Hokejisti Banskej Bystrice nastúpili na Troch kráľov v domácom pohronskom derby proti Zvolenu. Vybičovaný zápas priniesol dve bitky, obrat domácich baranov a skvelú divácku kulisu. Banskobystričania vyhrali už šiesty zápas v rade a naďalej tak bojujú o čelo tabuľky.

Derby malo od úvodu vysoké tempo a hra sa prakticky neprerušovala. Na konci 4. minúty však boli domáci na ľade v šestici a prvú presilovku si tak zahrali hostia zo Zvolena. Tú sa im podarilo využiť v jej závere, keď to skúsil strelou z prvej z diaľky Mráz a puk skončil až v bránkovej sieti za Beskorowanym. Bystričania išli za vyrovnaním a to mohlo prísť v polovici prvej tretiny po Hickmottovej šanci z predbránkového priestoru. Následne sa potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš, keď sa po protiútoku hostí presadil strelou švihom z pravého kruhu McPherson a zdvojnásobil vedenie HKM. Barani mohli znížiť zo svojej prvej presilovej hry a to sa im aj podarilo po rýchlej útočnej akcii, na ktorej konci bol Mlynarovič a jeho rýchla strela švihom, ktorá znamenala kontaktný gól. Mužstvá tak išli prvýkrát do kabín za stavu 1:2.

V prvej polovici druhej tretiny hrali obe mužstvá po jednej presilovej hre, ale ani jedna z nich ešte gólom neskončila. Následne hostia pohrozili príležitosťami Betkera či Corrina. Záverečná 5-minútovka prostrednej tretiny však patrila domácim, ktorí si vytvorili veľký tlak. Najprv po Mihalikovom nahodení na bránu zvonila za Tomekom žrď a o niekoľko sekúnd na to nedosiahol pred odkrytou bránou hostí na puk v dorážke Róth po nahodení od Gabora. Na začiatku 38. minúty vo veľkej šanci tesne minul aj Cason Hohmann a vyrovnávajúci gól bol už na spadnutie. Ten prišiel dve minúty pred druhou sirénou a podarilo sa ho streliť Tomášovi Hrnkovi, ktorý zúžitkoval skvelú prihrávku od Lampera. Hostí mohol v závere prostrednej časti hry poslať opäť do vedenia Štrauch, ale ten mieril len do konštrukcie domácej brány. Po štyridsiatich minútach bol tak stav vyrovnaný.

Oba tímy chceli v tretej tretine rozhodnúť o svojom víťazstve a hneď v jej úvode hrali Zvolenčania presilovú hru, bohužiaľ pre nich bez vstreleného gólu. Iniciatívu prebrali domáci Banskobystričania a obrat sa im podarilo zavŕšiť na začiatku 45. minúty v závere ich presilovej hry, keď Hohmann prihral spoza brány voľnému Southornovi a ten spomedzi kruhov z prvej prestrelil Tomeka. Obrat domácich tento zápas poriadne vybičoval a napätie vyústilo do bitky Hrnku s Trotterom, v ktorej mal jasne navrch fyzicky zdatnejší domáci útočník. Baranov obrat poriadne nakopol a pred neustále povzbudzujúcimi tribúnami pridali aj štvrtý gól, ktorý padol po peknej akcii Gabora, Southorna a strelca gólu Hohmanna. Diváci videli ešte ďalšiu bitku, tentokrát medzi Cardwellom a Marcinekom a taktiež aj dve presilové hry hostí, ktorým sa však už výsledok zvrátiť nepodarilo a tri body tak ostali po Urpínom.

Tipsport liga – 38. kolo – Banská Bystrica

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Góly: 16. Mlynarovič (Bartánus, Cardwell), 38. Hrnka (Lamper, Biro), 45. Southorn (Hohmann), 48. Hohmann (Southorn, Gabor) – 6. B. Mráz (McPherson, Drgoň), 10. McPherson (M. Halama). Zápas sledovalo 2762 divákov.

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Mihalik (C), Southorn, Cardwell, Biro, J. Brejčák, Petrinec, Zubák – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Hrnka (A), Bartánus (A) – Fafrák, Mlynarovič, Šille – Sojka, Gabor, Kabáč – Róth.

Zostava HKM Zvolen: T. Tomek (Hollý) – Švarný (C), Corrin, Maier, Betker, Meliško, Drgoň (A) – Parks, Trotter, Tibenský – Štrauch, B. Mráz, Thompson – M. Halama, Špirko (A), McPherson – Marcinek, P. Halama, S. Petráš – Kolenič.

Hokejisti Banskej Bystrice sa v ďalšom kole Tipsport ligy predstavia v piatok, 10. januára o 17:30 h opäť na domácom ľade, tentokrát v ďalšom stredoslovenskom derby proti Detve.