Pre bratislavský Slovan to bola generálka pred štartom KHL. Favorit sa ale pred domácim ligovým šampiónom musel skloniť a napokon zaujať najmä slovami po zápase.

V hokejovom Slovane, ktorý sa trápil so skladaním kádra pre novú sezónu Kontinentálnej hokejovej ligy a tréner Říha sa musel vysporiadať s množstvom odmietnutí zo strany hráčov, sa ešte pred budúcotýždňovým zápasom v Petrohrade majú nad čím zamýšľať. Jasne im to ukázali banskobystrickí Barani, ktorí síce oproti minulej sezóne rovnako prešli obmenou kádra, no ako sa zdá, tréner Vladimír Országh už svojich zverencov dokázal sceliť do konkurencieschopného tímu.

Bratislavskí hokejisti si síce od úvodu duelu dokázali vytvárať nátlakové situácie, no narážali na efektívnu domácu obranu i brankára Lassilu. A keď si potom v 13. minúte Štepánka v bráne hostí vychutnal kanadský útočník v službách HC ’05 Faille, hostia vedeli, že natrafili na odhodlaného súpera. Zakrátko dokázali kontrovať, keď si z útoku dokázali domáceho gólmana rozhádzať a do čiastočne uvoľnenej bránky sa nemýlil Hecl. Slovan dokonca viedol, keď sa Genoway nemýlil v nájazde. Lenže rozbehnutý Faille stihol ešte do konca tretiny nájsť pred bránkou Brittaina, ktorý vyrovnal.

Do druhej časti hry prišli viac poučení zo svojich úvodných chýb Országhovi zverenci. Zvlášť, keď Slovanu v jeho hre veľa nefungovalo, domáci neváhali s trestaním. V 25. minúte strhol vedenie na domácu stranu druhým gólom v zápase Brittain a pár minút na to zvyšoval ešte aj Ďatelinka. Domáci skvele bránili, vpredu boli efektívny a na túto hru Slovan nenachádzal recept ani v poslednej časti hry. Keď to v závere hostia skúšali v power-play pri odvolaní brankára, zadelil do prázdnej bránky na 5:2 Bortňák.

Zo zápasu si však napokon mnohí zapamätajú najmä zvláštnu reakciu skúseného trénera hostí Miloša Říhu. Toho urazili tradičné negatívne pokriky na stranu Slovana, ktoré si diváci neodpustili. Říha po zápase vyjadril sklamanie nad správaním divákov, od ktorých očakával, že si budú vážiť návštevu Slovana. V tejto súvislosti chce vedeniu Slovana navrhnúť, aby jeho tím už prípravu v iných slovenských mestách neabsolvoval.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – Slovan Bratislava 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Góly: 13. Faille (Brittain, Belluš), 20. Brittain (Faille), 25. Brittain (Mihálik), 31. Ďatelinka (Belluš, Brittain), 58. Bortňák – 17. M.Hecl (Ebert, M.Hlinka), 18. Genoway. Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2380 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Gélinas, Dame-Malka, I. Ďatelinka, Kubka, Mihálik, A. Sedlák, Gründling, Košecký – Brittain, Faille, Belluš – Gabor, Bortňák, Lamper – Bartánus, Tamáši, Hohmann – Andrisík, Češík, Róth.

Zostava HC Slovan Bratislava: Štěpánek (31. Mazanec) – Švarný, Ebert, Bačík, L. Kozák, Voráček, Taimi, T. Černý, Boldižár M. Hecl – Kašpar, Genoway, Viedenský – Hrnka, J. Mikúš, Skalický – Smoleňák, Ramstedt, Buchtele – M. Hlinka, Sádecký, A. Šťastný – M. Sloboda.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner HC ’05 iClinic Banská Bystrica: “Slovan je vždy ťahák. Myslím si, že nielen ľudia z Banskej Bystrice, ale aj celého regiónu si prišli na svoje. My sme radi, že Slovan prišiel a mohli sme mu robiť posledného sparinga pred KHL. Sme radi ako to dopadlo, pretože vždy keď porazíte Slovan, či je v to v príprave alebo v majstráku, sa to počíta. Mali sme trochu slabší začiatok. Slovan je veľmi silný v útoku a tam nám otvoril niektoré okienka zo začiatku, kde nás podržal brankár. Vysporiadali sme sa s tým a ku koncu sme tu boli my, kto držal tie opraty zápasu. Sme radi za fanúšikov, ktorí prišli a ktorí sa tešili na Slovan. Je vidieť, že Slovan v lige chýba a ľudia naň boli zvedaví. Stále máme veľa nových hráčov, niektorí sú zranení, stále nám chýbajú traja hráči, s ktorými chýbame do prvých dvoch pätiek. Stále to nejak lepíme, skúšame, ale je samozrejme na čom stavať. Sú tam chybičky, ale aj tie sa dajú vykompenzovať takou bojovnosťou, akú sme dnes ukázali.”

Miloš Říha, tréner HC Slovan Bratislava: “Banskobystričania kanadským štýlom nastreľovali puky, na čo sme zareagovali trochu neskoro. Za stavu 2:1 si myslím, že sme domácich trochu zarazili. Tam sme to mali využiť. Bohužiaľ pre  nás sme dostali ďalšie góly, zápas sa otočil. Domáci nabrali silu a sebavedomie a my sme od toho trochu odstúpili. Berieme to ako posledné prípravné stretnutie. Pri množstve hráčov bolo vidieť trochu opatrnosť v súbojoch, aby sme sa nezranili.  Pre nás to bol vynikajúci zápas a myslím si, že aj pre Bystricu. Škoda len, že ma sklamala tá divácka kulisa. My sme avizovali, že každý rok navštívime jedno slovenské mesto a budeme tam hrať priateľský zápas. Myslím, že aj to obecenstvo by si to mohlo vážiť. Ale takýmto spôsobom. Pokiaľ tu budem, tak navrhnem, že nikam jazdiť nebudeme. Je to pre mňa sklamanie, myslel som si, že je to trochu sviatok, keď prídu takéto mužstvá. Je jedno kto vyhrá, kto prehrá. Samozrejme, že budú fandiť viac domácim, ale uznať aj akcie súpera a uznať, že prišiel nejaký súper.”

Banskobystričanov čaká ešte v utorok posledné prípravné stretnutie proti Liptovskému Mikulášu a následne už vyrazia na úvodné zápasy Hokejovej ligy majstrov (25.8. v nemeckom Wolfsburgu a 27. augusta v rakúskom Salzburgu).

Rovnakých súperov potom privítajú 1. a 3. septembra na domácom ľade. Obhajobu v domácej lige naštartujú barani 8. septembra domácim zápasom proti Nitre.