Záver letnej prípravy banskobystrických hokejistov patrí dvojzápasu s Popradom. Prvý súboj proti kamzíkom odohrali barani v utorok vo Zvolene. Hráčom HC ’05 Banská Bystrica sa v druhej tretine podarilo vyrovnať nepriaznivý stav, no v poslednej 20-minútovke rozhodli o svojej výhre hostia z Popradu. Z tohto prípravného zápasu vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

Už v prvej minúte musel mladý brankár Popradu Valluš zasahovať po Bretonovej strele z medzikružia a následnej dorážke Fafráka. O minútu na to si zas na opačnej strane klziska brankár baranov Gajan poradil s dvomi nebezpečnými pokusmi Handlovského. Skóre stretnutia sa menilo už v 3. minúte, kedy kamzíci vyrazili do protiútoku, Skokan od mantinelu výborne našiel medzi kruhmi Jamesa Livingstona, ktorý zoči-voči Gajanovi zakončil backhandom presne. Barani mohli odpovedať z následnej presilovky, ktorej podstatnú časť strávili v obrannom pásme hostí, no vyloženú gólovú príležitosť si počas dvoch minút v početnej prevahe nevytvorili.

Krátko na to si po zlom striedaní Bystričanov zahrali v početnej prevahe aj Popradčania. Po faule Bdžocha z toho dokonca bola presilovka hostí o dvoch hráčov, no zverenci Tuukku Poikonena sa v trojici a aj vo štvorici ubránili. Mužstvá nehrali v pätici dlho a po nedovolenom zákroku Handlovského z 10. minúty mali možnosť na vyrovnanie barani. Tí ale ani druhú presilovku nevyužili a v oslabení takmer udreli hostia, keď musel Gajan dobre zasiahnuť pri úniku Bjalončíka. V záverečných minútach prvej tretiny mužstvo Popradu nepotrestalo vylúčenia Ihnačáka a Fossiera. Mužstvá tak išli do šatní za stavu 0:1.

V úvode prostrednej časti hry sa brankár hostí Valluš musel mať na pozore pri Misteleho strele z uhla a následnej dorážke Ihnačáka. Diváci neboli v úvodných minútach druhej tretiny svedkami atraktívnych pasáží hry. Po faule Misteleho musel Gajan v 31. minúte zasahovať v oslabení lapačkou pri šanci Mešára. Krátko na to faulovali aj dvaja hosťujúci hráči a Bystričania si zahrali krátku presilovku o dvoch hráčov, ktorú ale nevyužili.

Barani mali k dispozícii ďalšiu presilovkovú možnosť po nedovolenom zákroku hostí z 36. minúty, a tentokrát sa im ju už podarilo využiť. Postaral sa o to Dávid Šoltés, ktorý vystrelil presne spomedzi kruhov, čím vyrovnal na 1:1. V závere druhej tretiny ešte pohrozil hosťom Berger. Na opačnej strane klziska zas preveril Gajana Šišovský.

Mužstvá tak vstupovali do tretej tretiny za vyrovnaného stavu 1:1. Ten sa menil v 46. minúte, kedy po prvýkrát v zápase využili presilovku aj kamzíci, ktorí sa usadili v obrannom pásme Bystričanov a Joe Basaraba vypálil z ľavej strany presne pod hornú žŕdku Gajanovej bránky. Mužstvo Popradu malo v 49. minúte k dispozícii vyše polminútovú presilovku štyroch proti trom, ktorú aj využilo po tvrdej rane Drgoňa z ľavého kruhu.

Hráči HC ’05 tak mali v záverečnej 10-minútovke dvojgólové manko. Kontaktný gól zo strany domácich neprichádzal a fínsky tréner Tuukka Poikonen tak odvolal brankára Gajana už v 56. minúte, čo však hostia využili. Prázdnu bránku trafil od modrej čiary Joe Basaraba, ktorý skóroval po druhýkrát v zápase. Poprad tak zdolal baranov vo Zvolene 1:4.

Prípravný zápas – utorok 14.09.2021 – Zvolen

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Góly: 37. Šoltés (Ihnačák) – 3. Livingston (Skokan), 46. Basaraba (Livingston, Svitana), 49. Drgoň (Svitana, Skokan), 56. Basaraba (Šišovský, Rymsha)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Gajan (Belányi) – Breton, J. Brejčák, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Žiak, Bdžoch – Mistele, Ihnačák, Fafrák – Fossier, Berger, Šoltés – G. Gabor, Bubela, Vašaš – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Galbavý (tréner – T. Poikonen)

Zostava HK Poprad: Valluš (Tomek) – Drgoň, D. Brejčák, Rymsha, Dalhuisen, Ulrych, Demo, Nahálka – Svitana, Skokan, Livingston – Vandas, Bjalončík, Šišovský – Mešár, Bortňák, Handlovský – Valigura, Basaraba, Šotek – Dzivjak (tréner – P. Mikula)

Hokejisti Banskej Bystrice budú mať šancu na reparát už v piatok 17. septembra, kedy vyzvú Poprad na jeho ľade v odvete a generálke na novú sezónu Tipos extraligy.