Uplynulý víkend priniesol ďalšiu vlnu futbalových súpolení, medzi ktorými nechýbalo množstvo derby súbojov. Vedúca MFK Dukla Banská Bystrica si zmerala sily s Rimavskou Sobotou, na lídra z Tisovca narazil vo forme hrajúci Medzibrod. Naopak povinnú jazdu a dôležité body si chceli pripísať trápiace sa Rakytovce v súboji s posledným Veľkým Krtíšom. Ku kompletnému sumáru pripájame aj fotogalériu, ktorú nájdete na konci článku.

Fortuna liga – 10. kolo

Staronový tréner železiarov Marek Fabuľa vstúpil do svojho pôsobenia v tíme tou správnou nohou, keď jeho zverenci pri jeho premiére na trénerskej lavičke zvíťazili doma nad Prešovom 2:0. V sobotu večer boli ich súperom Zlaté Moravce – Vráble. Úvodný polčas sa chýlil ku koncu, keď nešťastne prekonal vlastného brankára kapitán hosťujúcej Podbrezovej Jaroslav Kostelný. Vtedy ešte netušil, že rozhodol o najtesnejšej prehre svojho tímu.

II. liga – 9. kolo

V deviatom kole sa darilo v domácom prostredí Zvolenu aj Pohroniu, ktoré zdolali svojich sokov na nulu. Duel Pohronia s Novým Mestom nad Váhom otvoril deviate kolo. Pohronie rýchlo poslal do vedenia Samir Nurković zásahom zo siedmej minúty. Ďalšie plody futbalu videlo takmer 800 divákov až v druhom polčase a na radosť domácich fanúšikov padali len do siete hostí. Sieť brány gólmana Belica postupne rozvlnili René Paraj, Daniel Pavúk, opäť Paraj a na 5:0 uzavrel Erik Nepšinský. Vo Zvolene, kde zavítal Trebišov, sa zrodil taktiež pomerne jednoznačný výsledok. Dôležitý bol otvárací gól Jackuliaka, ktorý v 28-mej minúte nezaváhal z penalty. Na začiatku druhého polčasu priniesol ešte väčší kľud na kopačky domácich Mikinič, keď zvýšil na 2:0. V 63. minúte navyše pomohol domácim svojím vylúčením hosťujúci Starosta a azda aj toto využil o desať minút neskôr Jackuliak na svoju druhú presnú gólovú strelu, čím uzavrel na 3:0. Zvolenská Lokomotíva si naďalej drží domácu neporaziteľnosť. Úspešná ale nebola rezerva Podbrezovej na pôde štvrtej Serede. Tá vyhrávala už v 48. minúte 3:0, no v 70. minúte znížil Martin Válovčan a o ďalších sedem minút Dávid Haščák na rozdiel jediného gólu. Nádej na vyrovnanie zobral železiarom v 83. minúte Marko Milunović, ktorý prekonal brankára Lukáča z pokutového kopu. B-čko Podbrezovej tak ostáva na chvoste ligového pelotónu.

III. liga SsFZ – 8. kolo

Vedúca Dukla mohla prísť dočasne o ligové žezlo v prípade prehry v šlágri v Rimavskej Sobote. Neubehla ani štvrťhodina hry a Lukáš Laksik gólom na 0:1 naznačil, že tomu tak zrejme nebude. Podporil to v závere prvého dejstva Ján Kostúrik zvyšujúc na 0:2. V 68. minúte priblížil Rimavskú Sobotu k debaklu Gabriel Snitka a na svetelnej tabuli svietilo skóre 0:3. Debakel z toho napokon nebol, posledné slovo mal domáci Levyniuk, ktorý upravil na konečných 1:3. Bystrický strážca svätyne Krejčí prišiel v 75. minúte o čisté konto, dôležité však boli tri získané body so zrejme najťažším možným súperom a upevnenie si vedúcej pozície.

MŠK FOMAT Martin vs. MFK ŽARNOVICA 1:2
FK Čadca vs. ŠKM Liptovský Hrádok – zápas sa pre nespôsobilý terén neodohral
MŠK Rimavská Sobota vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:3
MŠK Námestovo vs. TJ Družstevník Liptovská Štiavnica – zápas sa pre nespôsobilý terén neodohral
FTC Fiľakovo vs. TJ Tatran Krásno nad Kysucou 0:3
MFK Detva vs. TJ Baník Kalinovo 0:3 – zápas sa pre nespôsobilý terén neodohral
MFK Nová Baňa vs. OFK Teplička nad Váhom – zápas sa pre nespôsobilý terén neodohral

