Hokejisti Banskej Bystrice odohrali v piatok 14. januára špeciálny zápas. Po 689 sa totiž barani mohli oprieť o podporu svojich fanúšikov, ktorí na vynovenom bystrickom zimáku zaplnili povolenú kapacitu 741 divákov. Na lavičke HC ’05 sa pritom po prvýkrát predstavil fínsky tréner Antti Karhula. Zo stretnutia, v ktorom barani podľahli Nitre tesným rozdielom, vám prinášame aj fotogalériu.

Už v druhej minúte mali barani k dispozícii prvú presilovku, v ktorej zavreli hostí v ich obrannom pásme na dve minúty. Po Šoltésovej strele bol blízko ku gólu z dorážky Berger, no nedostal puk medzi tri žŕdky. Skóre stretnutia tak otvorili Nitrania, keď vystrelil spoza ľavého kruhu Raskob a puk aj s medzizastávkou na čepeli hokejky Tomáša Hrnku prenikol za Weningerov chrbát. Hostia sa ale z vedenia 0:1 dlho neradovali.

V 7. minúte ešte Victor Michael Björkung z medzikružia O’Connora neprekonal, no krátko na to už z rovnakej pozície švédsky obranca baranov vyrovnal na 1:1. Po faule Michauda si v početnej prevahe zahrali aj hokejisti Nitry a Weninger musel zasahovať pri strele zblízka z uhla v podaní Raskoba. Hostia využili svoju druhú presilovku, keď na konci 16. minúty po Holešinského krížnej prihrávke pálil Buček z pravého kruhu nekompromisne do horného rohu Weningerovej bránky.

Úvod prostrednej časti hry veľa vzruchu nepriniesol. Následne mali hostia k dispozícii tretiu presilovú hru, v ktorej preveril Weningera Buček aj Holešinský a krátko na to si brankár Banskej Bystrice poradil aj so strelou Rockwooda. Tretí gól Nitry mohol pridať aj Drábek, no Weninger opäť podržal svoje mužstvo. Zverenci trénera Anttiho Karhulu mali od konca 35. minúty k dispozícii druhú presilovú hru, v ktorej pálil z prvej z ľavého kruhu Berger a O’Connor vyrazil ramenom puk smerujúci do bližšieho horného rohu bránky hostí. V závere druhej tretiny hrali ešte v početnej prevahe aj Nitrania, ale barani zahrali oslabenie dobre. Pred treťou tretinou tak naďalej platil stav 1:2.

Podobne ako na začiatku druhej tretiny, ani v úvode tretieho dejstva si tímy Banskej Bystrice a Nitry vyložené šance nevytvárali. Až v 49. minúte mal nádejnú príležitosť Bodnár, ktorý strieľal po ľade z pravého kruhu po prihrávke Michauda. Matthew O’Connor zasahoval opäť v 51. minúte, kedy Berger našiel zadovkou Kostromitina, ten vystrelil a odrazený puk sa dostal k Šoltésovi, ktorý z dobrej pozície z medzikružia brankára Nitry neprestrelil.

V 55. minúte sa hra prerušila kvôli šarvátke Bačíka s Holešinským a obe mužstvá tak hrali nasledujúce dve minúty vo štvorici. Táto situácia ale zmenu stavu nepriniesla. Mužstvo HC ’05 sa ešte v závere zápasu pokúsilo o vyrovnanie v hre bez brankára, ale gólovú príležitosť si nevytvorilo, a tri body tak putujú pod Zobor.

Tipos extraliga – 29. kolo – piatok 14.1.2022 – Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Góly: 8. Björkung – 6. Hrnka (Raskob), 16. Buček (Holešinský, Nemec). Rozhodovali: Štefik, Krajčík – Bogdaň, Janiga. Diváci: 741

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačík, Cardwell (A), Crevier-Morin, Björkung, Kostromitin, Bača, Boldižár, Bdžoch – Šoltés, Berger (C), Gabor – Jendroľ, Bubela, Michaud – Kabáč (A), Tamáši, Melcher – Rákoš, Sojka, Bodnár. (tréner: A. Karhula)

Zostava HK Nitra: O’Connor (Honzík) – Mezei (C), Nemec, Švarný (A), Raskob, Pupák (A), Bodák, Rais – Buček, Baláž, Holešinský – A. Sýkora, Rockwood, Hrnka – Múčka, Bajtek, R. Varga – Drábek, Šramaty, Volko. (tréner – A. Stavjaňa)

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia opäť na domácom ľade, kde v nedeľu 16. januára o 18.00 h privítajú v rámci 30. kola Tipos extraligy lídra tabuľky – bratislavský Slovan.