Prvý septembrový deň si väčšina z nás spája so sviatkom, pre bežcov a nadšencov behu tento deň predstavoval možnosť vychutnať si desiaty ročník tradičného podujatia s názvom Beh na Urpín. V areáli pod Pamätníkom SNP sa tak v doobedných hodinách zišla takmer stovka bežcov a približne 25 detí. My vám z tohto podujatia prinášame fotoreportáž.

Počasie vyšlo účastníkom v ústrety a pripravilo ideálne podmienky pre bežecké výkony na mierne upravenej a pozmenenej trati. K zmene došlo vplyvom nedávnych výkyvov počasia a veternej kalamity, ktorá za sebou zanechala spúšť v podobe polámaných stromov.

Napriek tomu sa na štart postavilo 92 bežcov, ktorí mali k dispozícii dve trate. V prvej, s dĺžkou 7,5 km triumfovala v ženskej kategórii Simona Hudoková, ktorá dobehla do cieľa s komfortným náskokom ôsmich minút. V mužskej kategórii triumfoval Ivan Pavlík, ktorý na rovnako dlhej trati s prevýšením 230 metrov prišiel do cieľa s takmer minútovým náskokom pred druhým Marianom Vidrom.

K väčším zmenám prišlo na dlhšej trati s názvom Urpín KLASIK. Z pôvodnej 10,6 km trate prišlo k úprave na 11,7 km dlhý okruh. Medzi mužmi triumfoval Matej Schieber, pred druhým Jakubom Mészárosom a tretím Gabrielom Kňazem. Medzi ženami dominovala Monika Chramcová, ktorú „ponaháňala“ sesterská dvojica Lucia Ondriašová a Dominika Ondriašová. Kompletné výsledky sú k dispozícii na tejto stránke.

Svoju radosť z behu mohli prejaviť aj necelé tri desiatky detských účastníkov, ktorí však neboli vyhodnocovaní na základe času, cieľom bolo objaviť v nich vášeň k pohybu.

Veľkú radosť neskrývala organizátorka podujatia: „Verím, že sme priniesli chuť športovať a súťažiť, nové priateľstvá, podarilo sa nám dotiahnuť ľudí z rôznych kútov Slovenska a aj zo zahraničia a verím, že sme priniesli okrem iného aj radosť z horského aj mestského behu a dobrý príklad, že šport a pohyb sú hlavným motorom dobíjania energie a primeraného životného štýlu pre verejnosť,“ konštatovala Katarína Belicová z Active Planet Outdoor Centra a dodala: „Ďakujeme za priazeň, zostávame v Banskej Bystrici a pracujeme na ďalších podujatiach, čaká nás charitatívny Mikulášsky beh pre deti.“

Napriek vydareným desiatim ročníkom Behu na Urpín sa však organizátori priznali, že v budúcom roku sa už ďalšie, jedenáste pokračovanie nenapíše. „Ďalší ročník v roku 2022 sa už neplánuje robiť, a tak toto bola vydarená bodka za týmto veľmi príjemným podujatím. Ďakujeme všetkým ktorí pomohli, prišli, poradili a mali pekný športový či spoločenský zážitok,“ odkazuje prostredníctvom svojho webu Active Planet team.