Futbalové zápolenia sa pomaly potácajú do svojho záveru, niektoré súťaže ukončili svoje sezóny už tento víkend. Pozornosť pútalo derby Rakytovce verzus Jupie, Šalková mohla spečatiť ligový triumf, druhá Krupina v šlágri kola hostila tretiu Sásovú a futbalistky Sport Ladies odohrali svoj posledný duel tohto ročníka na Pasienkoch.

TIPOS III. liga skupina STRED – 26. kolo

Už dávnejšie je istým majstrom ligy Liptovský Hrádok. Kremnička si tri kolá pred koncom držala druhú priečku zásluhou lepšieho skóre pred Kalinovom. Na Kremničku čakala v sobotu domáca Žarnovica okupujúca štvrtú pozíciu. V prvom polčase sa diváci gólu nedočkali, zápas sa rozhodol v záverečných chvíľach. Po faule Adama Hornyáka sa pískal pokutový kop, ktorý premenil Michal Laurov a tým pokoril zverencov Norberta Juračku. Zápas tímov z popredných miest tabuľky sa konal aj v Podbrezovej. Kalinovo tam malo v nedeľu možnosť v prípade zisku bodu predstihnúť Kremničku. Tretiemu tímu tabuľky však stáli v ceste spomínaní, v tom čase piati v poradí, železiari. A práve tí sa ujali vedenia a to veľmi rýchlo už v deviatej minúte vďaka Marchukovi. Sedemdesiat minút sa čakalo na ďalšie napnutie siete v podbrezovskej ZELPO Aréne. Na radosť domácej stovky fanúšikov sa presadil Adrián Káčerík a jeho zásah sa na konci javil ako rozhodujúci. A to preto, že ešte zdramatizoval na 2:1 v 90-tej minúte Matej Blahuta. Jeho tím ale nemal dostatok času na vyrovnanie a tak Kalinovo nepredbehlo Kremničku, oba tieto tímy ťahali vo svojich zápasoch za kratší koniec.

IV. liga skupina JUH – 24. kolo

Rakytovce v regionálnom derby narazili na Jupie. Súboj celkov ležiacich na mape blízko seba otvoril v závere prvého polčasu Vladimír Giertl a to v 41. minúte, avšak o dve minúty na to vyrovnaním stanovil polčasový výsledok 1:1 Daniel Kohút. Hráči Jupie druhýkrát vyhrávali nad svojim rivalom od 67. minúty zásahom Michala Kondera, ale o štvrťhodinu opäť dotiahol na 2:2 Ivan Varga. Na druhý gól Kondera z 87. minúty už ale raky nenašli odpoveď a ako to často v derby býva, vyššie postavený tím podľahol nižšie postavenému. V prípade trojbodového úspechu v Pliešovciach by sa v nedeľu Šalková stala istým majstrom. Túto myšlienku zhmotnil do výsledkovej podoby už v tretej minúte stretnutia Matej Mesík a do polčasovej prestávky majstrovskú poistku na 2:0 ešte pridal Miroslav Debnár. Pavel Černický chcel odložiť oslavy Šalkovej, keď znížil v 73. minúte na 1:2. Odloženie osláv sa však nekonalo, pretože úradujúci majster sa presadil ešte dvakrát a to z kopačiek Mikulca a Hroša. Triumf Šalkovčanov bol spečatený. Viac info k zápasu nájdete na oficiálnej stránke FK Šalková.

V. liga skupina C – 24. kolo

V piatej lige skupine C bojuje o titul vedúci Partizán Čierny Balog s Krupinou. Krupina v derby kola hostila Sásovú. Do nedeľňajšieho duelu lepšie vstúpili Sásovčania, ktorých poslal do tesného náskoku René Turčan presnou strelou z 33. minúty. Klasický gól do šatne od Paľova z penalty po faule Marka ale znamenal vyrovnanie. Rovnakým spôsobom z bieleho bodu sa na druhej strane presadil kanonier Maroš Choma ešte pred uplynutím hodiny hry. Tento jeho gól bol posledným v zápase a tak práve on rozhodol o troch bodoch pre jeho tím. Sásovčania tak dve kolá pred koncom obrali Krupinu o nádej dostať sa na ligový trón na úkor Čierneho Balogu. Darilo sa aj Selciam, ktoré sa po výhre v Lieskovci dostali z piatej na štvrtú priečku. Roman Radoš za slová avizované hlavnému arbitrovi sa nechal vylúčiť v závere prvého polčasu, v ktorom gól stovka divákov nevidela. Oslabené Selce napriek tomu skórovali ako prvé, konkrétne to bol v 76. minúte Filip Koctúr. O štyri minúty na to dokonca na 0:2 zvýšil Peter Ondrejka a Selčania napokon zdolali napriek oslabeniu Liekovec na nulu. Derby sa konalo v Priechode, kam zavítal Jakub. Ten vyhrával zásahmi Pánika a Mišányho už 0:2, ale v posledných momentoch prvého dejstva znížil za Priechod z 11-ky Peter Penov. V 68. minúte sa dočkali domáci vyrovnania zásluhou Petra Zehnala a aby tej radosti nebolo málo dokonalý obrat z 0:2 na 3:2 v priebehu 38-mich minút dokonal v závere hrdina Priechodu Matúš Vajda. Prechod tak dokonale odčinil debakel 0:6 z minulého vzájomného merania síl s Jakubom.

