Mesto pod Urpínom si vo štvrtok večer pripomenulo jednu z najväčších katastrof, ktoré ho kedy postihli. V 18. storočí boli popri morových epidémiách najväčšou hrozbou miest požiare. Tie neboli ojedinelým javom, ale oheň, ktorý sa rozšíril 3. augusta 1761, bol jedným z najväčších v histórii a spustošil takmer celé mesto. Jeho následkom sa nenávratne zmenila panoráma Banskej Bystrice.

Všetko začalo v Medenom hámri, odkiaľ sa vo večerných hodinách začal šíriť oheň. Silný vietor podporil plamene, ktoré sa v krátkom čase rozšírili po Lazovnú bránu stojacu neďaleko evanjelického kostola. Blízko Lazovnej brány bolo uskladnené veľké množstvo sena, ktoré sa vznietilo a vietor ho rozfúkal do všetkých častí mesta. Proti takémuto spojeniu živlov nemali obyvatelia šancu.

Väčšina domov a hospodárskych budov bola pokrytá dreveným šindľom, preto postupne skončili v plameňoch všetky ulice mesta. Zhorel aj nemecký kostol, ktorý mal síce medenú strechu, ale vetrom roznášané horiace seno sa oblokmi pod strechou veže dostalo do vnútra. Tak padol za obeť drevený oltár od majstra Pavla z Levoče, či organ, ktorého cínové píšťaly sa roztavili. Podobne skončilo aj päť zvonov umiestnených v hradnej veži Barbakanu a sedem mestských kanónov.

Záverečná bilancia katastrofy bola 132 usmrtených ľudí a 305 vyhorených domov. V meste ich pritom bolo dovtedy len 400. Za vinníkov požiaru boli vyšetrovaním označení traja tesári, ktorí si do tesárskej dielne v hrnci doniesli uhlie, na ktorom si varili baraninu. Od neho sa chytil požiar, ktorý sa už nepodarilo uhasiť. Vinníci boli odsúdení na dva roky nútených prác v okovách, ako sa píše v knihe Jána Baláža – Banská Bystrica v premenách času.

Požiar však najmä zmenil ďalší ráz mesta. Kostoly a veže boli zrekonštruované v barokovom slohu a štíhle vysoké veže nahradil cibuľovitý tvar striech. Zároveň bolo zakázané stavať vo vnútornom meste drevené domy, drevené komíny, hospodárske budovy a postupne sa začalo s odstraňovaním opevnenia okolo hradného areálu. Banská Bystrica získala nový charakter.

Po 250 rokoch si túto tragédiu Banskobystričania pripomenuli ekumenickou bohoslužbou a následne aj kultúrnym programom na Námesní SNP. Vystúpili tu Dychový orchester Brezno a Starohorský banícky spevokol Haliar, hasiči s historickou technikou hasili virtuálny požiar Radnice a pomohli im aj hasiči súčasného Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice. Ešte viac ohňa sa v meste objavilo počas ohňovej show.