Umenie pohybu i netradičný šport, ktorý mnohých fascinuje tým, že takmer nemá hraníc. Parkour v Banskej Bystrici propagujú nielen miestni nadšenci tohto športu, ale každoročne aj medzinárodné podujatie, ktoré pripravujú.

V závere minulého týždňa, od 4. do 7. júla, sa uskutočnil už deviaty ročník podujatia Parkour Meeting Banská Bystrica. Ten prilákal do haly Strednej športovej školy desiatky parkouristov z niekoľkých krajín. Spolu zažili štyri dni tréningov, ale aj nové priateľstvá a množstvo zábavy. Nešlo totiž o súťaž, ale o stretnutie nadšencov parkouru, ktorí zdieľali svoje skúsenosti a navzájom si pomáhali.

Hosťom tohtoročného Parkour Meetingu bol dánsky parkourista Nickolaj Lundquist, ktorý pre účastníkov, ale aj verejnosť, pripravil rozcvičku v tradičnom parkourovom duchu.

“Nešlo tak iba o rozohriatie, ale aj fyzicko-kondičný tréning, ktorý dal zabrať nejednému zo zúčastnených,” povedal organizátor podujatia Dávid Lupták. Ako dodal, dánsky hosť viedol aj workshop, na ktorom sa účastníci učili pracovať s prvkom náhody či trénovali svoju pozornosť a reflexy pri pohybe v priestore.

Pre širokú verejnosť i účastníkov bola pripravená aj dvojica workshopov. Záujemcovia si na nich mohli vyskúšať základy pod vedením skúsenejších parkouristov.

“Na jeden z workshopov zavítala aj skupina detí z detského domova, ktorá mohla spoznať túto nesúťažnú disciplínu a naučiť sa základné techniky, ale aj morálne hodnoty. Aj tie totiž ku parkouru patria,” pokračoval Lupták s tým, že najkrajšou odmenou pre organizátorov bola práve vďačnosť detí, ktoré odchádzali z workshopu s parkourovými náramkami.

“Okrem toho boli pre účastníkov podujatia pripravené aj spoločné tréningy, špeciálne zamerané workshopy od základov, až po akrobaciu, či pokročilejšie techniky. Večer zostal čas aj na výlet na Urpín či rozhovory o správaní sa a slušnosti,” vymenoval mladý organizátor. Parkouristi totiž vyznávajú hodnoty ako “buď silný, aby si bol užitočný” či “nezanechaj stopu”, ktoré však mnohí mladí už nepoznajú. Na záver treba dodať, že aj samotné podujatie pripravili dobrovoľníci a takisto všetky aktivity na ňom viedli skúsení parkouristi bez nároku na honorár.