V uplynulú sobotu, 13. júna sa po štvrtýkrát uskutočnilo podujatie Bystrický anjel, pričom pomyselného anjela vytvorila 120 kilometrov dlhá trať cyklomaratónu pre cestné a horské bicykle. Ako to na tomto podujatí pre cyklistických nadšencov vyzeralo, si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Účasť na cyklomaratóne bola bezplatná a zúčastniť sa mohol každý. Kto si netrúfol na celých 120 kilometrov, mohol sa pripojiť kdekoľvek na trase a odbicyklovať si vybraný úsek. Cieľom cyklomaratónu bolo opäť spájanie ľudí, ktorých záľubou je rekreačná cyklistika a vášňou bicykel. Tí súťaživejší sa však mohli zapojiť aj do súťaže o najlepšieho vrchára, ktorým sa po druhýkrát po sebe stal Martin Kučerka z Bojnej, prvá žena, ktorá absolvovala celý maratón Bystrický anjel bola Mária Pavková z Lučenca.

„V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým zúčastneným za dobrú atmosféru a skvelé výkony. Pre mnohých boli ich výkony výnimočné, nakoľko takúto porciu kilometrov a prevýšenia absolvovali prvýkrát. Veľmi chcem poďakovať aj príslušníkom polície, ktorí nás sprevádzali v dohodnutých úsekoch a z vlastnej iniciatívy nám urobili doprovod aj v úsekoch, na ktorých sme neboli vopred dohodnutí,“ povedal na úvod svojho hodnotenia podujatia hlavný organizátor podujatia Peter Kováč z NeCTa (Neobjavení Cyklistickí Talenti).

To že podujatie sa každým rokom teší väčšej popularite dokazuje aj fakt, že cyklomaratón Bystrický anjel absolvovalo rekordný počet cyklistov. Na štart sa ich postavilo 61 a celú náročnú trať, ktorá viedla po kopcovitom okolí mesta pod Urpínom zdolalo 32 cyklistov.

„Verím, že by nás v cieli bolo viac, keby nás nerozdelilo počasie. Síce sme pár krát zmokli, ale úsilie prekonať vlastné limity a vzájomná súťaživosť nás viedla sebavedome vpred. Čo sa týka účasti, prišli hobby cyklisti z rôznych kútov Slovenska – od Bratislavy, Piešťan, Liptova, Turca až po Veľký Krtíš a Lučenec. A o tom cyklomaratón Bystrický anjel je. Má spájať ľudí z rôznych častí krajiny, vytvárať nové priateľstvá a prinášať pozitívne emócie z prekonania vlastných limitov.“ vyjadril sa k atmosfére podujatia Peter Kováč, ktorý na záver dodal, že cyklomaratón Bystrický anjel je aj vhodnou ukážkou krásy Banskej Bystrice a jej okolia.