Cyklosuboj, Cyklofest, Tyzden mobility Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skTýždeň mobility v Banskej Bystrici mal v stredu na programe zaujímavé meranie síl medzi Banskou Bystricou a hlavným mestom. Súťažilo sa na cyklistických trenažéroch, pričom účastníci podujatia v oboch mestách mali za cieľ prejsť čo najvyšší počet kilometrov.

V Banskej Bystrici na Námestí SNP a v Bratislave pri Auparku organizátori netradičného podujatia pripravili v stredu dvojicu špeciálne upravených cyklistických trenažérov. Na nich sa mali počas vymedzeného času dvoch hodín vystriedať pretekári tak, aby spoločne prešli čo najvyšší počet kilometrov v čo najvyššej priemernej rýchlosti. Banskobystričania napokon prešli 122,45 kilometra pri priemernej rýchlosti až 54,49 kilometrov za hodinu. Bratislavskí účastníci prešli za ten istý čas len 90,12 kilometra pri rýchlosti niečo cez 40 kilometrov za hodinu. Pre hlavné mesto dopadol lepšie len súboj primátorov, ktorý sa pre poruchu bratislavského trenažéra opakoval a napokon ho tesne vyhral Ivo Nesrovnal pred Jánom Noskom. Podujatie sa konalo v rámci projektu Presadni na bicykel 2015.

Viac fotografií z podujatia nájdete v galérii pod článkom.

V sobotu banskobystrický Cyklofest

V rámci Európskeho týždňa mobcyklofestility čakajú Banskú Bystricu ešte ďalšie akcie. Tou najväčšou bude už v sobotu 19. septembra Cyklofest 2015. Tradičná spoločná jazda mestom a blízkym okolím, kde ani tak nejde o víťazov, ako príjemnú atmosféru a oddych, odštartuje na Námestí SNP o 9.00 h.

Cyklofest je určený pre všetkých, ktorí majú chuť vyskúšať si jazdu na bicykli v mnohopočetnom pelotóne. Registrácia účastníkov prebehne v deň akcie. Približne o 9.30 hod, by mali byť preteky spustené. Pre tých, ktorí sa plánujú pretekov zúčastniť budú pripravené dve trasy – veľký a malý cyklopelotón. Trasa veľkého cyklopelotónu povedie z Námestia SNP cez Šalkovú, Môlču, Hornú Mičinú a cieľ bude na Námestí SNP v CNK Záhrada. Účastníci malého cyklopelotónu si vyskúšajú trasu z Námestia SNP cez Uhlisko a s návratom taktiež do CNK Záhrada. na Zvolenskej ceste. Trasy jednotlivých kategórií si môžete pozrieť na Google maps (malý okruhveľký okruh).

Hlavným cieľom podujatia je podporiť myšlienku rozvoja cyklotrás a zlepšenie podmienok pre cyklistov v Banskej Bystrici. Druhým cieľom je umožniť aspoň tristo ľudom v Bystrici bezpečne si zabicyklovať a zažiť tak atmosféru mnohopočetného a bezpečného pelotónu. Posledným cieľom je propagácia bicyklovania, ako zdravého životného štýlu a vhodnej formy nahradenia individuálneho motorizmu. Počas celého dňa sú pre návštevníkov pripravené sprievodné podujatia. Pre najmenších návštevníkov je tiež pripravený program od Súkromnej základnej školy u Filipa. Ten bude zameraný na dopravnú výchovu. Po dojazde oboch pelotónov je pripravený program s občerstvením v Záhrade – CNK.