Piatkové 29. kolo Tipsport ligy prinieslo šláger v podobe súboja druhej Banskej Bystrice s lídrom celej súťaže, Slovanom Bratislava. Obe mužstvá ťahali pre týmto zápasom víťaznú šnúru a ani jedno z nich o ňu pochopiteľne nechcelo prísť. Zápas bol okrem mikulášskeho termínu unikátny aj v tom, že barani nastúpili na toto stretnutie v špeciálnej edícii dresov s logom UNICEF.

Slovan bol v prvej tretine aktívnejší a prvú vážnejšiu príležitosť si na konci 3. minúty vypracoval Zigo, ktorý sa dostal pred bránu, ale odchovanca Banskej Bystrice vychytal Beskorowany. Prvú presilovú hru si od konca 11. minúty zahrali barani, no hráči Slovanu dobre bránili a počas nasledujúcich dvoch minút neinkasovali. Hostia mohli v ďalších minútach otvoriť skóre pri strele Ziga spomedzi kruhov, či tvrdej Štajnochovej strele tečovanej Pulišom, ale v oboch prípadoch zasiahol dobre brankár Beskorowany. Skóre sa prvýkrát menilo v samom závere prvej tretiny pri presilovej hre domácich, ktorým sa podarilo vyhrať buly v útočnom pásme a rozohrať následnú akciu, na ktorej konci strieľal prudko z prvej Marek Bartánus a jeho strela sa od Patrika Lampera dostala až za chrbát Habala v bráne hostí. Barani tak vďaka tomuto gólu do šatne vyhrávali s lídrom súťaže 1:0 po prvej tretine.

Úvod druhej tretiny priniesol okamžite veľké príležitosti na oboch stranách, keď sa najprv natlačil pred domácu bránu Abdul a následne sa do prečíslenia dostal Ďatelinka s Jääskeläinenom, ale ani jedna situácia gólom neskončila. Krátko na to sa ocitol s pukom pred bránou najprv Hrnka a neskôr Gabor, no ani jeden z nich svoju šancu nevyužil. Po faule Ďatelinku z 28. minúty si presilovku zahral aj Slovan. Tú však nevyužil a krátko po jej konci sa situácia otočila, keď hrali po fauloch hostí dvakrát po sebe v početnej prevahe Bystričania. Hokejisti Banskej Bystrice prevzali v druhej tretine iniciatívu na svoje hokejky a vypracovali si viacero streleckých príležitostí, z ktorých však žiadna nebola stopercentná. Mužstvá sa strelecky v prostrednej časti hry nepresadili ani počas hry štyroch proti štyrom pri vylúčení Lampera a Sersena po ich vzájomnej šarvátke a na svetelnej tabuli tak aj pred treťou tretinou svietil stav 1:0 pre majstra.

Najviac príležitostí spomedzi hostí si vypracoval Tomáš Zigo, ktorý v 46. minúte vystihol chybnú rozohrávku Sojku, namieril si to medzi kruhy, ale jeho prudká strela sa za Beskorowanyho nedostala. V 51. minúte fauloval hosťujúci Jindřich Abdul aj kvôli svojmu pošmyknutiu Southorna pri mantineli a hokejisti Banskej Bystrice mali v početnej prevahe príležitosť gólovo odskočiť svojmu súperovi. Hráči HC’05 zasypali v presilovke Habala streleckými pokusmi, ale svoj druhý gól nepridali. O niekoľko sekúnd na to fauloval na domácej strane Hrnka a mužstvo z Bratislavy malo možnosť vyrovnať. V presilovke belasých najprv spálil veľkú šancu Puliš, no o niečo neskôr sa dopustil nedovoleného zákroku Mihalik a hostia mali k dispozícii dvojnásobnú presilovú hru, ktorú však nevyužili. V pokračujúcej presilovke o jedného muža sa rozhodol tréner Stantien odvolať brankára a tento ťah mu vyšiel, keďže Meszárošova strela trafila čepeľ Viedenského hokejky a puk skončil za Beskorowanym. Vyrovnaný stav 1:1 sa už do konca riadneho hracieho času nemenil.

V predĺžení rozhodla brejková situácia v podaní Hickmotta a Southorna, keď prvý menovaný posielal pred bránu puk, ktorý bol tečovaný a skončil až za Habalom. Barani tak zdolali Slovan po predĺžení a pripísali si už piatu výhru v rade.

Tipsport liga – 29. kolo – Banská Bystrica

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 20. Lamper (Bartánus, Cardwell), 65. Hickmott – 57. Viedenský (Meszároš, Štajnoch). Zápas sledovalo na Zimnom štadióne v Banskej Bystrici 2563 divákov.

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Cardwell, Southorn, Ďatelinka, Mihálik, Brejčák, Nemčík, Petrinec – Jääskeläinen, Hickmott, Hrnka – Lamper, Bubela, Bartánus – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka, Tamáši, Fafrák.

Zostava HC Slovan Bratislava: Habal (Sabo) – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Hudec – Puliš, Zigo, Abdul – Žitný, Viedenský, Matoušek – Jendek, Kytnár, Petráš – Sloboda, Urbánek, Bondra.

Hokejisti Banskej Bystrice sa v najbližšom kole predstavia opäť na domácom ľade, na ktorom tentokrát vyzvú v nedeľu, 8. decembra o 16:00 h HK Poprad.