IV. liga JUH – 8. kolo

V ôsmom kole sa roztrhlo vrece s výsledkami 3:2. Jupie bolo jediným hosťujúcim mužstvom, ktoré bodovalo a to navyše jednoznačným spôsobom. Vyššie postavenú Revúcu pokorili dvaja dvojgóloví strelci Marek Šimunek a Marek Plško, jedným gólom prispel Michal Konder zásahom z bieleho bodu. Rakytovce doposiaľ prehrali vyše polovicu svojich duelov (štyri zo siedmych). Túto štatistiku chceli napraviť v domácom súboji s najľahším možným súperom – Veľkým Krtíšom. V prvom polčase sa rakom podarilo vytvoriť si náskok nad Baníkom 2:0 vďaka presným strelám Pavlíka a Rafanidesa. V 64. minúte sa do čierneho trafil aj Širka a bolo to 3:0. Hosťujúci Kupček chcel načať drámu znížením na 3:1 v 78. minúte. To ale zmietol zo stola už o štyri minúty domáci Kapusta, ktorý prinavrátil Rakom trojgólový náskok. Pasáž bohatú na plody futbalu potvrdil druhým gólom hostí Maslaňák, ale záverečné slovo mal dvojgólový strelec Kapusta. Medzibrod okupujúci druhú priečku v derby kola narazil na doteraz nezdolaný Tisovec. Ten sa dostal do vedenia v 33-tej minúte po trefe Masára, no ešte do polčasovej prestávky sa o obrat postarali dvaja Ivanovia – Varga a Pipich. V 62. minúte sa začínalo od nuly, pretože na 2:2 vyrovnal  Szczepaniak. Hrdinom šlágra sa napokon stal Ivan Varga, ktorý svojim druhým presným projektilom do siete Tisovca v 80. minúte rozhodol zápas. Päťbodovú stratu na Tisovec Medzibrod skresal na dva body a to sľubuje ešte zaujímavý boj o prvenstvo. Šalková nečakane pohorela na pôde predposlednej Vinice, kde už v 22. minúte prehrávala 0:3. Do uplynutia hodiny hry Lašút a Kamenský dokázali znížiť na 2:3, ale na viac sa už Šalková nezmohla.

V. liga skupina C – 8. kolo

Vedúca Lovča prvýkrát stratila body, keď v uplynulom kole remizovala na horúcej pôde Sásovej 4:4. Druhá strata bodov prišla v nedeľu, keď v domácom prostredí prekvapujúco podľahla Kováčovej. Sásovčania mali na lídra päťbodovú stratu pred týmto kolom a svoj duel odohrali o deň skôr ako Lovča, čiže v sobotu, takže nevedeli, že Lovča následne zaváha. Exportné vedenie zabezpečil Sásovej už v siedmej minúte Schmidtmayer, ale do polčasovej prestávky vrátil výsledku nerozhodnú podobu Urgela. V druhej polovici zápasu boli k videniu dve červené karty (za Sásovú Čavoj) a tiež nepremenenú penaltu v 89. minúte, kedy mohol domáci Macejko uchmatnúť všetky body pre Ladomerskú Viesku. Gól ale nepadol, o remíze sa prakticky rozhodlo v prvom polčase a Sásová tak skresala náskok Lovče na čele tabuľky o bod. Posledný Priechod nevyužil ani siedmy pokus na zisk prvých bodov, keď podľahol zdolateľnému súperovi – Krupine 1:3. Jediný gól Priechodu zaznamenal v 67. minúte z 11-ky Šinkovkin. Na druhej strane si všetky tri góly pripísal Adrián Paľov.

I. Trieda – 8. kolo

Strelníky v súboji tabuľkových susedov hostili Brusno – Ondrej. Úspešnejší boli domáci futbalisti, za ktorých si schuti zastrieľal Miroslav Trizna, ktorý si na svoje konto pripísal hetrik. Zlepšujúca sa Nemecká si po dvoch remízach pripísala výhru a to so súperom riadneho kalibru. Vedúce Braväcovo zdolala jednoznačne 4:1, aj keď to nevyzeralo s ňou príliš pozitívne, pretože prehrávala už od 17-tej minúty zásluhou Dubašáka. Následne sa už ale do čierneho triafali len domáci a to Lokša, Klinčík, Rosina a ešte len druhú porážku Braväcova spečatil v závere Bartoš. Slovenská Ľupča sa ešte viac priblížila k najvyšším priečkam po výhre na pôde nováčika z Pohorelej. Po úspešných strelách Hermánka, Vajdu a Luptáka viedla v 39. minúte už 0:3, ale napokon sa o tri body bála. Za domácich v 63. minúte skóroval Gálik a v 82. minúte sa k nemu po penalte pridal Tešlár a bolo to 2:3. Ľupča už ale zvrat nepripustila. Brezno si pripísalo prvú remízu v sezóne, keď sa v Čiernom Balogu žiadna sieť brány nerozvlnila.

