Celkom 113 pretekárov sa v piatok postavilo na štart tradičného cyklomaratónu Merida Zelená stopa. Štartovalo a finišovalo sa v Selciach na miestnom futbalovom ihrisku. Pretekári však v okolitých kopcoch zdolali 33 alebo až 50 kilometrov dlhú trať a zo sedla museli mnohí už po štarte.

Trasa pretekov, ktoré v termíne okolo výročia SNP štartovali v minulosti aj z centra Banskej Bystrice, viedla tentokrát po lesných cestách zo Seliec až na Šachtičky a späť. Jazdci si tak mali možnosť vychutnať nádherné výhľady, terénne stúpania a zjazdy a prekrásnu krajinu Starohorských vrchov, pričom prešli aj cez Baláže či Kalište.

Organizátori z OZ CK CykloGlajza Banská Bystrica v spolupráci s mestom Banská Bystrica, obcami Selce, Priechod a Baláže pripravili napríklad aj krátku 8 kilometrovú trať pre detských účastníkov.

Na hlavnú trasu cyklistického polmaratónu na 50 kilometrov sa vydalo celkom 41 pretekárov, z ktorých do cieľa v Selciach dorazilo 35 z nich. Najrýchlejším, s časom 2 hodiny, 16 minút a 49 sekúnd bol Andrej Kubiš (SUNCYCLE.sk Racing Team).

Najrýchlejšou ženou v cieli bola Jana Sýkorová (Young Talent Cycling Team), ktorá trať s prevýšením bezmála 1200 metrov prekonala s časom 2 hodiny, 54 minút a 28 sekúnd.

Prevýšenie 920 metrov našlapali aj pretekári na 33 kilometrovej trati cyklistického minimaratónu. Spomedzi vyše sedemdesiatky účastníkov na tejto trati prišli najrýchlejšie do cieľa pretekári kadetských kategórií. Za 1 hodinu, 35 minút a 53 sekúnd preťal cieľovú čiaru ako prvý Peter Šoltés (CK CykloGlajza). Spomedzi osmičky štartujúcich žien na 33 kilometrovej trati bola najrýchlejšia Erika Glajzová (CK CykloGlajza) s časom 1 hodina, 57 minút a 31 sekúnd.

Kompletné výsledky za všetky jednotlivé kategórie sú k dispozícii online. Atmosféru podujatia približuje naša fotogaléria.