Víťazstvom nabudení Banskobystričania cestovali po zápase vo Zvolene domov, kde si v nedeľu zmerali sily s aktuálne druhým tímom extraligy bratislavským Slovanom. Zápas 49. kola hokejovej Tipsport extraligy priniesol pod Urpín zaujímavý zápas, v ktorom sa ukázala ako rozhodujúca druhá tretina.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 28. Sýkora (Kristoffersson, Jokila), 33. Zuzin (Hričina, Heizer), 35. Jabrocký (Kútny, Hlinka), 51. Grman (Heizer)     stretnutie sledovalo: 2 017 divákov

Úvodné zostavy:

HC ‘05 Banská Bystrica: Kostúr – Huba, Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka, Novajovský, Beňa – Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Kútny, Hlinka, Jabrocký – Kokavec, Pulliainen, Novák – Hričina, Heizer, Zuzin

HC Slovan Bratislava: Karhunen – Švarný, Dobroň, Ďatelinka, Frühauf, Kozák, Štajnoch, Jerofejevs, Kudrna – Hudáček, Lipiansky, Šatan – Bartánus, Hudec, Kukumberg – Bakoš, Bulík, Skokan – Harvey, Preisinger, Buc

Góly padali do bránok na oboch stranách, vždy v nej však stál Karhunen (foto: D. Šípka/BBonline.sk)

Zápas začali oba celky opatrne. Úvodná nervozita na hokejkách bola badateľná a viacero náznakov sľubných šancí skončilo na nepresnostiach či ofsajdoch. Vo väčšom nebezpečenstve bol ako prvý Kostúr, ktorého v úvode siedmej minúty odtestoval Kudrna, no Harveyom tečovaný pokus domáci golman zachytil. Rovnako úspešný bol aj následne pri šanci Lipianskeho. Banskobystričania hrajúci v retro dresoch pripomínajúcich 90 rokov hokeja pod Urpínom, sa ozvali hlavne počas presiloviek v druhej polovici prvej tretiny, Sýkora, Kokavec, Jabrocký a ďalší však pochodili rovnako a Karhunena neprekonali. V závere ešte pohrozili opäť belasí, prvá dvadsaťminútovka však dostala prívlastok bezgólová.

Atraktivitu druhej tretiny predznačil hneď v jej úvode Lipiansky, ktorý odtestoval lapačku Kostúra a na druhej strane Kútny, rovnako skúšajúci kvality Karhunena. Keď domáceho brankára neprekonal ani Šatan, prišiel trest. V 28. minúte si na modrú čiaru nakorčuľoval Sýkora a v presilovke premenil Jokilovu nahrávku na prvý gól zápasu. Neprešlo ani päť minút a skóre sa menilo opäť. Tentokrát sa z presného zásahu tešil Zuzin, ktorý tečoval Hhričinovu strelu. Šokovanie Slovanistov nakoniec v 35. minúte umocnil v skrumáži pred brankárom gólom na 3:0 Jabroský. Aj keď mali hostia z hlavného mesta následne dve presilové hry, tento výsledok do konca prostrednej časti hry nezmenili. Tešiť ich mohlo aspoň to, že v samom závere počas vlastnej presilovky neinkasovali z brejku Grmana.

Bratislavčania museli streliť rýchly gól. Ich plán sa mohol začať napĺňať v 44. minúte, keď si spoľahlivého Kostúra v brejku položil Šatan, z ostrého uhla však mieril len do bočnej siete.  Bystričania pohodlne udržovali svoj gólový náskok, dokonca sa im podarilo ešte ho zvýšiť. Grman totiž vsietil štvrtý gól, ktorý možno zaradiť medzi kuriózne, keď bol puk od modrej čiary viacmenej len nahodený na bránu.Niečo s výsledkom sa ešte snažil spraviť Hudáček, Kostúr však čisté konto udržal a aj vďaka nemu tak Banská Bystrica po druhom víťazstve v priebehu troch dní v tabuľke predbehla Zvolen a poskočila na siedmu priečku.

Tip: Aktuálna tabuľka Tipsport extraligy…