Banskobystrickí hokejisti privítali v 28. kole Tipsport ligy rivala z Košíc. V Košiciach sa baranom naposledy podarilo vyhrať v pomere 3:1, a tak svoj výkon chceli potvrdiť aj pred domácimi fanúšikmi. Aj napriek tabuľkovo vyššie postaveným oceliarom, boli favoritom zápasu domáci hokejisti.

Úvod zápasu lepšie vyšiel domácim baranom, ktorí premohli košického gólmana v 34. sekunde. Domáci otvorili skóre zásluhou Failleho, ktorý dokázal tečovať skackavý puk do brány súpera. V ďalších minútach zápasu sa hostia zmocnili puku a vypracovali si niekoľko pekných striel, ktoré  pozornosti Williamsa neušli. Spod ich tlaku sa ale domácim nedarilo vymaniť, a tak nasledoval v 13. minúte faul Ďatelinku. Domáci ukázali skvelú defenzívnu prácu v oslabení a svojím súperom znemožnili každý útok. V 15. minúte nasledovalo vylúčenie na strane hostí, keď si na trestnú lavicu sadol Spilár za podrazenie. Ani domácim sa však nepodarilo prestreliť Košického gólmana, no po naskočení piateho hráča Košíc, Bystričania prestrelili odrazený puk za brankára hostí. Tento puk si našiel aktívneho Failleho, ktorý si tak zapísal druhý gól v zápase. V závere tretiny bol domáci Asselin vylúčený za nedovolené bránenie, a tak si posedel aj v úvode druhej tretiny.

Ani v rozdelenej presilovke sa oceliarom nepodarilo streliť kontaktný gól. Hostia nedali domácim dýchať, čomu naznačovalo aj prečíslenie 2 na 1, ktoré však Ignatushkin nevyriešil najlepšie a jeho strela skončila na betónoch domáceho brankára. Na trestnú lavicu si v 28. minúte sadol domáci Selleck. Hostia si ale presilovku dlho nezahrali, kvôli Bropheyho faulu. V hre 4 na 4 pokračovali aj v 29. minúte, keď sa Bystričania ocitli šiesti na ľadovej ploche. V 38. minúte si však aktívny Nagy pri rozohrávke domácich vybojoval puk a pred osamoteným Williamsom nezaváhal a strelil kontaktný gól.

V obrovskej šanci sa ocitli oceliari, keď v tretej časti hry po čiastočnom zavadzaní rozhodcu stratil Surový prehľad a nahral Košickému hráčovi za bránu. Puk ale Williamsovej pozornosti neunikol. V 48. minúte sa do obrovskej príležitosti dostal Sýkora, no ten trafil len svojho spoluhráča Failleho do hlavy.  Po pokazenej prihrávke v strednom pásme sa ocitol Nagy v rýchlom protiútoku, no Marshallom bol zozadu faulovaný, čím si vyslúžil samostatný nájazd, ktorý v 51. minúte dokázal premeniť, a vyrovnať tak skóre zápasu. V posledných minútach sa puk neocitol ani za jedným z gólmanov a zápas sa dostal do predĺženia.

Predĺženie sa začalo zostra a po prvýkrát ho prerušil Williams po menšom nedorozumení pred domácim bránkoviskom. V obrovskej šanci sa ocitol Šťastný, ktorý spomedzi kruhov trafil len gólmana Habalu. Tomáš Zigo však v 63. minúte po vyhratom buly v útočnom pásme z neuveriteľného uhlu prestrelil Košického gólmana, a tak si Bystrica pripisuje na svoje konto 2 body.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:2 (2:0,0:1,0:1- 1:0)

Góly: 1. Faille (Sýkora, Mihalik), 17. Faille (Šťastný) 63. Zigo – 38. Nagy, 51. Nagy. Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2566 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Nemčík, Marshall, Mihalik, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro, Török – Selleck, Higgs, Asselin – Zigo, Faille, Sýkora – Gabor, Češík, Kabáč – Šťastný, Surový, Varga.

Zostava HC Košice: Habal – McDowell, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, Krajňák, Pretnar – Kafka, Brophey, Nagy – Spilár, Galamboš, Suja – Hričina, Ignatushkin, Šoltés – Jokeľ, Klíma, Petráš.

Už v nedeľu 2. decembra je naplánované ďalšieho pohronské derby, tentokrát od 17.00 h vo Zvolene.