Hokejisti Banskej Bystrice mali za sebou úspešných sedem dní, počas ktorých zaznamenali po prvýkrát v sezóne tri víťazstvá v rade. S touto bilanciou vycestovali v nedeľu 11. decembra do Bratislavy, kde si v rámci 25. kola zmerali sily so Slovanom.

Už od úvodných minút musel byť Sedláček v pohotovosti, najviac na začiatku 4. minúty pri zakončení Harrisa a dorážke Takáča, chvíľu na to čelil nepríjemnému pokusu Matoušeka. Banskobystričania odpovedali šancou z 9. minúty, kedy Pavlin posielal puk do predbránkového priestoru, kde pohrozili Slovanu Kabáč s Troockom. Blízko gólu bol Harris, ktorý na dvakrát nenašiel recept na Sedláčka a v dobrej príležitosti bol počas presilovej hry v 16. minúte Kytnár. Koncom 18. minúty sa zrodil otvárací presný zásah, ten prišiel z hokejky Kontosa, ktorý najprv napálil do Sersena a následný odrazený puk poľahky dopravil do odkrytej brány – 0:1. Pred odchodom do šatní mohol vyrovnať Pecararo, ktorý v úniku netrafil priestor brány a krátko na to pohrozil Takáč, no banskobystrický brankár predviedol pohotový zákrok betónom.

Z prostrednej časti hry utkvela v pamäti situácia z 29. minúty, pri ktorej mal Fominykh puk na dosah a pred sebou v podstate odkrytú bránu, no chýbali mu centimetre, aby dopravil puk do siete. Banskobystričania pozorne bránili a nedopúšťali sa väčších zaváhaní, vďaka čomu ani po štyridsiatich minútach neinkasovali.

V polovici tretej tretiny zaujal rýchly prienik Výhonského a dobré zakončenie, s ktorým mal Hlavaj čo robiť. V 54. minúte oslabil Slovan Harris a „barani“ dostali príležitosť na presilovku. Zhruba dvadsať sekúnd pred jej koncom poslal Gašpar krížnu prihrávku na Bíreša, ktorý dokázal poslať puk do siete a zaistiť tak Banskobystričanom dvojgólové vedenie – 0:2.

Krátko na to sa ocital v šanci Beňo, no belasí aj naďalej ostávali bez streleného gólu, a tak sa odhodlali pomerne skoro k hre v šestici. Do konca duelu ostávali ešte tri a pol minúty a Slovan išiel do vabanku, počas ktorého bol blízko gólu najmä Pecararo, proti však bol Sedláček. Ani český brankár však nedokázal odolávať celých šesťdesiat minút, necelé dve minúty pred koncom ho prekonal z pomerne ostrého uhla Harris – 1:2. Domáci vycítili šancu a ihneď ako prenikli do pásma, putoval Hlavaj opäť na striedačku. Slovan si síce ešte vytvoril menší tlak, no „barani“ odolali a doviedli duel do úspešného konca, čím potvrdili skvelú decembrovú formu. Pre zverencov trénera Sheddena išlo už o štvrtú výhru v rade.

Jakub Sedláček, brankár Banskej Bystrice: „Bol to samozrejme dobrý tímový výkon. Myslím si, že sa trochu zlepšujeme, ale máme pred sebou veľa práce. Dnes klobúk dolu pred tým výkonom, ako sme to pojali v defenzíve a vďakabohu, že sme vyhrali. V posledných dvoch zápasoch sme dostali asi v prvej minúte gól, takže sme si k tomu povedali svoje. Bol to od nás lepší štart, než v minulých zápasoch a vyplatilo sa. Dôležité sú tie tri body, je to proste paráda si odviezť zo Slovanu tri body, takže klobúk dolu. Poctivo trénujeme a začína fungovať systém, ale vravím, máme pred sebou veľa práce. Pre brankára je vždy dobré, keď to lieta, ale vždy je dôležité, aby tam neboli dorážky a prečíslenia a to tam dnes nebolo, takže za to patrí vďaka chlapcom. Ak to bude tak pokračovať, budeme v tabuľke stúpať.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Nepáčila sa mi naša prvá tretina, umožnili sme súperovi množstvo striel a veľa šancí. V druhej sme už bránili lepšie a v poslednej časti hráči hrali skutočne obetavo, blokovali strely. Čelili sme výbornému tímu, my sa snažíme zlepšiť, učíme sa a zlepšujeme sa a toto by nám malo dodať sebavedomie.“

Tipos extraliga – 25. kolo – nedeľa 11.12.2022 – Slovnaft Aréna

HC SLOVAN Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 59. Harris (Pecararo, Sersen) – 18. Kontos (Gašpar, Pavlin), 56. Bíreš (Gašpar, Jendek). Rozhodovali: Žák, Hronský – Hercog, Frimmel, vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, Diváci: 3704

Zostava HC SLOVAN Bratislava: Hlavaj (Baroš) – MacKenzie, Golian, Valach, Maier, Gachulinec, Sersen, Beňo – Pecararo, Harris, Takáč – Fominykh, Rapuzzi, Haščák – Petriska, Kytnár, Lukošík – Kukumberg, Lipiansky, M. Matoušek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Výhonský, Tamáši, Urbánek – Troock, Kontos, Jendek – Gašpar, Bíreš, Sukeľ – Kabáč, Gabor, Bača

12 HK Nitra 25 6 1 0 2 16 55:87 22

Najbližšie stretnutie odohrajú hokejisti Banskej Bystrice až po reprezentačnej prestávke, konkrétne v utorok 20. decembra, kedy sa predstavia v Poprade. Duel vloženého 45. kola štartuje o 18.00 h.