Cyklisti kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica zbierali body na pretekoch v Maďarsku. Počas dvoch jednorázoviek druhej kategórie (1.2) si v medzinárodnej konkurencii vybojovali spolu 28 bodov do rankingu UCI. Oba dni zároveň Patrik Tybor získal aj dres najlepšieho Slováka.

Na pretekoch V4 Special Series (UCI 1.2), ktoré sa konali uplynulý víkend (20.-21.7.2019) sa najlepšie darilo Patrikovi Tyborovi. Aj v sobotu aj v nedeľu finišoval v top 10. Za piate a šieste miesto získal dohromady 25 bodov. Keďže na pretekoch tejto série sa oceňujú aj najlepší jazdci krajín V4, za svoj výkon zároveň  oba dni vybojoval aj dres najlepšieho Slováka.

„Snažili sme sa byť v každom úniku čo sa nám celkom darilo. Jakub Varhaňovský sa šetril do špurtu, ak by prišiel balík. Od štartu sa stále nastupovalo a únik nie a nie sa vytvoriť. Sľubne vyzerala skupina, kde bol Marek Čanecký, asi na 90. km, ale Prostějov ich zišiel. Nakoniec sa to poradilo až nám, kde sme boli spolu s Martinom Mahďarom a Andim Cullym až traja. Mahďo s Andym ťahali. Ja som sa snažil šetriť do záveru, kde sme mali štyri mestské okruhy so zákrutami. Pred koncom pretekov začalo brutálne silno liať. Osem technických zákrut v záverečnom kilometri som nakoniec dal na 5. mieste. Andi bol ôsmy, takže bodoval aj on,“ priblížil priebeh sobotnej časti Patrik Tybor.

V nedeľu bola na programe ďalšia rovinatá jednorázovka. „Odísť skúšali aj Juraj Bellan, aj Martin Mahďar. No pelotón náskok ich skupiniek zišiel. Nakoniec bol úspešný až únik, v ktorom sme opäť mali Patrika Tybora. Na 500 pred cieľom ešte skúsil nastúpiť, no na špurt je to príliš dlhá vzdialenosť. Tesne na cieľovej čiare cez neho preletela skupinka, ktorá jeho nástup zachytila. Paťo nakoniec finišoval na 6. mieste. Škoda toho pódia, Patrik na to mal. Ale chválim chalanov za aktivitu, boli v každom úniku, nečakali vzadu, čo sa bude diať. Zisk UCI bodov je za to príjemnou odmenou,“ povedal o podujatiach Maroš Kováč, športový riaditeľ, ktorý si v minulosti tieto preteky podmanil aj víťazstvom.

Haringov hetrik na MSR v horskej cyklistike

Hetrikový titul majstra SR v olympijskom cross country si po uplynulom víkende pripísal na konto Martin Haring (CK Dukla Banská Bystrica). Na ťažkej trati v lyžiarskom stredisku Poráč nechal za sebou všetkých slovenských jazdcov a s náskokom 44 sekúnd  si prišiel po svoj tretí titul. Striebornú medailu medzi elitnými mužmi vybojoval Matej Ulík, na bronzovej priečke skončil Tomáš Višňovský.

V doobedňajších hodinách bojovali o medaily mládežnícke kategórie. Po pretekoch elitných žien a juniorov sa začalo nad Poráčom zmrákať. Odštartovalo sa síce pod mrakom, no bez dažďa. Okamžite sa na špici usadil Tomáš Višňovský, ale už v prvom stúpaní sa cez neho prehnal Ulík. Najväčší favorit – náš Martin Haring – nenakopol pedál na štarte a pohyboval sa až na štvrtej pozícii. Už v prvom strmom výjazde zjazdovky sa však dorútil k čelu pretekov. V ďalšom kole už nenechal nič na náhodu a zbavil sa aj Ulíka a neohrozene si šiel po tretí titul majstra Slovenska v rade.

Na konci druhého kola začalo úradovať počasie. Zatiahlo sa takmer ako v noci, rýchlosť vetra sa zdesaťnásobila. Stánky pretekárskych tímov začali lietať vzduchom a spustil sa prudký lejak. V tom čase jazdil na špici osamotený Haring, pred Ulíkom a Višňovským, súboje o štvrté miesto zvádzali Ondrej Glajza junior a Filip Sklenárik.  Náskok sa Haringovi podarilo udržať až do víťazného konca. Takže v ultra ťažkých podmienkach získal právo nosiť majstrovský dres i v nasledujúcej olympijskej sezóne a na konto pripísal porciu 100 bodov UCI. Druhý skončil podľa predpokladov náš najlepší dvadsaťtrojkár Matej Ulík a tretí Tomáš Višňovský, obaja pretekajúci za české pro tímy.

„Neodštartoval som optimálne, v prvom kole som musel vymazať malú stratu, no podarilo sa mi to rýchlo, a tým som sa ukľudnil. Prekvapivo ľahko som sa v stúpaniach zbavil súperov, potom som situáciu len kontroloval, aby som v šmykľavom a daždivom počasí nerobil chyby a vyhol sa pádu. To, že preteky skrátili nehralo žiadnu rolu, mal som dosť síl, bol som pripravený ešte na dve tri kolá stúpiť viac na plyn. Z víťazstva mám samozrejme radosť, bol to môj cieľ, ktorý som splnil,“ povedal v cieli staronový majster Slovenska Martin Haring.

„Hary splnil do bodky to, čo sme si naplánovali. Boli sme si pozrieť trať aj v sobotu, aj v nedeľu, vedeli sme, kde je jeho silná stránka a kde si má dávať pozor. Je suverénne najlepší a keď priložil do kotla na zjazdovke, neušiel mu nik. Prízvukoval som mu, aby nerobil zbytočné chyby na koreňoch, cez kamenné úseky, aj drobná nepozornosť mohla v daných podmienkach vyústiť v pád. Niekedy s tým má problém, udržať si nervy na uzde, dnes však predviedol doslova profesorský kľudný výkon. Dosiahli sme to, čo sme chceli. Teraz ho čakajú majstrovstvá Európy a svetový pohár CDM v Taliansku. Z môjho pohľadu to bola veľmi pekná trať, ťažká a spravodlivá, v každej kategórii vyhrali tí najlepší. Škoda tej víchrice na záver, nič to síce na poradí nezmenilo, no zbytočne to vyvolalo vrásky na čelách organizátorov a rozhodcov z obáv o zranenia a bezpečnosť pretekárov,“ zhodnotil majstrovské preteky tréner Martin Fraňo.