Nová sezóna Fortuna ligy je už pred dverami. Kým predchádzajúci ročník ukončili vojaci na 8. mieste so ziskom 42 bodov, konkrétne ciele a umiestnenie do tejto sezóny stanovené nie sú.

Tlacova konferencia FK Dukla Banska Bystrica - 07.07.2014 - Banska Bystrica„Konkrétny cieľ nemáme. Sezóna je dlhá a uvidíme, čo nám prinesie,“ rozhovoril sa na tlačovej konferencii o predsezónnych plánoch Dukly jej generálny riaditeľ Tomáš Geist. Ten vyzdvihol hlavne minulý ročník a nastolený trend zabudovávania mladých odchovancov do A-mužstva. „V minulom roku sme mali viac ako 70-percent odchovancov. V tejto ceste chceme samozrejme pokračovať a preto musíme byť trpezliví.“

Do sezóny 2014/15 vstupuje Dukla s rozpočtom 950-tisíc eur.

Letná príprava krátka, no kvalitná

Tlacova konferencia FK Dukla Banska Bystrica - 07.07.2014 - Banska BystricaLen štyri týždne trvalo obdobie letnej prípravy. S jej priebehom však vládla u kapitána mužstva Petra Boroša spokojnosť: „Začiatok bol po dovolenkách trošku ťažší, no chlapci to zvládli a sme plní síl na začiatok sezóny.“ Počas nej odohrali vojaci 4 zápasy s bilanciou dve výhry, jedna remíza a jedna prehra. Hlavný tréner Norbert Hrnčár však nekladie veľký dôraz na získané body z týchto súbojov: „Nejde ani tak o výsledky v týchto zápasoch , ako o to, aby sme našli a vyskladali správnu zostavu do majstrovských zápasov.“

Považanec či Slančík odišli, no prichádzajú ďalší

Ani začiatok nového ročníka sa nevyhne zmien v kádri. Mužstvo opustili hráči ako Považanec, Slančík či Teixeira. Kto týchto hráčov nahradí? „Ja nebudem konkretizovať, kto by mal koho nahradiť. Chceme sa prezentovať takým spôsobom, aby jeden hráč neurčoval, či mužstvo zvíťazí alebo prehrá. Na ihrisku nás je jedenásť a našou úlohou je, aby sme vzájomne spolupracovali a nahradili predošlých hráčov,“ opísal situáciu Hrnčár.

Tlacova konferencia FK Dukla Banska Bystrica - 07.07.2014 - Banska BystricaNa druhej strane prichádzajú hráči z dorastu, ktorí minulú sezónu vybojovali v súťaži 17-ročných majstrovský titul. Podľa hlavného trénera však treba dať týmto mladíkom ešte čas, kým sa stanú oporami tímu: „Medzi dorasteneckým a seniorským futbalom je veľký rozdiel. Tí hráči sa ešte musia do seniorského futbalu etablovať. Uvidíme, ako dlho im to bude trvať.“

Dukla však nečerpala len z vlastných zdrojov. Na spadnutie sú príchody futbalistov ako Patrik Banovič, Jozef Dolný či Petr Wojnar. „Banovič je klasický obranca, ktorý posilní naše zadné rady. S Dolným a s Wojnarom rátame do ofenzívnej časti,“ rozhovoril sa o posilách kouč vojakov. No to, či budú všetci spomínaní hráči k dispozícii aj v prvom kole v Košiciach, ešte nie je jasné. „Príchody by mohli byť reálne už v prvom kole. Budeme na tom pracovať, no na sto percent sa to však ešte potvrdiť nedá,“ vyjadril sa Tomáš Geist.

Jediným postom, ktorý je zodpovedaný dopredu, je ten brankársky. Ako jednotka vstupuje do sezóny kapitán Peter Boroš. O svoj post však bude musieť bojovať. „Jasná jednotka určite nie som. Mladý Viktor Budinský je veľmi perspektívny brankár do budúcnosti, ukázal to aj v prípravných zápasoch. Určite tlak na moju osobu tam je a ja na každom tréningu a v zápase musím dokazovať, že som ešte platným hráčom pre mužstvo,“ zhodnotil situáciu Boroš.

Úvodný duel odohrajú futbalisti Dukly v Košiciach už túto sobotu 12. júla. Prvý domáci súboj je na programe o týždeň neskôr, 19. júla proti FK Senica. Kompletný rozpis sezóny 2014/15 nájdete tu.

Výsledky zápasov letnej prípravy

21.06.2014 FK Dukla – Frýdek-Místek 2:1

góly: Polievka, Dolný

25.06.2014 FC Nitra – FK Dukla 2:1

gól: Faško

27.06.2014 SV Mattersburg – FK Dukla 2:3

góly: Rejdovian, Šovčík, Peňaška

04.07.2014 FK Dukla – Ruch Chorzów 2:2

góly: Stříhavka, Rejdovian

Pohyby v kádri A-mužstva

PRÍCHODY (všetci v štádiu vybavovania): Banovič Patrik (FC Spartak Trnava), Dolný Jozef (FC Tatran Prešov), Šumský Nicolas (Bohemians Praha), Wojnar Petr (FK Mladá Boleslav), Maduna Dominik (FC Viktoria Plzeň)

ODCHODY: Chrien Martin (FC Viktoria Plzeň), Teixeira Dionatan (FC Stoke City), Považanec Jakub (FK Dukla Praha), Slančík Fabián (Zbrojovka Brno), Kliment Ján (ukončenie hosťovania), Nosko Ján (ukončenie hosťovania), Podstavek Matej (ukončenie zmluvy)

Zostava FK Dukla pre jesennú časť Fortuna ligy 2014/15

Brankári: Boroš Peter, Budinský Viktor, Ďurčo Ján, Kapičák Jozef

Obrancovia: De Vito Marco, Kupec Šimon, Savič Saša, Vajda Patrik

Záložníci: Balko Maroš, Fajčík Tomáš, Faško Michal, Ľupták Branislav, Plavšič Dušan, Rejdovian Jozef

Útočníci: Peňaška Michal, Polievka Róbert, Stříhavka David, Šovčík Marek