Hokejisti Banskej Bystrice si v stredu podvečer v rámci 25. kola Tipsport ligy zmerali sily na domácom ľade s rivalom HK Nitra. V drese hostí sa objavil bývalý obranca Banskej Bystrice a trojnásobný majster Slovenska Branislav Kubka, zatiaľ čo v drese s baranom na hrudi sa po prvýkrát postavil svojmu bývalému zamestnávateľovi Marek Slovák. Zápas rozhodli presilové hry, v ktorých sa darilo domácim a banskobystrickí priaznivci sa mohli tešiť z výhry svojho mužstva.

Barani boli od úvodu stretnutia aktívnejším mužstvom ale zároveň sa ako prví dopustili nedovoleného zákroku a Nitrania hrali po faule Nemčíka prvú presilovú hru. Hokejisti Banskej Bystrice však v oslabení potvrdili svoju silu v defenzíve a navyše sa im podarilo v početnej nevýhode otvoriť skóre, keď vyviezol puk do útočného pásma Jordon Southorn, prihral si puk s Bubelom a z priestoru medzi kruhmi presnou strelou prekonal Kompasa. Majster pokračoval v tlaku a na konci 9. minúty si svojou aktivitou vynútil prvú presilovú hru, počas ktorej si však stopercentnú gólovú šancu nevypracoval. Hostia hrozili z rýchlych protiútokov a Banskobystričania sa snažili držať hru v ich útočnom pásme nátlakovým štýlom hokeja. Skóre sa však už do prvej prestávky nemenilo a mužstvá išli do šatní za stavu 1:0 pre domáci tím.

Nitrania mali skvelý vstup do druhej tretiny, keď v 22. minúte dostal prihrávku do voľného priestoru Čaládi, ktorý sa ocitol sám pred brankárom Gajanom a presnou strelou do horného rohu brány vyrovnal na 1:1. V 29. minúte mohli ísť hostia do vedenia, keď sa z pravého kruhu natlačil pred bránu Buček, ale jeho strela švihom minula bránu. V 34. minúte sa do veľkej šance dostal aj Čaládi, ktorý sa rútil sám na Gajana, no tentokrát ho mladý brankár Banskej Bystrice vychytal. O niekoľko sekúnd na to už však Gajan inkasoval po tvrdej strele Koríma od modrej čiary do pravého horného rohu brány a Nitra tak išla prvýkrát v zápase do vedenia. V závere druhého dejstva si po faule vysokou hokejkou bývalého hráča Banskej Bystrice Kubku zahrali domáci štvorminútovú presilovú hru a v početnej prevahe sa podarilo po prihrávke Hrnku z prvej presne trafiť priestor brány Joonovi Jääskeläinenovi. Následne na to prišiel ďalší faul z nitrianskej strany a hokejisti HC’05 mali možnosť presilovej hry o dvoch mužov. Tú ešte nevyužili, ale v pokračujúcej presilovke proti štyrom hráčom Nitry sa po prihrávke Hickmotta presadil pred bránou Hrnka a barani tak dokázali ešte do prestávky otočiť skóre.

Bystričania si zahrali v úvodných minútach tretej tretiny presilovú hru a v početnej výhode boli opäť úspešní, keď Tamáši poslal z osi ihriska prihrávku do priestoru pravého kruhu, kde stál Marek Bartánus a jeho strela do horných poschodí brány sa zastavila až v sieti za brankárom Kompasom. Hostia sa mohli vrátiť do zápasu po vylúčení Hrnku, čo sa im však proti dobre brániacim Bystričanom nepodarilo. Domáci hokejisti v nasledujúcich minútach dobrou hrou v defenzíve bránili dvojgólové vedenie a Nitra sa snažila s výsledkom ešte niečo urobiť v hre bez brankára. Počas nej sa však presadili domáci, keď najproduktívnejší hráč baranov Southorn trafil od vlastnej modrej čiary prázdnu nitriansku bránu a spečatil stav stretnutia na konečných 5:2 pre Banskú Bystricu.

Tipsport liga – 25. kolo – Banská Bystrica

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Góly: 6. Southorn (Bubela), 38. Jääskeläinen (Hrnka, Hickmott), 40. Hrnka (Hickmott, Jääskeläinen), 45. Bartánus (Tamáši, Bubela), 59. Southorn (Slovák, Mihálik) – 22. Čaládi (Kerbashian, Versteeg), 34. Korím (Minárik, Rácz).

Zápas sledovalo na zimnom štadióne v Banskej Bystrici 2254 divákov.

Zostava HC 05 iClinic Banská Bystrica: Gajan – Southorn, Cardwell, Ďatelinka, Nemčík, Mihálik, Petrinec, Zubák, Sojka – Hickmott, Slovák, Jääskeläinen – Hrnka, Bubela, Bartánus – Kabáč, Gabor, Lamper – Fafrák, Tamáši, Šille.

Zostava HK Nitra: Kompas – Mezei, Morrison, Olsen, Kubka, M. Versteeg, Sloboda, Rácz, Korím – Blackwater, Lušňák, Scheidl – Buček, Kollár, Koyš – Fominykh, Čaládi, Kerbashian – Csányi, Minárik, Hrušík.

13 HC MIKRON Nové Zámky 23 5 2 0 16 55:83 19

Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v rámci 26. kola Tipsport ligy v piatok, 29. novembra o 18:00 h na ľade Miškovca.