Úradujúci majster z Košíc a momentálne ôsma Banská Bystrica boli aktérmi prvéhopovianočného zápasu pod Urpínom. Stredajšie 33. kolo hokejovej Tipsport extraligy prinieslo množstvo päť a viac gólových stretnutí, na banskobystrickom štadióne to však bolo pokojnejšie.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 1:2 sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 55. Grman (Češík) – 25. M. Zálešák (Kolba, Dravecký), rozhod. nájazd: Bartoš   stretnutie sledovalo: 2 078

Úvodné zostavy:

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Cuník, Cebák, Kubka, Grman, Bambúch, Brňák, Beňa – Hvila, Jokila, Hričina, Kokavec, Heizer, Kristoffersson, Marcinek, Češík, Kútny, Nemček, Lamper

HC Košice: Hylák – Homér, Tabáček, Šeda, Kolba, Chovan, Novák, Slimák, Takáč – Bartoš, Zálešák, Dravecký, Mlynarovič, Gron, Miklík, Pašek Haščák, Spilar, Petruška, Baláž, Gmitter

V zápase sme boli opticky lepším celkom, Hylákovi niekoľkokrát pomohlo aj šťastie.

Zápas začal v slušnom tempe. Prvú príležitosť si vypracovali „barani“, keď sa v útočnom pásme zmocnil puku Marcinek, ten však Češíkovu nahrávku nezužitkoval a mieril len do Hyláka. Na druhej strane odpovedal strelou z pravého kruhu Kolba, Chorošun vyrážačkou vytesnil. Pod Urpínom to bol svižný útočný hokej, čo potvrdil aj tečovaným pukom Kristoffersson, no brankára hostí neprekonal ani z dorážky. Zatlačil aj Heizerov útok, tentokrát bol vo viacerých pokusoch neúspešný Kokavec. Košičania mali dlhší útlm, ktorý prerušil až Haščák, ale šikovné natlačenie do bránkoviska mu nemoholo. Hra následne stratila atraktivitu. V závere ešte pohrozil Bartoš.

Blízko k prvému gólu mal v druhom dejstve Mlynarovič, osamotený pred bránou však z medzikružia nechal vyniknúť domáceho golmana. V obrovskej šanci sa ocitol tiež Češík s Kútnym, tí pred odkrytou bránou tentokrát ťažký puk nespracovali. Pre majstra bol vstup do tejto tretiny oveľa vydarenejší, čo potvrdil prvým gólom v stretnutí z dorážky počas presilovky Zálešák. „Barani“ mohli odpovedať, no Kokavec pri pravej žrdi trafil len bočnú sieť. Nasledovala séria tvrdých zákrokov „oceliarov“, z ktorých rozhodcovia potrestali len sekeru do tváre Nemčeka. Azda najlepšiu šancu v 5-minútovej presilovke mal Jokila, ten však sám pred bránkoviskom strelou mierenou na „jasle“ Hyláka skóre nezmenil. „Nulapäťky“ si vypracovali aj ďalšie dobré šance, absencia šťastia a pohotovosti však stála v ceste za gólom.

Tretie dejstvo sa rozbiehalo o čosi pomalšie a viac vzruchu prinieslo až vylúčenie Heizera. V ňom sa dostal do úniku z pravej strany Zálešák, víťazne však vyšiel Chorošun. Rovnaký hráč sa dostal do brejku aj o chvíľu, tentokrát zvonila žrďku. Perfektný zákrok predviedol Hylák, keď v presilovke schoval do lapačky nepríjemný Hvilov pokus spoza brániacich Košičanov. Zaslúženého vyrovnania sa „barani“ dočkali až 5 minút pred koncom, keď po buly vypálil Grman. Následne kontroval Haščák, toho v úniku Chorošun vychytal za pomoci vracajúceho sa obrancu. Ruský legionár v našej bráne sa spolu s obranou zaskveli hlavne v posledných sekundách zápasu počas vylúčenia Jokilu.

Predĺženie veľa vzruchu neprinieslo, po jednej vážnejšej strele na oboch stranách sa zápas presunul k samostatným nájazdom. V nich vsietili po góle Bartoš a Miklík, z dvoch bodov sa tak tešili Košice.

Hlasy po zápase:

Miroslav Ihnačák (tréner HC Košice): ,,Dramatické stretnutie v ktorom sme boli aktívnejší po celý zápas. Vytvorili sme si viacero šancí, žiaľ sme ich nepremenili. Nakoniec sme teda dostali gól na 1:1, no väčšia túžba po víťazstve asi rozhodla tento zápas.“

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): ,,Nezostáva mi nič iné, len pochváliť hráčov za predvedený výkon. Vytvorili sme si dostatok šancí, aby sme zvrátili vývoj stretnutia. Jediné, čo môžem kritizovať je premieňanie týchto príležitostí, keď sme nedokázali skórovať ani do prázdnej brány. Za stavu 0:1 sme do toho dali všetko, často sme dostali súpera pod tlak, chlapci si vytvorili takú prevahu, že súper len odpaľoval puky. Ani v tejto fáze sme však nemani to šťastie, ktoré nám chýba už niekoľko zápasov. Ja verím, že po novom roku sa to otočí a že v týchto činnostiach budeme lepší.“