V sobotu sa zišli desiatky turistov na slávnostnom otvorení Barborskej cesty, ktorej súčasťou bolo aj otvorenie novej cyklotrasy v našom meste. Cesta spája slávne banícke mestá stredného Slovenska – od Banskej Bystrice, cez Kremnicu a Banskú Štiavnicu, vrátane miest a dediniek, ktoré boli kedysi centrom baníctva celoeurópskeho významu.

Otvaranie Barborskej cesty - 31.04.2016 - Banska Bystrica

Akcie sa mal pôvodne zúčastniť aj najlepší slovenský cyklista Peter Sagan, no bohužiaľ svoju účasť vopred ospravedlnil. Zúčastnených pozdravil aspoň na diaľku listom, v ktorom sa návštevníkom prihovoril: „S Barborskou cestou som sa oboznámil zatiaľ iba prostredníctvom propagačných materiálov a musím povedať, že trasa, ktorá prechádza krásnou prírodou, cez historické banícke mestá a obce má veľký význam pre domácich i zahraničných turistov a cykloturistov. Hlavne však pre mladú generáciu. V rámci môjho profesionálneho života cyklistu prechádzam mnohými krajinami a myslím si, že Slovensko v ničom nezaostáva, dokonca v mnohom ich aj predstihuje,“ pochválil náš región Sagan.

Slávnostné otvorenie sezóny pokračovalo v Španej Doline, kde je tretia zo zastávok Barborskej cesty. Najzdatnejší cyklisti prešli zhruba 13-kilometrovú trasu od banskobystrického Barbakanu do starobylej baníckej obce za hodinku. „Prvá partia peších sa tam objavila asi za 2,5 hodiny. Celkovo v krásnom slnečnom počasí vyrazilo na trasu okolo 60 ľudí,“ priblížil pre TASR autor projektu Juraj Slašťan. Počet návštevníkov poobedňajšími hodinami ešte vzrástol, ľudia si mohli vychutnať výborný guláš, čapované pivko, ale aj  tradičnú banícku pálenku.

Barborská cesta, ktorá sa pýši prekrásnou krajinou, je dlhá 190 kilometrov. Je popretkávaná banskými mestami a ich bohatou históriou. Názov nesie podľa svätej Barbory – patrónky baníkov, mapa trasy dokonca vytvára jej siluetu.