V pondelok 9. augusta dopoludnia sa v hale B zimného štadióna uskutočnil prvý spoločný tréning A-mužstva HC ’05 Banská Bystrica na ľade, z ktorého vám prinášame aj bohatú fotogalériu. Pred mikrofóny novinárov sa postavili nový asistent trénera Tomáš Surový, kapitán Ivan Ďatelinka či staronová ofenzívna posila Miloš Bubela.

A-mužstvo baranov sa po minulotýždňových kondičných testoch stretlo na spoločnom tréningu na ľade aj pod vedením Tomáša Surového, nového asistenta trénera, ktorý nedávno posilnil realizačný tím HC ’05. „Teším sa na to. Som rád, že som dostal dôveru. Uvidíme, ako to pôjde. Samozrejme, je dôležité, aby mužstvo šliapalo tak, ako má. Začíname proces tréningovej prípravy na ľade, takže pred nami je ešte veľa roboty. Mojou úlohou, ako druhý asistent, bude pozerať sa na detaily, ako napríklad blokovanie striel, postavenie hráčov pred bránou v ofenzívnej a defenzívnej zóne. Postupne budú tie úlohy samozrejme pribúdať. Je to pre mňa nová výzva. Treba k nej pristúpiť s pokorou,“ povedal Tomáš Surový o svojej novej pozícii.

Medzi hráčmi na ľade nechýbala ani staronová ofenzívna posila baranov Miloš Bubela. „Je tu super atmosféra. Chalani sú radi, že sú tu, že môžu znovu trénovať a znovu sa ukázať. Nemal som ponuku zo zahraničia. Tu to už mám odskúšané, viem čo mám čakať. Dobre sa mi tu hrá, takže preto som sa sem vrátil. Každý rok sa tu spraví niečo, tím napreduje každým rokom. Je to vidno aj z hľadiska zázemia a manažmentu. Dnešný tréning bol výborný. Trénovali sme nejaké systémy a hry. Ciele do novej sezóny sú čo najvyššie. Máme solídny tím, ktorý sa môže ukázať. Je to len na nás,“ opísal svoje dojmy z návratu do Banskej Bystrice 28-ročný útočník, ktorý bol súčasťou majstrovského tímu baranov zo sezóny 2017/2018.

Už na svoju siedmu sezónu v Banskej Bystrici sa pripravuje aj kapitán baranov Ivan Ďatelinka, ktorý po pondelňajšom tréningu povedal: „Tréning bol taký svižný, ale na začiatok dobrý. Silu mužstva ukáže až čas. Nepozeráme sa nejako dopredu. Pozeráme sa na tieto dva – tri týždne, počas ktorých sa chceme dobre pripraviť, mať dobré prípravné zápasy. Zatiaľ ešte nepoznám niektorých chalanov, ale zatiaľ sa ukazujú ako tímoví hráči.“

Ivan Ďatelinka získal pod Urpínom tri majstrovské tituly. Počas týchto úspešných sezón mu bol spoluhráčom aj Tomáš Surový. „Tomáš bol na ľade vždy líder. Verím, že mu to pôjde aj ako trénerovi. Je to mladý tréner, má mužstvu čo ponúknuť, ale z pozície trénera sa toho ešte veľa učí,“ priblížil 38-ročný obranca, ako vníma nového asistenta trénera.

V areáli zimného štadióna je v tomto období neustále rušno, keďže na banskobystrickom zimáku prebiehajú rekonštrukčné práce. Práve kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii majú zverenci trénera Tuukku Poikonena odohrať prvých 22 extraligových kôl na klziskách súperov. Kapitán A-mužstva HC ’05 Banská Bystrica si z toho ťažkú hlavu nerobí. „My sme už celú minulú sezónu hrali vonku, takže ja v tom nevidím nijaký problém. Verím, že na to budeme teraz lepšie pripravení, ako minulý rok,“ dodal Ďatelinka.

Hokejistov Banskej Bystrice čakajú prvé prípravné zápasy pred sezónou 2021/2022 na Memoriáli Pavla Zábojníka vo Zvolene, kde si zmerajú sily so zahraničnými súpermi. Následne budú baranov čakať dvojzápasy s Michalovcami a Popradom, ale aj konfrontácia s českým Znojmom.

Aktuálny káder A-mužstva HC ’05 Banská Bystrica

Brankári: Filip Belányi, Matej Gajan

Obrancovia: Martin Bdžoch, Dávid Boldižár, Alex Breton, Jacob Cardwell, Marc-Olivier Crevier-Morin, Ivan Ďatelinka, Michal Ganz, Adam Žiak

Útočníci: Chase Berger, Miloš Bubela, Gilbert Gabor, Matej Galbavý, Brian Ihnačák, Michal Kabáč, Matt Mistele, Dávid Šoltés, Alex Tamáši, Filip Vašaš, Alex Výhonský

Tréneri: Tuukka Poikonen (hlavný tréner), Ivan Droppa (asistent trénera), Tomáš Surový (asistent trénera)

Program prípravných zápasov

Štvrtok 19. august: UTE Budapešť – HC ´05 Banská Bystrica (Memoriál Pavla Zábojníka – Zvolen)
Piatok 20. august: Donbass Donetsk – HC ´05 Banská Bystrica (Memoriál Pavla Zábojníka – Zvolen)
Sobota 21. august: GKS Tychy – HC ´05 Banská Bystrica (Memoriál Pavla Zábojníka – Zvolen)
Štvrtok 26. august: HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce (Zvolen)
Štvrtok 2. september: HK Dukla Ingema Michalovce – HC ´05 Banská Bystrica
Streda 8. september: HC ´05 Banská Bystrica – HC Orli Znojmo (Zvolen)
Utorok 14. september: HC ´05 Banská Bystrica – HK Poprad (Zvolen)
Piatok 17. september: HK Poprad – HC ´05 Banská Bystrica