Jubilejný dvadsiaty ročník medzinárodného dixielandového festivalu United Europe Jazz Festival v Banskej Bystrici opäť povýšil dobrú muziku na piedestál. Old time jazz, dixieland, swing, bebop, moderný jazz, či mainstream jazz. Milovníci všetkých týchto žánrov si v piatok 1. mája prišli na Námestí SNP na svoje.

United Europe Jazz festival Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Festival otvorili najmladší hudobníci, a to Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera, ktorý dirigoval vyštudovaný trubkár Dušan Kozák. O jedenástej sa predstavilo Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče s Miškou Turcerovou, Klaudiou Roháčovou, Paľom Pondelíkom a Andrejom Gondom. Pre divákov si pripravili skladby v úprave pre štyri saxofóny. Zaznel Sting, ale aj Jaroslav Ježek so svojím Bugatti stepom.

Po prestávke vystúpili Funny Fellows. Sú známi svojou hrou, tzv. old time jazzu. Divákom zahrali aj Sweet Little Chicks, Boboš Procházka a Marek Wolf. Latinskoamerické rytmy priniesli Česi Libor Šmoldas a Zeuritia a ich britský hosť Duncan Hopkins.

BB Band & Dixieland Jazz Band, pod vedením Jozefa Karvaša oslavuje tridsaťročné výročie. Banskobystrická verejnosť ožila s príchodom tohto dixielandového zoskupenia. „Hudba je ako móda, stále sa vracia. Pokiaľ budem stačiť ja, bude so mnou aj publikum,“ vyjadril sa Karvaš. S BB Band Dixieland Jazz Band si zaspievala aj swingová speváčka Dáša Libiaková.

United Europe Jazz festival Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Vo foyeri radnice sa konala vernisáž výstavy Banskobystrického fotoklubu: Jazz vo fotografii „Dvadsaťročný príbeh festivalu“. O osemnástej sa diváci okrem prehliadky výstavy mohli započúvať aj do tónov jazzového quarteta Vlada Vizára s hosťom Patríciou Páleničkovou. „Jazz je sloboda, žáner proti neprávostiam. Máme mnohé príklady z minulosti ako napríklad známe speváčky Billie Holiday alebo Josephine Baker, ktoré jazzom bojovali proti rasizmu,“ povedala moderátorka festivalu a jazzová speváčka Janka Orlická. „Celý festival je oslavou ľudí, ktorí s jazzom rástli. Je to stretnutie generácií, kde sa vekové rozdiely pominú,“ pokračovala Orlická.

Zahraniční hostia festivalu Zigy Jazz Band z Poľska a Istvan Gyarfas trio s Gáborom Winandom z Maďarska sa potom predstavili opäť na Námestí SNP. O dvadsiatej prvej hodine vystúpilo banskobystrické Nothing but swing trio aj s Gáborom Winardom z Maďarska a Elsou Valle z Cuby. Od dvadsiatej druhej hodiny v Národnom dome prebiehala aj každoročná Jam session. Divákom zahralo trio Jakuba Tökölyho s hosťom Jánom Fečom z Česka.

Festival sa už roky nesie v znamení spolupráce partnerských miest. Banskej Bystrice s Hradcom Králové, Zakopaným a Salgotarjánom, kde sa v týchto dňoch rovnako konajú jazzové festivaly.