BBonline.sk (Andrej Masarik, foto: Branislav Račko) | 27.8.2013

Dukla mala v tejto sezóne ambície dostať sa v pohári čo najďalej. Ambície sa ale rozplynuli hneď na úvod. Prvý pohárový zápas 2. kola Slovnaft Cupu proti trápiacemu sa druholigovému Liptovskému Mikulášu, totiž Banskobystričania nezvládli.

FK Dukla Banská Bystrica – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 0:1 (0:0, 3:4 na p.k.)

Góly: Rozhodujúci pokutový kop premenil Latiak.  ŽK: 68. Ľupták – 54. Lišivka, 64. Kucharčík. Postupuje Liptovský Mikuláš.

Zostava FK Dukla: Boroš – Teixeira, Podstavek, Vajda, Savič (68. Faško), Turňa, Považanec, Brašeň, Ľupták Šovčík (20. Jurčo), Peňaška (46. Slančík).

Zostava MFK Tatran: Šavol – Kubena, Kucharčík, Pastva (90.+ Šupej), Latiak, Trnovský (79. Mizerák), Jurky, Lišivka, Fuják, Brčák (86. Gombala), Hoferica.

IMG_1127V úvode pohárového stretnutia pohrozili hráči Tatranu dvomi streleckými pokusmi. Najprv to skúšal Miroslav Latiak, ktorého strela z 2. minúty bola nevýrazná, neskôr pálil spoza hranice veľkého vápna  Andrej Brčák, avšak jeho rana mierila len do stredu brány a Boroš si dal pozor. Skvelú súhru predviedli v 8. minúte červeno-bieli. Jakub Považanec preniesol hru na pravú stranu, kde operoval Matúš Turňa. Obranca Dukly sklepol presne na kopačku kapitána Jakuba Brašeňa  a ten okamžite vypálil k ľavej tyči. Výborným zákrokom podržal svoj tím brankár Matej Šavol. Od úvodného hvizdu ubehlo 17 minút, keď prišla najväčšia príležitosť ,,Vojakov“ . Po osi Savič – Brašeň sa lopta dostala k Michalovi Peňaškovi, ktorý pohotovo vypálil z dobrej pozície. Jeho pokus zastavila ľavá žrď. Vzápätí posielal Saša Savič strieľanú prihrávku pred bránu hostí. Na zadnú tyč si nabehol Jakub Brašeň a poslal loptu do siete. Ale iba bočnej, pretože bol z uhla. Hráči Liptovského Mikuláša sa na dlhší čas odmlčali  a dali o sebe vedieť až v 40. minúte. Štandardku zahral Peter Hoferica, loptu poslal presne na hlavu Jána Jurkyho, ktorý hlavičkoval v dobrej pozícii na bránu. V závere prvej 45-minútovky ešte zaujala prízemná strela Brašeňa. Tá smerovala k ľavej tyči, ale včas zasiahol Šavol. Do šatní sa išlo za bezgólového stavu.

IMG_1208V druhom polčase, konkrétne v 54. minúte, bol faulovaný v pokutovom území Považanec kapitánom Tatranu – Ivanom Lišivkom. Hlavný rozhodca Roland Weiss nariadil pokutový kop, ku ktorého exekúcii sa postavil Pavol Jurčo. Šavol mu vystihol smer a nohou ho zázračne vychytal a znovu podržal svoj tím. V 74. minúte mohol misky váh prikloniť na stranu Bystričanov Michal Faško, ktorý bol na trávniku len chvíľu. Z hranice veľkého vápna poslal volejom loptu tesne nad bránu. Gólman Šavol ostál stáť v bráne ako prikovaný a vytláčal loptu očami do výšin. V závere zápasu chcel svoje zaváhanie z 54. minúty napraviť Jurčo, ale ani jeho zakončenie ,,koníčkom“ a takisto ani jeho volej z rohu šestnástky nepriniesol vytúžené ovocie. Posledné chvíle patrili hosťom. Najprv sa Lišivka ocitol vo veľkej príležitosti, ktorej predchádzala mela pred Borošom, ale strela mu nesadla a bola k tomu zblokovaná. V 91. minúte to ešte vyskúšal nedávno striedajúci Gombala, avšak fakt, že budú nasledovať strely zo značky pokutového kopu, nedokázal zmeniť.

Prišiel čas pokutových kopov. Prvé zaváhanie prišlo a konci druhej série, kedy zaváhal Matej Podstavek.  Hostia premenili ďalšie dve penalty a na rade bol Fabián Slančík, ktorý musel bezpodmienečne premeniť. Stalo sa, no tentoraz musel pre zmenu vychytať Peter Boroš súpera Jána Jurkyho, ktorý mohol rozhodnúť. Jurky zaváhal a nádeje Dukly stále žili. Poslednú sériu uzatváral Pavol Jurčo, ktorý už jednu penaltu v priebehu 90-tich minút zahodil. Tentoraz trafil ľavú žrď a Liptovský Mikuláš sa mohol po výhre 4:3 na penalty tešiť z postupu do 3. kola Slovnaft cupu.

IMG_1210Povedali po zápase

Norbert Hrnčár (tréner Dukly): “Keď nepremeníme také množstvo šancí, aké sme si vypracovali v tomto zápase, môže prísť k penaltám. To je lotéria. Mužstvu nemôžem nič vyčítať, pretože nasadenie a ochota urobiť všetko pre úspešný výsledok tam bola. Zviezlo sa to napokon na Jurča, ktorý sa sám vypýtal na druhú penaltu a veril, že to napraví. Z brankára súpera sme urobili hrdinu. To čo sme premenili s Nitrou, nám teraz lietalo do tyčiek, do brankára. Aj toto prináša futbal. Chceli sme postúpiť.”

Jozef Škrlík (tréner Liptovského Mikuláša): “Bystrica mala viac šancí a bola bojovnejšia. Vedeli sme, že môžeme uspieť, pretože aj my máme svoju určitú kvalitu. My sme enormnou bojovnosťou, nasadením a taktickou disciplínou doviedli zápas do penaltového rozstrelu.”

Pavol Jurčo (útočník Dukly): “Prvú strelu som chcel strieľať do stredu a nevyšlo mi to a druhú som kopol tiež zle. Stálo nás to postup a mrzí ma to. Chcel som pomôcť mužstvu, aby sme sa mohli tešiť v riadnom hracom čase a pokazil som to a potom som to zas pokazil, keď som to chcel odčiniť.  V sobotu máme ďalší zápas a musíme na to rýchlo zabudnúť a poctivo trénovať.”