I. Trieda – 26. kolo

Brusno – Ondrej zdolalo v domácom prostredí tabuľkového suseda Brezno. Jediným strelcom súboja bol Dávid Marko, ktorý rozvlnil sieť brány Brezna v 63. minúte. Rovnako najtesnejším možným rozdielom zvíťazila aj rezerva Šalkovej nad Hroncom, hrdinom domácich sa stal Maroš Kútik, ktorý skóroval ako jediný v 64. minúte. Slovenská Ľupča uchmatla v nedeľu bod z horúcej pôdy Čierneho Balogu. O výsledku 1:1 sa rozhodlo už za prvých 36-minút, Ľupča dokonca vyhrávala od 20-tej minúty gólom Petra Ľuptáka, no napokon si pripísala ešte len tretiu remízu v sezóne.

II. trieda skupina A – 26. kolo

Strelníky sa vracajú v najskoršom možnom čase do prvej triedy, motivácia im nechýba ani keď majú istý titul. Uspela tesne aj na pôde Ľubietovej. Druhá Riečka nezaváhala v Malachove, ktorý zdolala hokejovým spôsobom. Polovicu jej gólov zaznamenal Branislav Halupka, ktorý sa blysol hetrikom. Králiky sa potrápili v súboji s poslednými Hornými Pršanmi. Tie padli na úplné dno tabuľky, aj keď po štvrťhodine hry vyhrávali vďaka Michalovi Oravcovi. Následne ale Králiky otočili na 3:1 gólom Holmíka a dvomi zásahmi Handzuša, ktorého druhý gól zo 70-tej minúty znamenal tri body. Futbalisti Hiadľu odčinili debakel z prvého merania síl s Harmancom, na ktorého pôde prehrali zahanbujúco 0:6. K výhre predposledného tímu nad Harmancom 4:2 najviac prispel dvojgólový Michal Zvalo. Selce B vo vyrovnanom a pútavom zápase pokorili Dúbravicu. V priebehu 32-minút dokázal skompletizovať Pavol Olbert hetrik, keď dvakrát doťahoval náskok domácich a jeho tretí gól z 53. minúty znamenal, že Selce prvýkrát viedli. Ale nie na dlho, pretože o niekoľko desiatok sekúnd sa začínalo ako keby od nuly po vyrovnaní Waltera Poliaka. Ťažko povedať kto bol hrdinom Seliec, či Olbert alebo Marián Mesík, ktorý v 74. minúte rozhodol zápas. Hetrik sa podaril aj hráčovi Tajova Tomášovi Bauerovi, ktorý prispel k debaklu Hronseka 6:3.

II. trieda skupina B – 18. kolo

Brány aktuálnej sezóny sa zatvorili cez víkend v druhej triede skupine B. Majster z Pohorelej si už mohol dovoliť podľahnúť futbalistom Čierneho Balogu B, aj keď vyhrával 2:0 po presadení sa Marka a Syča ešte v 40-tej minúte. Do polčasovej prestávky znížil Matej Kvietok, ktorý bol hlavnou príčinou zdolania najsilnejšieho možného súpera. A to preto, že po vyrovnaní Kováčika sám v 64. minúte otočil a aj rozhodol zápas. Druhé miesto si udržala Heľpa, ktorá rozbila beznádejne poslednú Sihlu 8:2. Polčasové skóre 6:0 predznamenalo ešte väčší debakel, ale nebolo tomu tak. Schuti si zastrieľal strelec troch gólov Adam Riapoš. Braväcovo B v priamom boji o bronzovú pozíciu zdolalo Jasenie po poriadnej prestrelke 6:4. Braväcovo prehrávalo ešte v 55. minúte a neskôr aj 64. minúte rozdielom dvoch gólov, ale napokon dokázalo otočiť nepriaznivé skóre, keď v rozpätí 13-tich minút nasúkalo Jaseniu štyri kúsky. Spomenúť môžeme vyrovnanie Srnku zo 64. minúty a rozdielový gól na 4:3 o tri minúty na to, ktorý zaznamenal Baliak. Málo gólov nepadlo ani v Beňuši, ktorý nepripustil prekvapenie a zdolal Pohronskú Polhoru.

I. liga Ženy – 18. kolo

Záverečný duel odohrali Sport Ladies s druhým najsilnejším tímom súťaže, s bratislavským Slovanom. Skóre sa na Pasienkoch otvorilo až na začiatku druhého polčasu, kedy Bystričanky do vedenia dostala Kristína Tesáková. Druhý tím tabuľky však vyrovnal pomerne rýchlo o štrnásť minút trefou Martiny Švecovej. O tri minúty na to prišiel exportný druhý úder od Pálenčíkovej a rázom Slovanistky vyhrávali, keď otočili nepriaznivý výsledok. Následne už gólové hody ustali, gól nepadol, čiže všetky tri góly padli kuriózne v priebehu sedemnástich minút. Bystričanky sa síce so sezónou rozlúčili neúspešne, ale celkovo obsadili výborné štvrté miesto a vždy vedeli potrápiť aj tie najsilnejšie súperky, tak ako tomu bolo teraz naposledy v Bratislave. Majsterkami sa stali hráčky Bardejova, ktoré triumfovali tesne pred Slovanom Bratislava s jednobodovým náskokom na čele. Futbalistky Partizánu totiž doma v posledný májový deň v dohrávke rozdrvili Michalovčanky 6:1 a rovnako s prehľadom si poradili v sobotu s Trenčianskymi Teplicami.

ŠK Slovan Bratislava futbal – Sport Ladies Club Banská Bystrica 2:1
Žilina – Nitra 3:1
Nové Zámky – Šaľa 0:0
Michalovce – Myjava 1:1
Bardejov – Trenčianske Teplice 3:0

1. Partizán Bardejov 18 15 2 1 58:14 47
2. ŠK Slovan Bratislava futbal 18 15 1 2 72:9 46
3. ŠKF VIX Žilina 18 12 3 3 37:20 39