Banskobystrický samosprávny kraj sa spolu s Mestom Banská Bystrica plánuje zapojiť do prípadnej ďalšej dražby na budovu Domu kultúry v Banskej Bystrici. V prípade úspechu sa chcú následne uchádzať o dotácie na jeho postupnú obnovu.

Mesto sa bude opätovne uchádzať o získanie budovy domu kultúry, tentokrát však už v spolupráci s BBSK, ktorý má plány s väčšou časťou budovy. Objekt, ktorý chátra od roku 2013, od kedy je nevyužívaný, je naďalej súčasťou konkurznej podstaty po niekdajšom developerovi VAV invest a jeho vtedajšej dcérskej spoločnosti Zvolenská investičná. Dom kultúry bol v dražbe už trikrát, ani raz sa však nový vlastník nenašiel.

BBSK spolu s mestom teraz podpísali memorandum, podľa ktorého sa plánujú spoločne zapojiť do najbližšie vypísanej dražby a objekt, ktorý je z roku 1979 s prístavbou z roku 1988, získať. Ak sa im to podarí, plánujú budovu postupne rekonštruovať až do roku 2029.

„Vnímame, že tento objekt má z architektonického hľadiska svoj význam. Zaslúži si, aby zostal v takomto stave zachovaný, takže ho zachováme,“ uviedol na pondelkovom tlačovom brífingu Ján Lunter.

Práve BBSK plánuje do budúcna využívať väčšiu časť budovy. „Je to dosť zničené, pýta si to veľké peniaze a najmä si to pýta udržateľnosť a dobrú využiteľnosť. S mestom sme si rozdelili zóny. Estrádna sála bude patriť mestu a ostatné časti, vrátane administratívnych priestorov, kinosály a komorného divadla pripadnú BBSK. Je dôležité nielen to opraviť, ale aj poskytnúť služby, ktoré budú využívané,“ doplnil Lunter.

Za odkúpenie ponúknu do 2-miliónov eur

Dom kultúry bol v uplynulých rokoch v dražbe ponúkaný najskôr za 6-miliónov eur, neskôr sa suma postupne znižovala. Mesto a kraj dnes očakávajú, že by ho mohli získať výrazne lacnejšie.

„Momentálne sme posielali indikatívnu ponuku. Vieme si predstaviť, že tá suma bude niekde do dvoch miliónov eur,“ priblížil primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Podľa neho si ďalšia rekonštrukcia vyžiada minimálne 10 miliónov eur.

Nové sídla pre bábkové divadlo, knižnicu i plánované vedecké centrum

BBSK má s potenciálnym využitím priestorov v Dome kultúry najširšie plány. Od presunu viacerých svojich inštitúcií do centra mesta si sľubuje zvýšenie diváckeho a návštevníckeho záujmu.

Svoje nové priestory by tu podľa Luntera mali nájsť Bábkové divadlo na Rázcestí, Verejná knižnica Mikuláša Kováča či inovačné centrum Innolab. Zároveň by sem kraj presunul aj plánovaný zámer populárno-vedeckého centra so zameraním na vesmír, ktoré pôvodne kraj projektoval na Kačicu do areálu bývalého SOU.

„Bábkové divadlo sídli v historickej budove, ktorá je pekná, ale obmedzujúca. Pokiaľ presunieme bábkové divadlo do týchto priestorov, získame priestor, ktorý bude dominantnejší s možnosťou ďalšieho rozvíjania a počet návštevníkov môže stúpnuť o sto percent.  Populárno vedecké centrum so zameraním na vesmír, ktoré sme chceli robiť na Komenského ulici, takisto predpokladáme, že prejde do týchto priestorov. Je to lepší priestor, nachádzame sa v centre, v dobrej dostupnosti. V blízkom okolí prevádzkujeme niekoľko knižníc, pri ktorých chceme, aby sme z prenajatých priestorov prešli do vlastných priestorov,“ doplnil Lunter.

Mesto Banská Bystrica má v budúcnosti záujem prevádzkovať najmä kultúrno-spoločenskú estrádnu sálu a k nej prislúchajúce zázemie, ktoré by bolo využívané na organizovanie kultúrnych podujatí.

„Mesto je vlastníkom podstatnej časti pozemkov pod Domom kultúry a hoci samotný objekt nikdy mestu nepatril, jeho odkúpenie a opätovné sprevádzkovanie patrí už niekoľko rokov k našim najväčším prioritám. V roku 2020 nám podporu vyjadrili aj mestskí poslanci, ktorí zároveň odsúhlasili vyčlenenie finančných prostriedkov v mestskom rozpočte na kúpu tejto vzácnej budovy. Keď sme v uplynulom období spozorovali záujem Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý hľadal priestory pre svoje kultúrne organizácie, oslovili sme ich s ponukou, či by nechceli ísť do tohto projektu spolu s nami. Sme radi, že vedenie BBSK náš návrh prijalo a dnes môžeme začať v napĺňaní všetkých potrebných krokov,“ priblížil primátor Ján Nosko.