II. trieda skupina A – 8. kolo

Do očí bije výsledok zápasu Tajov – Horné Pršany aj Harmanec – Lučatín. Tajov sa naposledy vybúril na Hronseku, ktorý prekonali až osemkrát. Ešte horšie dopadli Horné Pršany, ktorým Tajov nadelil desať kúskov. Gólové hody mal najmä Tomáš Bauer, ktorý zaťažil konto Horných Pršian piatimi gólmi a to v 78. minúte zišiel z trávnika, lebo bol vystriedaný. Hetrikom dal o sebe vedieť Rudolf Rubint. Treba však podotknúť, že hostia hrali bez náhradníkov. Lučatín doteraz zaváhal len raz, keď remizoval v Riečke v druhom kole. Na tom sa nič nezmenilo ani po ôsmom kole, keď rozbil Harmanec 0:9. Najlepšia defenzíva ligy si udržala čisté konto a Lučatín potvrdil aj svoju najlepšiu ofenzívu. A to najmä Dávid Selecký štyrmi gólmi do siete Radosu, pričom hetrik skompletizoval už v priebehu piatej až 25-tej minúty. Malachov v domácom prostredí nepozná premožiteľa, len na svojom trávniku dokázal bodovať a hlavne tu musí zbierať potrebné body. Malachov pokračoval v nastúpenom trende a po góloch Bagwella, Sečkára a Brašeňa vyhrával po 31-minútach už 3:0. Následne sa triafali do čierneho už len hráči Seliec, ktorý v priebehu šestnástich minút otočili zápas vo svoj prospech. V 64. minúte všetko začal Kľačan, následne sa pripojil Jablonovský, vyrovnanie dokonal Matonok. Ale to Selciam nestačilo a z priameho kopu v 80-tej minúte druhým gólom Matonok spečatil veľký obrat z 3:0 na 3:4. Tým sa zároveň postaral o prvé dobytie futbalovej pevnosti v Malachove. Hiadeľ si pripísal na konto prvý bod za nerozhodný výsledok na Starých Horách.

II. trieda skupina B – 6. kolo

Jediný doposiaľ stopercentný tím Jasenie cez víkend pauzovalo. Heľpa, Čierny Balog, Braväcovo B a Beňuš ( má odohraný jeden zápas naviac) sa snažia dobehnúť lídra súťaže a všetky spomínané celky mali na konte deväť bodov. Každý z týchto tímov potrebuje bodovať naplno, no keď na seba narazila Heľpa s Braväcovom, jeden z tímov musel stratiť dôležité body. Tým tímom bola rezerva Braväcova, ktorú pokoril presným zásahom Mário Halvoň a dvomi gólmi kapitán Heľpy Milan Jankov, pričom ho nemusel mrzieť nepremenený pokutový kop. Beňuš v ďalšom vzájomnom súboji tímov bojujúcich o prvenstvo privítal Tatran Čierny Balog. Strojcami úspechu Beňušu boli Ladislav Vlček, Lukáš Šperka a Peter Šperka. Beňuš vyhrával od 28-mej minúty a ani raz nedovolil Tatranu aby sa naň dotiahol. Dolná Lehota je už taktiež deväťbodová a má čo povedať. Polomku pokorila hokejovým výsledkom, o čo sa najviac pričinil hetrikom Ondrej Babic naskakujúci do zápasu na začiatku druhého polčasu.

TJ Slovan Beňuš vs. TJ Tatran Čierny Balog B 3:2
TJ Tatran Polomka vs. TJ Partizán Dolná Lehota 0:7
TJ Slovan Michalová vs. TJ Slovan Pohronská Polhora – zápas sa pre nespôsobilý terén neodohral

I. liga Ženy – 3. kolo

V sobotu poobede sa vo svojom druhom stretnutí novej sezóny Sport Ladies predstavili na pôde Ružomberka. Takmer pred mesiacom banskobystrické futbalistky tesne prehrali proti Slovanistkám, Ružomberčanky prehrali oba svoje zápasy, takže bolo jasné, že jeden z týchto tímov bude prvýkrát bodovať. V prvom polčase sa necelá stovka divákov gólu nedočkala. Ten prišiel hneď na začiatku druhej 45-minútovky, jeho autorkou bola Mária Iváková. Vedenie navýšili domáce hráčky v 76. minúte zásluhou Beáty Petercovej, ktorá potvrdila prvé body pre Ružomberok. Na prvé body si Sport Ladies budú musieť počkať a vlastne aj na prvý gól v novom ročníku. Stopercentné sú stále Slovanistky, Myjavčanky a aj Bardejovčanky – tie ale majú na konte len dva odohrané duely.

MFK Ružomberok vs. Sport Ladies Club Banská Bystrica 2:0
Slovan BA – Nitra 5:1
Tatran Prešov –  ŠKF VIX Žilina 1:6
Michalovce – Partizán Bardejov 0:6
Spartak Myjava – NMŠK 1922 BA 3:2

1. ŠK Slovan Bratislava futbal 3 3 0 0 8:1 9
2. Spartak Myjava 3 3 0 0 9:4 9
3. Partizán Bardejov 2 2 0 0 9:2 6