kg si splnili povinnosti reprezentantov Slovenska na výbornú a vo všetkých zápasoch potvrdili svoju hegemóniu v jednotlivých váhových kategóriách. Zároveň aj mladý Madoš príjemne prekvapil, vo svojich zápasoch zvíťazil, čo viedlo k jednoznačnej prevahe Banskobystričanov, ktorí po semifinálovom víťazstve 5:2 nad Mladosťou Rimavská Sobota, vo finále tak isto 5:2 porazili dorastencov Slávie STU Bratislava.

Play off ligové kolo sa uskutočnilo len týždeň po poslednom Európskom pohári dorastencov, kde v maďarskom Gyori Benjamín Maťašeje doplnil svoju zbierku európskych medailí ďalším bronzom s poradovým číslom tri v tomto roku a Samuel Ret svoj zápas o tretie miesto tesne prehral a skončil celkovo piaty.

Zlatá ligová bodka vyprevadila teda Sama Reta a Miloša Krajčiho do juniorských kategórií v budúcom roku. Benjamín Maťašeje a Alex Maruška sa budú ešte ako dorastenci posledný rok snažiť rozšíriť zbierku cenných kovoch z európskych podujatí a priviezť pod Urpín i kov najcennejší. Majstrovstvá Európy sa uskutočnia v roku 2020 v lotyšskej Rige a nahlas sa už hovorí aj o presunutí Majstovstiev sveta na rok 2020, aby každý rok absolvovali dorastenci dve vrcholové podujatia. Nie je žiadnym tajomstvom že v roku 2021 to budú opäť Majstrovstvá Európy a Olympijský festival mládeže EYOF práve v Banskej Bystrici.