Banskobystrickí hokejisti zlomili nešťastnú sériu troch prehier v rade a v domácom prostredí zdolali po tímovom výkone Martin 4:0. V dueli 8. kola Tipsport extraligy boli „Barani“ lepším mužstvom a svojich skalných potešili predovšetkým výborne zvládnutou druhou tretinou.

HC’05 B. Bystrica – MHC Martin 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 14. Kolbs, 25. Kapuš, 28. Sýkora, 41. Kútny. Zápas sledovalo 1 609 divákov.

HC’05: Kostúr – Haverinen, Kolba, Cebák, Cuník, Brňák, Bambúch, Huba, Kubka – Kristoffersson, Jokila, Kútny – Sýkora, Kapuš, Kokavec – Themár, Češík, Paľov – Hričina, Heizer, Nemček.

MHC Martin: Šimko – Drgoň, Rúfus, Flamík, Hriňa, Tupý, Brcko, Zukal, Obuch – Markovič, Galamboš, Važan – Kriška, Zeliska, Šišovský – Macejka, Murček, Sobota – Ižvolt, Drotár, Škumát.

Do stretnutia vstúpili aktívnejšie Banskobystričania, na ktorých bolo vidieť od úvodu snahu prelomiť niekoľkozápasovú čiernu sériu bez víťazstva. Už v prvej minúte ohrozil martinskú bránku Kútny, o necelé dve minúty neskôr vyslal na Šimka zdanlivo pohodovú strelu Paľov. Gólman hostí ostal dezorientovaný a puk museli pred bránkovou čiarou ratovať jeho spoluhráči. Nasledujúce momenty veľa vzruchu nepriniesli, bojovalo sa najmä v strednom pásme. Domáce publikum si vydýchlo v šiestej minúte, keď sa do samostatného úniku dostal Macejka a vo výbornej šanci nechal vyniknúť brankára Kostúra. Jeden z najaktívnejších Banskobystričanov Kútny nebezpečne vystrelil v ôsmej minúte, no Šimkovu bránu tesne minul. V sieti neskončila ani jedovatá strela Haverinena z 12. minúty, či na opačnej strane pokus Galamboša. Domáci fanúšikovia sa prvého gólu v martinskej bránke dočkali v 14. minúte pri hre štyroch proti štyrom. Haverinen prihral na modrú čiaru Kolbovi, ten presne vystrelil a poslal Banskú Bystricu do vedenia. Gól akoby „Baranov“ uspokojil a do konca tretiny sa hral hokej s množstvom nepresností. Tesne pred úvodnou sirénou spravil hrubú chybu pri rozohrávke Kostúr, Martin však veľkú šancu na vyrovnanie nevyužil.

Začiatok druhého dejstva sa opäť niesol v réžii domácich. Najprv sa dvakrát do sľubnej príležitosti dostal z ľavého krídla Sýkora, neskôr posielal nebezpečný puk do martinského bránkoviska Kútny. Tlak Banskej Bystrice vyvrcholil v 25. minúte, keď sa puk z hokejky Cuníka nečakane dostal až k voľnému Richardovi Kapušovi, ktorý mal dosť času umiestniť ho do odkrytej časti Šimkovej brány – 2:0. Ani po druhom góle „Barani“ nepoľavili a ďalej držali hostí v ich vlastnej tretine. V 26. minúte po nádhernej akcii a strele z prvej zazvonilo brvno za Šimkovým chrbtom. Banskobystričania reklamovali gól, ale rozhodca po konzultácii s kolegom pri videu skonštatoval, že strela sa do bránky nedostala. Zadosťučinenie za aktívnu hru prišlo už o necelé dve minúty neskôr, keď Sýkora dostal od martinských obrancov až veľmi veľa priestoru, natlačil sa pred bránku a bez problémov skóroval. Táto situácia vyhnala Šimka z bránkoviska a medzi martinskými žrďami ho nahradil Volentier. V 34. minúte vyrobil hrúbku Kútny, stratil vo vlastnom pásme puk a pred Drotárom so šťastím zachránil Kostúr.

Aj do poslednej tretiny mali Banskobystričania raketový nástup. Nahodený puk na zadný mantinel spracoval Kristoffersson, okamžite ho poslal pred bránu, kde ho z prvej pohotovo usmernil do bránky Kútny – 4:0. V 47. minúte strieľal tesne vedľa Češík, Volentier následne zneškodnil aj šancu kapitána domácich Paľova. Najnebezpečnejším hráčom Martina bol Macejka, ktorý využil v 54. minúte chybu v rozohrávke domácich a išiel sám na Kostúra, v rozhodujúcej chvíli mu však puk skĺzol z hokejky a strela z uhla mierila len do bočnej siete. V závere duelu ešte zaujala malá šarvátka Flamíka s Češíkom pred martinským bránkoviskom, tá už ale pochopiteľne nič na jednoznačnom víťazstve Banskobystričanov nezmenila.