Až 1210 bežcov sa v sobotu postavilo na štart 13. ročníka Softip Trojkráľového večerného behu v Banskej Bystrici. Množstvo bežeckých nadšencov si na podujatie našlo cestu napriek nepriaznivému počasiu.

Podujatie odštartovali, už krátko po zotmení, behy v detských kategóriách na 600 metrov dlhom okruhu v centre mesta. Hlavný beh potom štartoval o 17.30 h. Bežci odložili dáždniky, rozsvietili čelovky a pustili sa do trate dlhej 5390 metrov s viacerými prevýšeniami, ktoré križovanie ulíc centra Banskej Bystrice prináša.

Prvý do cieľa prišiel Peter Ďurica (Run for Fun) s časom len o desať sekúnd slabším než traťový rekord, a to za 16 minút a 18 sekúnd. O ďalších desať sekúnd za ním zaostal víťaz kategórie nad 30 rokov Peter Kováč (Run for Fun), tretím najrýchlejším mužom v cieli bol s časom 16:31 Pavol Brejčák (Zdravie v pohybe Lučatín), ktorý bral po Ďuricovi striebro v mladšej mužskej kategórii do 29 rokov.

Prvá spomedzi žien bola v cieli Lucia Pelíkánová (ŠK Dukla o.z.) s časom 18 minút a 47 sekúnd. Druhá prišla Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín). Treťou ženou v cieli bola víťazka kategórie nad 40 rokov Lucia Pivarčiová (Trian ŠK UMB Banská Bystrica) s časom 19:51.

Aj keď časový limit bol určený na jednu hodinu, aj posledný z pretekárov prišiel do cieľa nanajvýš v čase niečo cez 48 minút. Potešili sa tak aj vodiči, ktorí museli v sobotu podvečer v centre mesta počítať s dopravnými obmedzeniami. Tie však vo sviatočný večer nespôsobili výraznejšie komplikácie, keďže končili hneď po odbehnutí posledných bežcov. Kompletné výsledky sú dostupné online.

V tomto roku išlo už tradične o prvé podujatie Marathon BB tour. Tá bude pokračovať 1. mája terénnym Adrim Nemčianskym behom. Samotný Banskobystrický maratón sa tento rok uskutoční 8. júna.