V piatkový podvečer bolo na programe 39. kolo Tipsport ligy, v rámci ktorého vyzvali hokejisti Banskej Bystrice na domácom ľade Detvu. Aj druhé stredoslovenské derby v tomto týždni barani zvládli a diktovali tempo hry počas celého zápasu.

Prvá tretina patrila podľa očakávania domácim hokejistom, ktorí si prvú veľkú príležitosť vypracovali v 4. minúte po zámorskej spolupráci Hohmanna s Hickmottom, ktorý vo veľkej šanci mieril len do bočnej siete. O chvíľu na to prišla ojedinelá šanca hostí, v ktorej sa ocitol Šišovský, no pred Beskorowanym netrafil puk. Diváci videli prvý gól na konci 10. minúty počas presilovky baranov, keď Hohmann našiel krížnou prihrávkou na ľavej strane voľného Jääskeläinena a ten ešte prihrával pred bránu Hrnkovi, ktorý poslal puk za bránkovú čiaru. Banskobystričania pokračovali v aktivite a tá im priniesla ovocie po druhýkrát v závere 17. minúty, keď sa vo forme hrajúci Mlynarovič rútil od stredného pásma sám na Petríka a prekonal ho strelou švihom. Hosťom z Detvy sa podarilo rozvlniť sieť taktiež, ale zásah Žilku prišiel až veľmi tesne po prvej siréne a videorozhodca tento gól neuznal. Hokejisti Banskej Bystrice si tak do kabín odnášali dvojgólové vedenie.

Domácim hokejistom vyšiel vstup do druhej tretiny a svoje vedenie zvýšili, keď Petrinec poslal od modrej čiary skvelú prihrávku na voľného Mlynaroviča pri pravej žrdi a bývalý hráč Popradu, ktorý v Banskej Bystrici výkonnostne aj bodovo ožil po druhýkrát v zápase prekonal Petríka. Stav 3:0 však na svetelnej tabuli nesvietil dlho, pretože Turanovu strelu od modrej čiary tečoval presne Barani išli opäť do trojgólového vedenia v 27. minúte, keď Nemčík obkorčuľoval hosťujúcu bránu a strelou z pravého kruhu do opačného horného rohu brány zvýšil na 4:1. V druhej tretine mohli prísť aj ďalšie góly. Na domácej strane mal šancu Bartánus v oslabení, Mlynarovič s Hrnkom zas nedostali puk do brány pri tlaku domácich a gólom neskončila ani Nemčíkova strela spomedzi kruhov. Detva na druhej strane nevyužila dve presilové hry a gólom sa neskončila ani strela Zuzina a následná dorážka Šišovského. Banskobystričania tak po štyridsiatich minútach viedli o tri góly.

Tretia tretina sa prakticky už len dohrávala a ojedinelú gólovú možnosť videli diváci v 46. minúte, keď Southorn našiel Jääskeläinena, ale ten trafil len Petríka. O niekoľko minút sa však už domáci fanúšikovia piateho gólu Banskej Bystrice dočkali. Cason Hohmann sa ocitol za bránou s pukom, prihral ho pred bránkovisko Southornovi, ten si puk prehodil na backhand a brankára Detvy prekonal. Krátko na to hrali barani presilovku a najväčšiu šancu v nej mal Hohmann, ktorý mal pred sebou takmer odkrytú bránu, ale zakončenie útočníka Banskej Bystrice zneškodnil skvelým zákrokom Petrík. Hostia vo svojom oslabení dvakrát pohrozili, ale strely Fekiača a Töröka chytil pozorný Beskorowany. Detva mala k dispozícií ešte jednu presilovú hru, v ktorej mal obrovskú Fekiač, ale jeho pokus vychytal famózne brankár Beskorowany. Barani si štvorgólové vedenie postrážili až do samého záveru a zaknihovali tak výhru aj v druhom stredoslovenskom derby v tomto týždni.

Tipsport liga – 39. kolo – Banská Bystrica

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 WPC Koliba Detva 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Góly: 10. Hrnka (Jääskeläinen, Hohmann), 17. Mlynarovič (Hrnka, Southorn), 22. Mlynarovič (Petrinec, Lamper), 27. Nemčík (Lamper), 48. Southorn (Hohmann, Hickmott) – 23. P. Valent (Turan, Gašpar).

Stretnutie sledovalo 2324 divákov.

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Mihalik (A), Southorn, Cardwell, Nemčík, Ďatelinka (C), Petrinec, Zubák – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Mlynarovič, Hrnka – Šille, Bubela, Bartánus – Róth, Gabor, Kabáč – Fafrák.

Zostava HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík (Bátory) – Golian, Mart. Chovan, Andersons, F. Fekiač, D. Jendroľ, Turan, Gachulinec – Čacho, Zuzin, Šišovský – J. Žilka, Král, Ščurko – Török, P. Valent, Gašpar – Ľupták, V. Fekiač, Čenka – Podešva.

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia v rámci 40. kola Tipsport ligy v nedeľu, 12. januára o 17:30 h na ľade Miškovca.