Hráčky BK ŠK UMB Banská Bystrica v stredu 16. februára nastúpili na odvetný zápas kvalifikácie o postup do finálovej časti Slovenského pohára žien, keď o 18.00 h privítali košické Young Angels U19. Zo stretnutia, v ktorom sovičky zvíťazili, no nedokázali zmazať výraznú stratu z prvého zápasu, vám prinášame aj fotogalériu.

Prvý zápas tohto kvalifikačného súboja sa odohral v sobotu 12. februára, hoci BK ŠK UMB požiadal o hraciu komisiu aj domáci klub o preloženie zápasu, respektíve o jeho zrušenie a prípadnú kontumáciu. Dôvodom bola maródka v tíme sovičiek, ktoré mohli vyslať do Košíc len 6 hráčok. Basketbalistky UMB v oklieštenej zostave podľahli mladým Košičankám vysoko 62:31, a nádej na postup tak bola pred odvetou len v teoretickej rovine.

Do zostavy bystrického univerzitného družstva sa však od sobotného duelu vrátilo niekoľko hráčok. Sovičky navyše posilnila rozohrávačka Jana Matejčíková, ktorá naposledy pôsobila v tíme ďalšieho banskobystrického extraligového zástupcu – bystrických púm. V prvom polčase mali mierne navrch hostky, ktoré vyhrali prvé dve štvrtiny a do druhého dejstva išli so 6-bodovým náskokom.

Družstvo UMB však v druhej polovici zápasu zabralo. Sovičkám vyšla najmä tretia štvrtina, od ktorej úvodu dominovali a v tejto časti zápasu zvíťazili jednoznačne 18:6. Pred štvrtou 10-minútovkou tak platil stav 47:41.

Záverečné dejstvo bolo bodovo najbohatšie a opäť v ňom mali navrch basketbalistky UMB, ktoré vyhrali štvrtú štvrtinu o 4 body (23:19) a celkovo tak v odvete porazili Young Angels U19 70:60. Na výhre domáceho družstva sa výrazne podieľala nová posila Jana Matejčíková, ktorá nastrieľala až 24 bodov, pričom sa postarala až o 4 zo 6 úspešných 3-bodových striel sovičiek. Bodovo sa tradične darilo aj pivotke Anne Kaliuzhnej, ktorá si pripísala 15 bodov.

Mladé Košičanky tak postúpili do Final 6 Slovenského pohára žien, keď v súčte oboch zápasov vyhrali 122:101. Finálový turnaj sa odohrá od piatka 25. do nedele 27. februára a Banskú Bystricu na ňom budú reprezentovať „len“ bystrické pumy (BK ŠKP 08 Banská Bystrica).

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Mrzí ma, že nám nebolo umožnené odohrať dva regulárne zápasy. Boli sme realisti, náskok súpera z prvého zápasu bol príliš vysoký. My sme sa pozbierali do tohto zápasu. Dievčatá, ktoré už mohli nastúpiť, prišli aby podporili ten zvyšok hráčok. Stále sa tam točilo 6-7 dievčat. Niektoré hráčky ešte stále hrať nemohli. Sme rady, že to máme úspešne za sebou, že sme sa nenechali zlomiť napriek tomu, že stav bol pre nás nepriaznivý. Mali sme chuť a vôľu dohrať zápas do úspešného konca, aby sme sa trošku povzbudili pred ďalšou časťou sezóny.“

Slovenský pohár žien – kvalifikácia – odveta – streda 16.02.2022 – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Young Angels U19 Košice 70:60 (29:35)

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 24, Kaliuzhna 15, Háberová 11, Turčanová 10, Paulechová 7 (Mrváňová 3, Dobrotová 0), trénerka: A. Izáková.

Zostava Young Angels U19 Košice a body: Dulovičová 13, Kristlová 12, Majorošová 8, Šedivá 6, Spišiaková 2 (Szmereková 6, Chovaníková Simona 5, Rebejová 4, Chovaníková Alexandra a Kupčová po 2, Holomaniová 0), tréner: D. Jendrichovský.

Štvrtiny: 13:18, 16:17, 18:6, 23:19. TH: 18/24 – 5/9. Trojky: 6 – 3. Fauly: 11 – 23.

Prvý zápas 31:62 z pohľadu tímu UMB, postupujú Young Angels U19 Košice.

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia v Bratislave, kde v sobotu 19. februára o 18.00 h nastúpia na stretnutie 5. kola skupiny o 5. až 8. miesto v Niké Extralige žien proti domácemu Slovanu.