Piaty ročník cyklomaratónu Bystrický anjel poznačila tragická udalosť a zmena plánovanej trate. Napriek tomu bol skvelou oslavou a propagáciou amatérskej a hobby cyklistiky.

V sobotu dopoludnia vyrazilo takmer 80 cyklistov z banskobystrického Námestia SNP na 120 kilometrov dlhú trať po okolí Banskej Bystrice s prevýšením viac než 2000 výškových metrov. Jednalo sa o rekordný počet účastníkov na cyklomaratóne Bystrický anjel, ktorý napísal svoj piaty ročník, pričom z roka na rok potvrdzuje rastúci trend. Pelotón tvorili jazdci oboch pohlaví, rôznych výkonnostných kategórií, ktorých spájala spoločná vášeň. „Skôr ako pretek je to organizovaná cyklistická jazda pre všetkých,“ stručne charakterizoval podujatie organizátor Peter Kováč.

Názov cyklomaratónu je odvodený od tvaru anjela, ktorý sa po prejdení celej trasy zobrazí na mape. Práve anjel je zároveň súčasťou mestského erbu Banskej Bystrice. Piaty ročník bol však v tomto smere výnimočný, keďže jeho priebeh poznačila tragická udalosť v Harmanci, pri ktorej po zrážke autom zahynula cyklistka. Úsekom, kde došlo k nehode, vedie aj trasa Bystrického anjela, ktorá musela byť operatívne zmenená. Do Kordík sa tak pelotón namiesto Harmanca dostal za sprievodu polície cez Strieborné námestie, Podlavice a Tajov, čo prekreslilo trasu maratónu na mape takým spôsobom, že tradičný anjel prišiel o časť trasy, ktorá znázorňovala hlavu anjela. Spomínaná udalosť nenechala účastníkov maratónu chladnými a opäť rozprúdila debaty ohľadne potreby legislatívneho zabezpečenia vyššej ochrany cyklistov na cestách.

Hoci Bystrický anjel nie je typickým pretekom a najväčšou odmenou pre každého cyklistu, ktorý ho dokončí, je dobrý pocit zo zvládnutia tučnej porcie kilometrov a kopcov, každý rok sa na ňom bojuje o honor najlepšieho vrchára podujatia. Práve tu sa vytvára priestor na realizáciu pre cyklistov so súťažnými ambíciami, ktorí tvorili približne štvrtinu z celkového počtu účastníkov. Títo si už tradične zmerali sily na jedenástich bodovaných vrchárskych prémiách.

Hneď na prvej z nich medzi Slovenskou Ľupčou a Podkonicami potvrdil najvyššie ambície obhajca triumfu z posledných dvoch ročníkov Martin Kučerka zo zoskupenia Banskobystrickí bicyklisti, ktorý triumfoval aj na siedmych z desiatich nasledujúcich prémií vrátane kráľovskej dvadsaťbodovej na vrchole najťažšieho stúpania v obci Kordíky, čo mu bezpečne zabezpečilo pomyselný bodkovaný dres. „Napriek tomu, že nepochádzam z Banskej Bystrice, cítim sa tu ako doma a toto podujatie pravidelne navštevujem. Klobúk dole pred skvelou organizáciou. Vždy sa tu stretnú cyklistickí nadšenci, je priestor na zoznámenie sa, rozhovory so starými známymi, a v neposlednom rade aj na pretekanie,“ povedal v cieli spokojný Kučerka.

Skvelú atmosféru podujatia ilustroval aj fakt, že skupina súťažiacich cyklistov vždy po prejdení vrchárskej prémie počkala na zvyšok pelotónu, pričom tranzitné úseky absolvovala spoločne v jednej skupine pri dôslednom dodržiavaní dopravných predpisov. Tesne pred príjazdom do Banskej Bystrice privítal pelotón letný dážď, ktorý len zdôraznil rôznorodosť emócií súvisiacich so zdolávaním náročných kilometrov v sedle bicykla. Spokojní absolventi piateho ročníka Bystrického anjela potvrdili slová organizátora o tom, že tento cyklomaratón je skutočne pre všetkých.

Súťaž o najlepšieho vrchára – poradie: 1. Martin Kučerka (Banskobystrickí bicyklisti), 2. Jakub Bebej (Banskobystrickí bicyklisti), 3. Tomáš Knapko

Prvou ženou, ktorá dokončila cyklomaratón, bola Janka Maliniaková. Prvý na horskom bicykli bol Matej Tepper. Do cieľa na Námestí SNP prišiel ako prvý Ľuboš Krišťák.