Odvekí rivali si v piatok večer na zimnom štadióne vo Zvolene skrížili hokejky v pohronskom derby v rámci 9. kola Tipsport ligy. Hokejistom Banskej Bystrice sa na štadiónoch súperov darí a vonku ešte neprehrali, zatiaľ čo hráči Zvolena sa na domácom ľade predstavili len po druhýkrát v tejto sezóne. Súboj rytierov s baranmi dopadol napokon v prospech Banskej Bystrice a diváci v ňom videli všetko, čo k derby patrí.

V úvodných minútach prevažovali na ľade osobné súboje nad streleckými príležitosťami a mužstvám sa nedarilo dotiahnuť svoje akcie do nebezpečného konca. Zvolenčania sa pokúšali o častú streľbu a vo svojej aktivite mohli pokračovať aj vďaka vylúčeniu Andreja Šťastného v 9. minúte. Prvú presilovku v zápase nehrali domáci ideálne, ale napriek tomu na jej konci dokázali udrieť. Willian Corrin nahodil na bránu puk, ten sa odrazil na pravú stranu a z uhla ho do poloodkrytej brány poslal McPherson, čím otvoril skóre stretnutia. V 14. minúte sa dopustil hákovania Brejčák a rytieri hrali presilovú hru opäť. Tú už hostia ubránili, keďže ju na jej konci prerušilo vylúčenie Preisingera a obe mužstvá tak mali na ľade po štyroch korčuliaroch.

Bystričania dokázali odpovedať hneď po následnom buly v útočnom pásme, keď sa puk dostal ma modrú čiaru k Ivanovi Ďatelinkovi a kapitán baranov nekompromisnou delovkou vyrovnal na 1:1. Po ďalších vylúčeniach na oboch stranách hrali obe mužstá opäť vo štvorici. V tomto rovnovážnom stave sa pred bránou ocitol Hickmott, zadovkou našiel voľného Jääskeläinena a fínsky útočník dokázal presným zakončením poslať majstra do vedenia. V prvej tretine to však nebolo všetko. V jej závere našiel Kelemen spoza brány voľného Mráza pred bránkoviskom a domáci útočník presnou strelou vyrovnal na 2:2.

V úvode druhej tretiny sa hra presúvala zo strany na stranu, pričom najväčšie šance mali hosťujúci Fafrák a domáci McPherson. Barani boli naďalej nedisciplinovaní a na konci 3. minúty sa už piateho faulu Banskej Bystrice dopustil Nemčík. Zvolen ponúknutú presilovku odohral v útočnom pásme, ale hostia sa vo štvorici ubránili aj vďaka istému Beskorowanymu. Domáci však pokračovali v tlaku, vytvorili si niekoľko streleckých príležitostí a všetko musel hasiť opäť až brankár HC’05. Zvolenčania mali v úvode druhej tretiny viac z hry a potvrdil to aj Marcinek, ktorý sa v 28. minúte sám natlačil až pred bránu, ale zakončenie nedotiahol do úspešného konca.

Od polovice prostredného dejstva sa však čoraz častejšie objavovali v obrannom pásme Zvolenčanov hráči Banskej Bystrice. V 33. minúte nahodil Ivan Ďatelinka puk spred svojej striedačky na Tomeka a zámer mu vyšiel, keďže puk sa od brankára domácich odrazil pred voľného Kabáča a ten dokázal z dorážky do odkrytej brány poslať baranov do vedenia. V závere druhej tretiny si na Petráša vyšliapol Brejčák a za úder do hlavy a krku dostal trest 2 + 10 minút. V nasledujúcej presilovej hre však neboli Zvolenčania nebezpeční a Banskobystričania si tak jednogólový náskok preniesli do tretej tretiny.

Do tretej 20-minútovky vstúpili aktívnejšie domáci hokejisti, keď mal z dorážky veľkú šancu Handlovský. Zvolenčania dostali v 43. minúte možnosť ďalšej presilovej hry a dokázali ju využiť. Špirko našiel krížnou prihrávku Bruna Mráza pred modrou čiarou a ten presnou strelou pridal svoj druhý gól v zápase, ktorým vyrovnal na 3:3. Po tomto góle si neudržal nervy na uzde faulujúci Martin Nemčík a za svoje protesty a úder hokejkou o mantinel si vyslúžil 10-minútový osobný trest.  Prestrelka pokračovala ďalej a v 51. minúte sa dostal do útočného pásma Jääskeläinen, posunul puk na Hickmotta, ktorý ešte našiel pred prázdnou bránou Mitcha Wahla a ten nemal problém zasunúť puk do odkrytej brány a poslať baranov opäť do vedenia.

Hráčom Zvolena tak neostávalo nič iné len pokračovať v aktivite, ktorou v tretej tretine hýrili. Hokejisti Banskej Bystrice však v nasledujúcich minútach hrali umne, dobre bránili a hrozili z nebezpečných protiútokov. Hlavnému trénerovi HKM Andrejovi Podkonickému neostávalo v závere nič iné ako odvolať brankára Tomeka a skúsiť to so šiestimi korčuliarmi.  V záverečných desiatkach sekúnd dokázali Zvolenčania poriadne zatlačiť hostí, ale hráči Banskej Bystrice obetavo bránili a dokázali si najtesnejšie vedenie udržať až do záverečnej sirény. Barani tak dokázali rytierom na ich ľade zobrať všetky tri body a natiahli svoju sériu bez prehry na ihriskách súperov.

Tisport liga – 9. kolo – Zvolen

HKM Zvolen – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 (2:2 – 0:1 – 1:1)

Góly: 11. McPherson (Corrin, Trotter), 20. B. Mráz (Kelemen, Lowney), 43. B. Mráz (Špirko) – 15. Ďatelinka (Bartánus, Šoltés), 17. Jääskeläinen (Hickmott, Wahl), 33. Kabáč (Ďatelinka, Gabor), 52. Wahl (Hickmott, Jääskeläinen).

Zápas sledovalo na zimnom štadióne vo Zvolene 3890 divákov.

Zostava HKM Zvolen: T. Tomek (Hollý) – Lowney, Švarný (C), Betker, Corrin, Drgoň (A), Maier, Fatul – Mráz, Špirko (A), Kelemen – McPherson, Trotter, Bonis – Handlovský, Preisinger, Thompson – Marcinek, M. Halama, S. Petráš – Kolenič (tréner – A. Podkonický)

Zostava HC 05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Mihalik (A), Southorn, Ďatelinka (C), J. Brejčák, Nemčík, Biro, Petrinec – M. Lunter, Hickmott, Jääskeläinen – Šoltés, Šťastný, Lamper – Fafrák, Wahl, Bartánus (A) – Kabáč, Bubela, Gabor – Sarvaš (tréner – D. Ceman)

13 MHk 32 Liptovský Mikuláš 9 2 0 0 7 15:38 6

Najbližšie sa hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica predstavia opäť na ľade súpera, tentokrát v nedeľu, 6. októbra o 17:00 h na štadióne maďarského celku MAC Budapešť.