Utorkové sviatočné dopoludnie patrilo v Banskej Bystrici aj obľúbenému Behu na Urpín. Podujatie, ktoré organizuje tunajšie Active Planet outdoor centrum preverilo odolnosť bežcov, keďže preteky štartovali v hustom lejaku.

Do všetkých kategórií sa spolu zapojilo 145 pretekárov, vrátane detí, ktoré pretekali na okruhu v parku. Pre tých skôr narodených boli potom pripravené dve hlavné trate pretekov. Prvá, kratšia na 7,5 kilometra a druhá potom na 10,7 kilometra.

Preteky vedúce z parku pod Pamätníkom SNP na Urpín a Vartovku nepatria medzi tie najjednoduchšie ani za ideálnych bežeckých podmienok. Ani klzký terén a dážď však pretekárov neodradil a zvládli to bez úrazov či problémov s orientáciou v teréne. Pretekov sa zúčastnila napríklad aj slovenská reprezentantka v behu na lyžiach a ešte úspešnejšia pretekárka na kolieskových lyžiach Alena Procházková a množstvo pravidelných účastníkov tunajších hobby behov nielen z Banskej Bystrice.

Na trati „Urpín Klasik“ na 10,7 kilometra bol najrýchlejším Miroslav Hraško (Zolná Skyrunning Team) v čase 45:23.7. Až s odstupom za ním dobehol do cieľa Gabriel Kňaze z GeoSport Brezno (47:41.1) a tretí Dominik Zaťko (47:55.8).

Medzi ženami na hlavnej trati dominovala Iveta Furáková, pretekajúca za Svetielko nádeje, s časom 53:43.8 pred Alenou Procházkovou (LK Slávia Ekonóm UMB). Tá preukázala aj bežeckú šikovnosť, keď 10,7 kilometra v náročnom teréne odbehla za 54 minút a necelých 55 sekúnd. Tretia skončila Anna Brašeňová z NewWaveMultisport (56:31.4).

Na kratšej – 7,5 kilometrovej trati medzi mužmi zvíťazil Peter Ďurian, ktorý ju zabehol za 37 minút a 45 sekúnd. Za ním dobehol Filip Caban (39:37.2) a na treťom mieste potom Roman Škarba (39:43.3). Medzi ženami zvíťazila Lucia Pivarčiová z ŠK Atóm Levice v čase (38:26.3) pred Miriam Václavíkovou (42:32.6) a Lenkou Tabakovou (45:49.1).

Kompletné výsledky sú dostupné na Facebooku Active Planet outdoor centra.